Centrum wsparcia dla osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych

W Łodzi powstaje centrum wsparcia dla osób niepełnosprawnych, niesamodzielnych oraz ich rodzin. W ciągu dwóch lat skorzysta z niego nawet 280 łodzian.

fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
Pomoc w odrabianiu lekcji, opieka asystenta, porady prawne, bezpłatne obiady i przewozy. Z unijnym dofinansowaniem budujemy centrum wsparcia dla niepełnosprawnych i niesamodzielnych łodzian
6 zdjęć
fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Niepełnosprawni, młodzi ludzie w wieku od 14 do 24 lat będą mieć tu pomoc przy odrabianiu lekcji, wsparcie psychologa, pomoc prawną. A ich rodzice "wytchnienie" i czas na załatwienie spraw urzędowych czy zakupów. Młodzież po zajęciach będzie odwieziona do domu. Natomiast osoby niesamodzielne, przebywające na stałe w domach, ale w różnym wieku - dostaną wsparcie: asystenta osoby niepełnosprawnej, usługi opiekuńcze oraz dowiezione posiłki.

- Dziś gościmy Zespole Szkół Zawodowych Specjalnych, a za plecami mamy szkolną świetlicę. Stoliki, krzesełka, wygodne kanapy. Tak właśnie będzie wyglądało centrum wsparcia, które powstanie tuż po sąsiedzku, w "przyklejonym" do Zespołu Szkół budynku gimnazjum, które jest teraz wygaszane. Będzie taka wspólna sala, w której uczniowie będą mogli przy wsparciu opiekunów np. odrobić lekcje czy odpocząć na wygodnych pufach. Obok znajdzie się gabinet, w którym będzie przyjmował psycholog oraz prawnik. Udostępniony zostanie aneks kuchenny, w którym uczestnicy będą mogli zjeść posiłek. Z takiej pomocy w ciągu dwóch lat skorzysta 24 młodych ludzi. Młodzież w wieku 14-24 lat będzie mogła przyjść do centrum zarówno przed lekcjami, jak i po lekcjach - poinformowali uczestnicy konferencji w ZSZ przy ul. I Dywizji w Łodzi. 

Kolejne około 260 osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych, ale tu już bez wskazywania wieku - zostaną otoczeni opieką w domu. Asystent pomoże osobie niepełnosprawnej załatwić sprawę w urzędzie, wyjść na spacer. Osoby starsze czy niesamodzielne otrzymają usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania. Do domu zostanie im też dowieziony ciepły posiłek. Będą mogły również skorzystać z konsultacji psychologa i prawnika. 

Lada dzień zostanie ogłoszony konkurs na wybór wykonawcy remontu pomieszczeń (dziś to pomieszczenia po gimnazjum: klasa lekcyjna, pokój z ksero, miejsce po byłym sklepiku szkolnym i minibarze). W marcu mają ruszyć prace remontowe i potrwać do sierpnia. Rekrutacja do udziału w projekcie rusza od marca. 

W marcu też miejski rzecznik osób niepełnosprawnych chce uruchomić, nawet w swojej siedzibie na Sienkiewicza 5, usługi prawne i pomoc psychologiczną. 

Projekt "Łódzkie Centrum Wsparcia" zaplanowano na 2 lata, na ten cel przeznaczono 2 mln zł kasy z EFS, miasto nie ma własnego wkładu finansowego w ten projekt. Partnerami w projekcie są Sejmik Osób Niepełnosprawnych (lider) i miasto Łódź (partner).

Zobacz również:

Warsztaty ogrodnicze "Jak pielęgnować hortensje” w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 6 maja 2025 r. (wtorek) o godz. 11:30 oraz 8 maja 2025 r. (czwartek) o… więcej

Życzenia Wielkanocne od zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Szczęśliwych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, wiosennego słońca oraz pogody w sercach życzy zespół… więcej

Wystawa tulipanów w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy do łódzkiego Ogrodu Botanicznego gdzie rozpoczyna kwitnienie kolekcja… więcej

Festiwal Roślin Balkonowych w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi - 16-18.05.2025

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy na Festiwal Roślin Balkonowych, który odbędzie się w dniach 16-18 maja w… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni