„BądźMY Oryginalni!” – ogólnopolska akcja profilaktyczna w Łodzi

Łódź dołączyła do miast goszczących „BądźMY Oryginalni!” – ogólnopolską akcję profilaktyczną stworzoną przez Projektantów Dobrostanu. Akcja odbywa się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka.

6 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

25 kwietnia 2025 r. w Teatrze Pinokio w Łodzi uczniowie łódzkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych wzięli udział w wydarzeniu mającym na celu promocję zdrowia psychicznego oraz budowanie autentyczności, wrażliwości i odpowiedzialności wśród młodych ludzi. „BądźMY Oryginalni!” ma formę telewizyjnego talk show połączonego z mini festiwalem. Ta atrakcyjna dla młodziezy forma pozwala zarówno na przekazywanie wiedzy, a także na wzmacnianie zasobów młodych ludzi w zakresie czynników chroniących ich zdrowie psychiczne. W trakcie wydarzenia uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w emocjonujących dyskusjach oraz otrzymali konkretne narzędzia do radzenia sobie z wyzwaniami.

Wydarzenie poprowadzili: 

  • Adrian Zalewski – psycholog, profilaktyk i producent wydarzenia,
  • Ana Zalewska – psycholog, trener mentalny,
  • Adamo Rudnik – artysta młodego pokolenia.

Program „BądźMY Oryginalni!” to innowacyjna akcja profilaktyczna, której celem jest wzmacnianie zasobów młodzieży, rozwijanie umiejętności społecznych, promowanie empatii, zdrowego odżywiania oraz budowanie wspólnoty. 

Wydarzenie otworzyli:

  • p. Adam Wieczorek - Wiceprezydent Miasta Łodzi,
  • p. Paulia Setnik - Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej,
  • p. Ewa Bujnowicz - Zelt - Wiceprzewodnicząca Doraźnej Komisji ds. Rodziny, Dzieci i Młodzieży Rady Miejskiej w Łodzi. 

Szacunkowe badania pokazują, że w Polsce jest około od 630 tys. do 970 tys. dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 roku życia, które cierpią na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Oznacza to, że w naszym kraju niemal 1 mln dzieci i nastolatków trzeba zapewnić pomoc zarówno lekarzy psychiatrów, jak i psychologów, psychoterapeutów oraz innych specjalistów.

127 dzieci i nastolatków odebrało sobie życie w Polsce w 2024 roku. W 2023 roku odnotowano 145 śmierci samobójczych. W 2024 roku wzrosła natomiast liczba zarejestrowanych prób samobójczych: w 2023 roku były to 1994 osoby, a w 2024 roku – 2054 osoby.

Jako społeczeństwo uczymy się rozpoznawać sygnały, które powinny nas zaniepokoić, a także pokazują, kiedy konieczna jest pomoc specjalistów. Wzrost świadomości i czujności wśród dorosłych, którzy pracują z dziećmi, oraz rodziców, pozwala szybciej identyfikować dzieci potrzebujące wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego. W związku z tym, kluczowa jest profilaktyka oraz rozwój psychiatrycznej opieki nad dziećmi i młodzieżą. Należy podejmować jak najwięcej działań zapobiegawczych, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych i kryzysów – poprzez rozwijanie uważności wobec siebie i innych, budowanie poczucia sprawstwa oraz umiejętności radzenia sobie z trudnościami, a także naukę reagowania i szukania pomocy. Działania profilaktyczne mają zasadnicze znaczenie, jeśli zależy nam na zmniejszeniu liczby dzieci i młodzieży, które będą potrzebować specjalistycznego leczenia.

Zobacz również:

Życzenia Wielkanocne od zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Szczęśliwych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, wiosennego słońca oraz pogody w sercach życzy zespół… więcej

Wystawa tulipanów w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy do łódzkiego Ogrodu Botanicznego gdzie rozpoczyna kwitnienie kolekcja… więcej

Festiwal Roślin Balkonowych w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi - 16-18.05.2025

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy na Festiwal Roślin Balkonowych, który odbędzie się w dniach 16-18 maja w… więcej

Rodzinne spotkania w Botaniku - „W ogrodzie warzywnym”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w dniu 12 kwietnia 2025 r. (sobota) o godzinie 11:00 na… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni