Ogród Botaniczny w Łodzi

"Było Jest Będzie", czyli współczesna malarska interpretacja historycznych bitew. Wystawa Ireneusza Rolewskiego w ASP

W Galerii OdNowa można obejrzeć wystawę dyplomową bohatera filmu dokumentalnego "Bitwa", autora doskonałej, realizowanej przez sześć lat, kopii "Bitwy pod Grunwaldem" czy „Ekstazy św. Franciszka”, która pojawiła się w filmie „Polski El Greco”.

Wystawa składa się z dwóch cyklów prac dyplomowych. Pierwszy - wykonany pod kierunkiem dr hab. Joanny Trzcińskiej prof. uczelni i asystenta dr Andrzeja Fydrycha - stanowi pięć obrazów wykonanych techniką mieszaną na płótnie. Drugi, to cykl rysunków, który powstał pod kierunkiem prof. Andrzeja Grendy i asystentki dr Gabrieli Cichowskiej.

Przy pomocy medium malarskiego chciałem przybliżyć moje wyobrażenie dotyczące ludzkiego bytu, a w tym kontekście czasu, przestrzeni i istoty światła: i tego materialnego, i irracjonalnego, związanego z duszą ludzką. Od lat interesuję się fenomenem bitwy, walki. Przez ostatnie 6 lat kopiowałem obraz „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki. Zmagając się z materią tego obrazu analizowałem również inne, niż malarskie aspekty przedstawienia.To w bezpośredni sposób wpłynęło na realizowane obecnie obrazy - mówi Ireneusz Rolewski

Punktem wyjścia do realizacji cyklu obrazów dyplomowych stały się wydarzenia z 4 lipca 1610 roku w miejscowości Kłuszyno. Rozegrała się tam bitwa polsko-rosyjska, w której poległo (w zależności od źródeł) między 2 500 do ponad 15 000 rycerzy.

Podejmując się zilustrowania tego wydarzenia zdecydowałem o rozdzieleniu przedstawienia na dwie strefy: ci, którzy polegli, podlegają innej zasadzie organizacji, niż ci, którzy wciąż walczą. W moim odczuciu walczący ludzie, ich fizyczny byt pomieszany z ciałami tych, którzy już polegli, budują miazgę bitwy, która wchłania ogromną ilość detali. Jest strefą obrazów określoną przeze mnie jako coś ciężkiego, brudnego, ciemnego, chłodnego. Miazgę tą często rytmizuje układ włóczni i innych elementów przedstawienia. Natomiast dusza bez ciała jest czymś lekkim, pięknym, zharmonizowanym, bezczasowym i nieśmiertelnym, i można ją, w moim odczuciu, traktować jako źródło światła. Ten fenomen również jest uwzględniony w kompozycjach obrazów, a można zaryzykować stwierdzenie, że stanowi temat największego płótna chodzącego w skład cyklu, w którym potężna chmura ptaków symbolizuje dusze. Ciało i dusza razem, stanowią wzajemnie uzupełniającą się parę różnych bytów, tworząc kompozycje obrazów. Chcąc uporządkować cykl obrazów, historię „Bitwy pod Kłuszynem", przedstawiłem w porządku chronologicznym – przed bitwą – początek bitwy – bitwa – końcowe moment bitwy – po bitwie.

Ireneusz Rolewski

W latach 2013-2021 studiował na kierunku Malarstwo (Wydział Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi). Związany z Łodzią od 12 lat, czyli od rozpoczęcia nauki w Łódzkim Liceum Plastycznym.Znany jest głównie z realizacji kopii „Bitwy pod Grunwaldem”, którą tworzył przez kilka lat m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie. Tam również projektował i wykonywał aranżacje do wystaw czasowych związanych z Pablem Picassem, Leonardem da Vinci czy Sztuką koreańską.Swoje aranżacje wykonywał również w Londynie. W 2019 roku wykonał kopię „Ekstazy św. Franciszka” do filmu „Polski El Greco” w reż. Katarzyny Kowalskiej. Jest również bohaterem filmu dokumentalnego pt. „Bitwa” Marii Dłużewskiej.

Galeria OdNowa Sala 261 (II piętro )
Akademia Sztuk Pięknych im Władysława Strzemińskiego w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 121
Galeria jest czynna w dni robocze od godz. 9:00 do 15:00. Można ją obejrzeć do 15 lutego.
Wstęp wolny

Zobacz również:

Wystawa TAJEMNICZY ŚWIAT STORCZYKÓW w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Mateusz Raczyński

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza na wystawę TAJEMNICZY ŚWIAT STORCZYKÓW, która odbędzie... więcej

Wystawa KULTURA JAPONII w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Małgorzata Godlewska

Ogród Botaniczny w Łodzi zaprasza na wystawę KULTURA JAPONII, która odbędzie się w dniach 24-26... więcej

Kalendarz imprez Ogrodu Botanicznego i Palmiarni 2023

Małgorzata Godlewska

Rozpoczynamy realizację cyklu wydarzeń, które będą odbywały się na terenie Ogrodu Botanicznego i... więcej

Życzenia Świąteczne od Zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński / Ogród Botaniczny

Najserdeczniejsze życzenia radosnych Świąt Bożego Narodzenia, odpoczynku w rodzinnym gronie oraz... więcej

Ferie zimowe w Palmiarni Ogrodu Botanicznego

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

W dniach 16-27 stycznia 2023 roku, podczas ferii zimowych, Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi... więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni