Dla bohaterów Kampanii Wrześniowej! 1 września z piknikiem wojskowym w parku Helenów.

Piknik militarny i uroczystości oficjalne uczczą bohaterów Kampanii Wrześniowej 1939 r., w szczególności żołnierzy Armii Łódź. Piknik odbędzie się 1 września, w parku Helenów (wejście od ulicy Północnej) od godz. 12.00.

Klub "Czerwone Berety" oraz GRH im. 10 Batalionu Saperów przeniosą łodzian w czasy II wojny światowej, przypominając o losach polskich żołnierzy w różnych bitwach. Fot. Patryk Wacławiak, UMŁ.Kostium kobiecy z lat 40. , widoczny na zdjęciach pochodzi z zasobów Łódzkiego Centrum Filmowego w Łodzi.
Klub "Czerwone Berety" oraz GRH im. 10 Batalionu Saperów przeniosą łodzian w czasy II wojny światowej, przypominając o losach polskich żołnierzy w różnych bitwach. Fot. Patryk Wacławiak, UMŁ. Kostium kobiecy z lat 40. , widoczny na zdjęciach pochodzi z zasobów Łódzkiego Centrum Filmowego w Łodzi.
6 zdjęć
Klub "Czerwone Berety" oraz GRH im. 10 Batalionu Saperów przeniosą łodzian w czasy II wojny światowej, przypominając o losach polskich żołnierzy w różnych bitwach. Fot. Patryk Wacławiak, UMŁ.Kostium kobiecy z lat 40. , widoczny na zdjęciach pochodzi z zasobów Łódzkiego Centrum Filmowego w Łodzi.
Dr. Sylwia Wielichowska, wicedyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi - o grze strategicznej i stanowisku wystawienniczym MTN. Fot P. Wacławiak, UMŁ. Kostium kobiecy z lat 40. , widoczny na zdjęciach pochodzi z zasobów Łódzkiego Centrum Filmowego w Łodzi.
Artur Ossowski, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzii - o ofercie IPN, oddział w Łodzi. Fot. P. Wacławiak, UMŁ.Kostium kobiecy z lat 40. , widoczny na zdjęciach pochodzi z zasobów Łódzkiego Centrum Filmowego w Łodzi.
Nieśmiertelniki, które znajdziemy na stanowisku Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi . Fot. P. Wacławiak.Kostium kobiecy z lat 40. , widoczny na zdjęciach pochodzi z zasobów Łódzkiego Centrum Filmowego w Łodzi.
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Do pamiętnego lata 1939 przeniesie nas oferta Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. 10. Batalionu Saperów oraz Strzelców Kaniowskich. Zobaczymy w pełni umundurowanych „żołnierzy września”, stanowisko karabinu maszynowego, karabiny Mauser oraz zestaw przedwojennych narzędzi saperskich, a nawet stylizowane radio, odtwarzające utwory muzyczne z lat 30-tych.

– Oprócz doskonałych replik uzbrojenia, rekonstruktorzy zaprezentują także wiele oryginalnych eksponatów z lat 30-tych XX wieku, między innymi medyczne oraz wszelkiego rodzaju produkty spożywcze i chemiczne, z których korzystali obrońcy granic II RP – powiedział Jakub Klimkiewicz z GRH im. 10. Batalionu Saperów.

W pikniku wezmą też udział znane w Łodzi „Czerwone Berety”. Klub opowiada historię jednostek powietrzno-desantowych, w tym historię słynnej 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej generała Stanisława Sosabowskiego. Zobaczymy spadochrony, sprzęt i umundurowanie z lat 40.

– Mamy również skrawki spadochronów nawet z bitwy Arnhem, broń, która mogła tam być, a wśród innych eksponatów – naprawdę unikatowy zestaw noży saperskich – wyposażenie jednostek specjalnych. Oddajemy hołd tym jednostkom, co ma szczególne znaczenie w naszym mieście – w Czerwonych Beretach służyło wielu łodzian – powiedział Janusz Urbańczyk, prezes Klubu Byłych Żołnierzy Wojsk Powietrzno-Desantowych „Czerwone Berety”.

Swoją ekspozycje zaprezentuje Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz Instytut Pamięci Narodowej. Przy tych stoiskach młodzież poczytać może komiksy historyczne IPN lub zagrać w grę planszową, opracowaną przez muzeum pn. "Łódzcy bohaterowie.

Na tropie tajemnic bohaterów wojennych".

– To strategiczna, gra, która przeniesie nas do roku 1939 r,, przypomni ważne postacie z historii i najważniejsze wydarzenia. Ponadto pokażemy mundury z 1936 r. a każdy chętny będzie mógł kupić i zabrać ze sobą… wojskowy nieśmiertelnik – powiedziała Sylwia Wielichowska, wicedyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Ponadto na stanowisku muzeum prezentowane będą kopie mundurów i broni, będzie też można wykonać własny nieśmiertelnik.

Swoje stanowisko będzie miała również 9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej oraz łódzcy harcerze.

Dla wszystkich uczestników zapewniamy darmowy żołnierski posiłek – znakomitą grochówkę Pani Basi ze znanej w Łodzi restauracji GKO Kasyno. Według wojskowej receptury i z kuchni polowej!

Program części oficjalnej (godz. 12.00):

  • Odegranie hymnu państwowego
  • Przemówienia okolicznościowe
  • Modlitwa międzywyznaniowa w intencji ofiar II wojny światowej.
  • Apel Pamięci i Salwa Honorowa
  • Składanie kwiatów

W programie pikniku militarnego (12.00- 16.00):

  • Piosenki wojskowe w wykonaniu Zakładowej Orkiestry Dętej MPK
  • Prezentacja historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego
  • Rekonstrukcje historyczne
  • Żołnierska grochówka

Kostium kobiecy z lat 40. , widoczny na zdjęciach pochodzi z zasobów Łódzkiego Centrum Filmowego w Łodzi.

Powiązane pliki

Zobacz również:

Życzenia Wielkanocne od zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Szczęśliwych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, wiosennego słońca oraz pogody w sercach życzy zespół… więcej

Wystawa tulipanów w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy do łódzkiego Ogrodu Botanicznego gdzie rozpoczyna kwitnienie kolekcja… więcej

Festiwal Roślin Balkonowych w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi - 16-18.05.2025

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy na Festiwal Roślin Balkonowych, który odbędzie się w dniach 16-18 maja w… więcej

Rodzinne spotkania w Botaniku - „W ogrodzie warzywnym”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w dniu 12 kwietnia 2025 r. (sobota) o godzinie 11:00 na… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni