Dofinansowanie remontów prywatnych zabytków w Łodzi

Rozpoczęła się kolejna edycja naboru wniosków prywatnych właścicieli nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków o dofinansowanie prac remontowych. Dzięki nim udało się uratować od ruiny wiele ważnych zabytków.

fot. Stefan Brajter / UMŁ
Kościół pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego
3 zdjęcia
fot. Stefan Brajter / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

- Spotykamy się dziś przed jedną z najcenniejszych, zabytkowych świątyń łódzkich, czyli kościołem parafialnym pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego. To dawny kościół ewangelicko-augsburski p.w. św. Trójcy wzniesiony w latach 1889 - 1891 według projektu Otto Gehliga na miejscu pierwszej świątyni zbudowanej przez łódzkich ewangelików na początku XIX w. Kościół figuruje w rejestrze zabytków i z tego względu mógł uzyskać finansowe wsparcie miasta z budżetu Miejskiego Konserwatora Zabytków w formie dotacji celowej na zaplanowane przez obecnego Proboszcza kompleksowe prace przy kopule, dachach i elewacjach świątyni. Prace trwały od 2016 roku i zostały ukończone w bieżącym, a kwota, którą miasto wsparło parafię wyniosła 3.190.000 zł - mówi Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi.

Warto przy tej okazji dodać, że miasto wspiera prywatnych właścicieli zabytków przy ich ratowaniu i odnawianiu już od 2004 r., udzielając ponad 277 dotacji, dzięki którym udało się wyremontować ponad 70 łódzkich zabytków.

Obecnie trwa nabór wniosków na prace, które właściciele planują wykonać w przyszłym roku. Można je składać do 31 października w kancelarii Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104.

Zobacz również:

Warsztaty ogrodnicze "Jak pielęgnować hortensje” w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 6 maja 2025 r. (wtorek) o godz. 11:30 oraz 8 maja 2025 r. (czwartek) o… więcej

Życzenia Wielkanocne od zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Szczęśliwych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, wiosennego słońca oraz pogody w sercach życzy zespół… więcej

Wystawa tulipanów w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy do łódzkiego Ogrodu Botanicznego gdzie rozpoczyna kwitnienie kolekcja… więcej

Festiwal Roślin Balkonowych w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi - 16-18.05.2025

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy na Festiwal Roślin Balkonowych, który odbędzie się w dniach 16-18 maja w… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni