Ogród Botaniczny w Łodzi

Autobus dla bezdomnych i potrzebujących skończył sezon

Nieco ponad 16 tys. porcji ciepłej zupy (dokładnie 16 tys. 75) zostało wydane za pośrednictwem „Autobusu dla bezdomnych i potrzebujących” w zakończonym ubiegłej nocy najnowszym sezonie jego kursowania po ulicach Łodzi. Specjalnie oznakowany „Autobus” był w trasie każdego dnia przez ostatnie 3,5 miesiąca, dokładnie od 1 grudnia ubiegłego roku. Przez całą zimę osoby w kryzysie bezdomności w Łodzi oraz wszelkie, inne osoby potrzebujące wsparcia mogły zjeść dzięki niemu codziennie ciepły posiłek. „Autobus” wyjeżdża w trasę w sezonie zimowym regularnie już od 2004 r.

 -  fot. UMŁ

Ze wszystkich miesięcy kursowania „Autobusu” w tym sezonie najwięcej posiłków zostało rozdane w styczniu – było to niemal 5,3 tys. porcji. Rekordowy pod względem liczby wydanych „talerzy” zupy był w całym sezonie czwartkowy wieczór 13 stycznia, kiedy podczas jednego wieczoru do potrzebujących trafiły łącznie 252 porcje. Przez cały, zakończony właśnie sezon każdej nocy rozdawano średnio 155 posiłków. Dla porównania w poprzednim sezonie (tym na przełomie 2020 i 2021 roku) podczas kursowania „Autobusu” do potrzebujących łodzian trafiło w sumie prawie 13 tys. ciepłych posiłków.

- Okres jesieni oraz zimy to najtrudniejszy czas dla bezdomnych w roku, dlatego tak istotne jest dodatkowe wsparcie - mówi Andrzej Kaczorowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. – Dokładamy wszelkich starań, by przygotowana dla potrzebujących oferta wsparcia była w tym terminie jak najszersza i jak najbardziej różnorodna. „Autobus” jest jednym z jej elementów i to elementem sprawdzającym się doskonale na ulicach Łodzi już od kilkunastu lat.

Każdy potrzebujący, który pojawiał się na jednym z czterech przystanków „Autobusu” otrzymywał ciepłą zupę oraz pieczywo do niej. Mógł również napić się ciepłej herbaty, a w razie potrzeby zainteresowani dostawali także ciepłą odzież oraz koce. Najwięcej osób potrzebujących pomocy pojawiało się w tym sezonie – podobnie zresztą, jak w latach ubiegłych – na przystanku przy dworcu Łódź-Kaliska. Potrzebujący byli także co wieczór na przystanku przy pl. Barlickiego oraz przy Starym Rynku. Nie brakowało ich także w zupełnie nowej (zaplanowanej po raz pierwszy w tym sezonie) lokalizacji na trasie przejazdu „Autobusu”, czyli na przystanku u zbiegu ul. Przybyszewskiego i ul. Tatrzańskiej.

Dodatkowo nieco ponad 4,2 tys. (dokładnie 4 tys. 234) porcji ciepłych posiłków (obiadów) rozdano z kolei potrzebującym w działającej także w okresie między 1 grudnia a 15 marca Świetlicy dla Osób Bezdomnych przy al. Piłsudskiego 119. W Świetlicy osoby w kryzysie bezdomności miały zapewniony pobyt dzienny (codziennie w godz. 8 – 16), ciepły posiłek i napoje, możliwość uzupełnienia brakującej garderoby w odzież odpowiednią do pory roku oraz możliwość skorzystania z węzła sanitarnego, środków czystości i higieny osobistej. W tym sezonie najwięcej osób skorzystało w ciągu jednego dnia ze Świetlicy w czwartek 6 stycznia (czyli Święto Trzech Króli). Były to dokładnie 53 osoby.

Projekt „Autobusu dla bezdomnych i potrzebujących”, a także Świetlicy dla Osób Bezdomnych jest prowadzony przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Na realizację pierwszego zadania Miasto Łódź przekaże w całym 2022 r. Towarzystwu dofinansowanie w wysokości 59 tys. zł, a na realizację drugiego – dotację w wysokości 53,9 tys. zł.

„Autobus” wyruszy ponownie w trasę 1 grudnia br. Wtedy także zacznie działać znowu Świetlica dla Osób Bezdomnych.

Do dyspozycji osób w kryzysie bezdomności w Łodzi przez cały roku jest Punkt Pomocy Charytatywnej przy ul. Wólczańskiej 108 prowadzony na zlecenie Miasta Łódź przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej, w którym potrzebujący mogą otrzymać wsparcie w postaci jedzenia. Dodatkowo – także całorocznie - w każdą niedzielę o godz. 16 na placu przy skrzyżowaniu ul. Piotrkowskiej i ul. Stanisława Kostki grupa „Zupa na Pietrynie” wydaje osobom w kryzysie bezdomności ciepły posiłek.

Bezdomni są poza tym wspierani przez cały rok przez sześciu streetworkerów pracujących w łódzkim MOPS i zajmujących się specjalistyczną pomocą na rzecz bezdomnych. Mogą liczyć także na pomoc w formie paczek składających się z artykułów żywnościowych w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Wsparcie to jest realizowane również za pośrednictwem MOPS w Łodzi.

Zobacz również:

Kalendarz imprez Ogrodu Botanicznego i Palmiarni 2023

Małgorzata Godlewska

Rozpoczynamy realizację cyklu wydarzeń, które będą odbywały się na terenie Ogrodu Botanicznego i... więcej

Życzenia Świąteczne od Zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński / Ogród Botaniczny

Najserdeczniejsze życzenia radosnych Świąt Bożego Narodzenia, odpoczynku w rodzinnym gronie oraz... więcej

Ferie zimowe w Palmiarni Ogrodu Botanicznego

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

W dniach 16-27 stycznia 2023 roku, podczas ferii zimowych, Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi... więcej

Ferie zimowe w Ogrodzie Botanicznym

Mateusz Raczyński / Ogród Botaniczny

W dniach 16 - 27 stycznia 2023 roku Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza grupy zorganizowane... więcej

Wystawa Grzyby znane i mniej znane w Ogrodzie Botanicznym

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

W dniach 16-18 września 2022 r. w godzinach 9.00-17.00 Ogród Botaniczny zaprasza na wystawę „GRZYBY... więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni