Aleksy Rżewski znów zasiądzie w ratuszu. Zobacz, kiedy spotkasz legendarnego prezydenta Łodzi

Bohaterem marca projektu „Łódzkie Drogi do Niepodległości”, realizowanego przez Urząd Miasta Łodzi jest Aleksy Rżewski. Dzięki współpracy z Archiwum Państwowym, w budynku przy pl. Wolności 1, gdzie przed stu laty mieścił się miejski ratusz, znów będzie można spotkać pierwszego prezydenta Łodzi w II Rzeczypospolitej. W sobotę, 24 marca, w godz. 11-15 odbędzie się tam tzw. fotoday. Wstęp wolny dla wszystkich.

Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

 - W ramach sobotniej wycieczki w budynku archiwum będzie można m.in. zobaczyć dawną salę obrad Rady Miejskiej, gabinet prezydenta Rżewskiego, czy wejść na wieżę, skąd rozpościera się widok na pl. Wolności – powiedział Piotr Zawilski, dyrektor Archiwum Państwowego w Łodzi, który dodał: - Ale chyba największą niespodzianką będzie spotkanie z samym Aleksym Rżewskim, z którym będzie można zrobić sobie zdjęcie lub zobaczyć go przy pracy.

Aleksy Rżewski urodził się w Srebrnej koło Łodzi w 1885 roku. Był członkiem PPS, biorąc udział w wydarzeniach rewolucji 1905 roku. Został zesłany do Rosji, a później wyemigrował. Wrócił do Łodzi, gdzie zastał go wybuch I wojny światowej. Prowadził wówczas m.in. werbunek do Polskiej Organizacji Wojskowej. Aresztowany przez Niemców również zdołał zbiec. W 1918 roku został komisarzem rządowym w Łodzi, a 23 marca 1919 roku prezydentem miasta. Funkcję tę pełnił do 1923 roku. Następnie pracował m.in. w Urzędzie Stanu Cywilnego, w latach 1927-1933 został starostą łódzkim, a później był notariuszem. Po wkroczeniu do Łodzi armii niemieckiej w 1939 roku został aresztowany i rozstrzelany, najprawdopodobniej w Lesie Łagiewnickim, 20 grudnia 1939 roku. Jego symboliczna mogiła znajduje się na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej.

Oprócz fotodaya w Archiwum Państwowym, projekt „Łódzkie Drogi do Niepodległości” rozszerza się o kolejne obszary. Urząd Miasta Łodzi wraz ze Związkiem Strzeleckim zbiera informację o łodzianach bądź ludziach, związanych z Łodzią, którzy w 1918 roku brali udział w działaniach niepodległościowych.

 - Chcemy zebrać jak najwięcej informacji o tych, którzy wtedy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości, a historia nie zawsze o nich nie pamięta. Prosimy o przesyłanie ich na adres internetowy lodz.niepodlegla@uml.lodz.pl. Zbliżając się do 11 listopada, będziemy konsekwentnie o nich przypominać - powiedział Dariusz Nowiński, komendant łódzkiego okręgu Związku Strzeleckiego.

Zobacz również:

Życzenia Wielkanocne od zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Szczęśliwych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, wiosennego słońca oraz pogody w sercach życzy zespół… więcej

Wystawa tulipanów w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy do łódzkiego Ogrodu Botanicznego gdzie rozpoczyna kwitnienie kolekcja… więcej

Festiwal Roślin Balkonowych w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi - 16-18.05.2025

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy na Festiwal Roślin Balkonowych, który odbędzie się w dniach 16-18 maja w… więcej

Rodzinne spotkania w Botaniku - „W ogrodzie warzywnym”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w dniu 12 kwietnia 2025 r. (sobota) o godzinie 11:00 na… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni