Bezpłatny posiłek w szkole i w domu

Ponad 1,5 mln zł na dożywianie dzieci i młodzieży w placówkach oświatowych wydał w 2023 roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi. Program jest kontynuowany - wsparcie w postaci ciepłego posiłku przyznajemy każdej uprawnionej rodzinie. Aby skorzystać z tej formy pomocy, należy zgłosić się do właściwej jednostki MOPS.

Dzieci jedzące posiłek
Z bezpłatnych posiłków mogą korzystać uczniowie i przedszkolaki

Nieodpłatne dożywianie odbywa się w ramach dwóch programów: rządowego o nazwie „Posiłek w szkole i w domu” oraz gminnego – osłonowego. Ta forma wsparcia przysługuje dzieciom z rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza 1200 zł.

- W 2023 roku w łódzkich placówkach oświatowych wydane zostało łącznie 208 945 bezpłatnych posiłków sfinansowanych z programu rządowego dla 1913 dzieci. Na ten cel przeznaczyliśmy 1 523 509 zł - mówi Piotr Kowalski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. – Program jest kontynuowany, a ponieważ prawidłowe odżywianie w przypadku przedszkolaków i uczniów ma ogromne znaczenie dla ich rozwoju fizycznego i psychicznego, dlatego wszystkie zgłoszenia dotyczące potrzeby skorzystania ze wsparcia w tej formie są rozpatrywane przez nas tak szybko, jak to tylko możliwe.

W uzasadnionych przypadkach, kiedy uczeń lub przedszkolak pochodzi z rodziny, w której dochody na osobę są wyższe niż 1200 zł, dziecko wyraża chęć zjedzenia posiłku, a rodzice z różnych powodów nie są w stanie mu go zapewnić, dyrektor placówki oświatowej może zgłosić ten fakt do łódzkiego MOPS. Wówczas dziecko może uzyskać wsparcie z programu osłonowego "Szczególne zasady dożywiania dzieci i uczniów".

- Ten program pozwala na szybką reakcję - nie trzeba wywiadu środowiskowego ani zaświadczeń o sytuacji materialnej rodziny. Ona może być całkiem dobra, a rodzice z jakichś powodów nie zapewniają dziecku odpowiedniego wyżywienia lub są niewydolni i nie radzą sobie z załatwieniem formalności. W takich sytuacjach wystarczy, że dziecko powie w szkole, że chciałoby zjeść posiłek i go dostanie – wyjaśnia Piotr Kowalski.

W 2023 roku z tej formy pomocy skorzystało 57 przedszkolaków i uczniów, dla których przygotowane zostało 5 888 posiłków.

Osoby starające się o przyznanie bezpłatnego posiłku dla swoich dzieci, zapraszamy do jednego z kilkunastu Punktów Pracy Socjalnej łódzkiego MOPS na terenie całego miasta. Powinna być to placówka posiadająca pod swoją opieką rejon, w którym znajduje się miejsce zamieszkania rodziny zainteresowanej wsparciem. Wykaz wszystkich Punktów znajduje się na stronie internetowej MOPS w Łodzi  https://mops.uml.lodz.pl/informacje/kontakt/ – w zakładkach każdego z Wydziałów Pracy Środowiskowej.

Informacji w tym zakresie udzielają także trzy Wydziały Pracy Środowiskowej MOPS:

  • I Wydział Pracy Środowiskowej, ul. Kutrzeby 16, tel. (42) 207 14 50 oraz (42) 207 14 53 – dla Bałut oraz części Polesia.
  • II Wydział Pracy Środowiskowej, ul. Grota-Roweckiego 30, tel. (42) 677 15 50, (42) 677 15 51, (42) 677 15 52, (42) 677 15 54 lub (42) 677 15 55 (wew. 30) – dla Śródmieścia oraz Widzewa.
  • III Wydział Pracy Środowiskowej, ul. Będzińska 5, tel. (42) 684 44 81 (wew. 10) – dla Górnej oraz części Polesia.

Po zgłoszeniu dotyczącym potrzeby uzyskania pomocy pracownik socjalny przeprowadza wywiad środowiskowy, w ramach którego trzeba przedstawić m.in. dokumenty potwierdzające wysokość dochodów w rodzinie.

W ramach programu wieloletniego "Posiłek w szkole i w domu" finansowane jest także dożywianie osób dorosłych. W ubiegłym roku w jadłodajniach w Łodzi dla 293 osób wydano posiłki za łącznie 696 310 zł.

Z kolei na zakup posiłku lub żywności łódzki MOPS przyznał 52 866 zasiłków celowych. Świadczenie pobrało 7 539 potrzebujących, zaś łączna liczba osób objętych pomocą w ich rodzinach to 11 824. Na zasiłki celowe w ramach Programu wydano 11 114 596 zł,  z czego 10 389 136 zł to środki z budżetu państwa, a 725 460 zł - z budżetu gminy.

Zobacz również:

Zapraszamy na majówkę w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi!

Mateusz Raczyński

Przypominamy i serdecznie zapraszamy na majówkę w Ogrodzie Botanicznym która odbędzie się w dniu 26… więcej

Wystawa piwonii w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza do obejrzenia kwitnącej kolekcji piwonii, która… więcej

Majówka w Ogrodzie Botanicznym 2024

Mateusz Raczyński

Ogród Botaniczny w Łodzi oraz Zielona Łódź serdecznie zapraszają na imprezę plenerową pn. "Majówka w… więcej

WYSTAWA FIOŁKÓW AFRYKAŃSKICH w Palmiarni Ogrodu Botanicznego

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Ogród Botaniczny w Łodzi, w dniach 25-26 maja 2024 r., serdecznie zaprasza na „Wystawę fiołków… więcej

Ogród bez tajemnic - Przyrodnicze spacery po Ogrodzie Botanicznym "Kwitnący maj"

Ogród bez tajemnic - Przyrodnicze spacery po Ogrodzie Botanicznym "Kwitnący maj"

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 12 maja 2024 r. (niedziela) o godz. 11:00 do Ogrodu Botanicznego na… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni