Dom Hilarego Majewskiego odkrywa swoje tajemnice

Złocone polichromie, mazerunki i bordiury odkryto w trakcie prac konserwatorskich prowadzonych w jednym z najważniejszych łódzkich zabytków – rezydencji Hilarego Majewskiego przy ul. Włókienniczej. Okazało się, że budynek wzniesiony w latach 1883-1886 skrywa wiele architektonicznych perełek.

fot. Stefan Brajter
Złocone polichromie, mazerunki i bordiury odkryto w trakcie prac konserwatorskich prowadzonych w rezydencji dawnego miejskiego architekta Hilarego Majewskiego przy ul. Włókienniczej
9 zdjęć
fot. Stefan Brajter
ZOBACZ
ZDJĘCIA (9)

Remonty kamienic w ramach rewitalizacji ulicy Włókienniczej trwają w najlepsze. Jaki jest postęp prac w dawnym domu Hilarego Majewskiego, znajdującym się pod numerem 11?

Zakończyły się prace odkrywkowe w budynku zaprojektowanym przez słynnego miejskiego architekta. W ich trakcie ujawniono nie tylko bogaty wystrój sztukatorski pomieszczeń, ale również oryginalne marmury, marmoryzację na klatkach schodowych oraz pięknie zdobione płytki podłogowe.   

- Dzisiaj możemy zakomunikować, że nasze wstępne przypuszczenia okazały się trafne, a nawet przerosły nasze oczekiwania. W każdym pomieszczeniu kamienicy odnaleźliśmy wyjątkowe dla Łodzi i całej rewitalizacji polichromie, mazerunki i złocenia. Z ogromną satysfakcją możemy powiedzieć, że to będzie perełka całej rewitalizacji i chyba najciekawszy obiekt dla Łodzi, łodzian i całej Polski – mówi Robert Wiktorowicz, przedstawiciel generalnego wykonawcy firmy Vik-Bud i zaznacza, że po wakacjach powinny rozpocząć się prace konserwatorskie oraz budowlane.

Dom Hilarego Majewskiego, który w latach 1872–1892 swoimi realizacjami ukształtował wygląd fabrykanckiej Łodzi, to jeden z najważniejszych XIX -wiecznych zabytków w mieście. Wykonawcą remontu neorenesansowego pałacyku jest firma Vik-Bud. Prace prowadzone pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków potrwają do 2020 roku. Ich wartość to 6,8 mln zł.

Zobacz również:

Warsztaty ogrodnicze "Jak pielęgnować hortensje” w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 6 maja 2025 r. (wtorek) o godz. 11:30 oraz 8 maja 2025 r. (czwartek) o… więcej

Życzenia Wielkanocne od zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Szczęśliwych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, wiosennego słońca oraz pogody w sercach życzy zespół… więcej

Wystawa tulipanów w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy do łódzkiego Ogrodu Botanicznego gdzie rozpoczyna kwitnienie kolekcja… więcej

Festiwal Roślin Balkonowych w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi - 16-18.05.2025

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy na Festiwal Roślin Balkonowych, który odbędzie się w dniach 16-18 maja w… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni