Kapsuła Czasu na 600-lecie Łodzi. Otworzymy ją dopiero za 50 lat!

Replika przywileju renowacyjnego z 1433 roku, medal z okazji 600-lecia Łodzi, Karta Łodzianina, czółenko tkackie, zdjęcia naszego miasta, bilet na piłkarskie derby miasta, płytka z wizerunkiem pałacu rodziny Poznańskich i oryginalny projekt mogiły pierwszych łodzian, która powstanie na Starym Cmentarzu to tylko część z ponad 30 przedmiotów, które zamknięto w Kapsule Czasu z okazji 600-lecia Łodzi. Wspólnie z mieszkańcami, łódzkimi instytucjami kultury oraz przyjaciółmi przygotowało ją Muzeum Miasta Łodzi i tam przez kolejne 50 lat będzie stała zamknięta. Jej otwarcie planowane jest na 29 lipca 2073 roku.

Fot. Paweł Łacheta/UMŁ
2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

- W kapsule znajdzie się wiele przedmiotów, które dziś używamy na co dzień, a które za pół wieku, a i później mogą stać się cennym artefaktami. Ja do kapsuły wkładam pamiątkowy medal na 600-lecie, którymi honorujemy wybranych przez mieszkańców łodzian. Ale ten jeden, szczególny medal jest dla naszych przodków, którzy tworzyli i budowali nasze miasto oraz dla tych, którzy będą je rozwijali w ciągu kolejnych 50 lat.- mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Do metalowej tuby o wysokości 70 centymetrów na 40 szerokości trafiły obiekty, które wskazywali łodzianie oraz wytypowali przedstawiciele różnych instytucji zaproszonych do współpracy. W tworzenie jej zawartości zaangażowały się takie instytucje jak m.in. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Kinematografii, Pan Tu Nie Stał, Orientarium, Gouda Works, Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem, wydawnictwo Księży Młyn czy firma NAOKO, która przekazała sukienkę z pierwszej na świecie kolekcji stworzonej z pomocą sztucznej inteligencji.

- Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się nam przekazać naprawdę wyjątkowe przedmioty. Przewodnicy miejscy – Justyna Tomaszewska i Krzysztof Olkusz wykonali mapę i przygotowali trasę jaką najczęściej po Łodzi oprowadzają turystów. Trafiła do nas także płytka z ręcznie wykonanym wizerunkiem naszego pałacu, którą zrobiła Maria Nowakowska, do tego bilet na piłkarskie derby miasta czy gadżety dedykowane Łodzi – mówi Magda Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi

Ter rok dla Muzeum Miasta Łodzi jest podwójnie jubileuszowy – ze względu na 600-lecie Łodzi oraz 120-lecie Pałacu rodziny Poznańskich.

- Do kapsuły trafią też przedmioty z naszego pałacu – liście z naszych 120 letnich drzew pamiętających czasy rodziny Poznańskich, fragment tkaniny zdjętej ze ściany w trakcie prac konserwatorskich, oryginalna płytka z podłogi oraz nasze ostatnie odkrycie – fragment tapety pochodzącej z początku XX wieku odnalezionej na ścianie w pokoju karcianym – dodała Magda Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi

Kapsuła Czasu przez weekend urodzinowy 29 i 30 lipca prezentowana będzie w Sali Lustrzanej na I piętrze Pałacu Poznańskich, a następnie trafi w docelowe i specjalnie przygotowane dla niej miejsce znajdujące się w części pałacu prowadzącej do wystawy stałej „Łódź w Europie. Europa w Łodzi”.

Zobacz również:

Warsztaty ogrodnicze "Jak pielęgnować hortensje” w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 6 maja 2025 r. (wtorek) o godz. 11:30 oraz 8 maja 2025 r. (czwartek) o… więcej

Życzenia Wielkanocne od zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Szczęśliwych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, wiosennego słońca oraz pogody w sercach życzy zespół… więcej

Wystawa tulipanów w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy do łódzkiego Ogrodu Botanicznego gdzie rozpoczyna kwitnienie kolekcja… więcej

Festiwal Roślin Balkonowych w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi - 16-18.05.2025

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy na Festiwal Roślin Balkonowych, który odbędzie się w dniach 16-18 maja w… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni