Awans Widzewa do Ekstraklasy wiedzie przez zwycięstwo z ŁKS

Porażka z Koroną Kielce i spadek na trzecie miejsce w ligowej tabeli kosztem Arki Gdynia nie zmienia bojowego nastawienia przy Piłsudskiego. Przed derbami Łodzi kwestia awansu do Ekstraklasy wciąż zależy wyłącznie od drużyny Janusza Niedźwiedzia.

fot. Łódź.pl
Janusz Niedźwiedź
3 zdjęcia
fot. Łódź.pl
fot. Łódź.pl
fot. Łódź.pl
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

– Arka nas nie obchodzi. Zostały cztery mecze i mamy w nich maksymalnie zapunktować. Nigdy nie patrzyłem na innych – powiedział Janusz Niedźwiedź. 

Mimo ostatniego niepowodzenia, trudno się szkoleniowcowi Widzewa dziwić. Nie tylko dlatego, że jego zespół zagrał obiektywnie dobry mecz, ale także z uwagi na chłodną kalkulację. Bo choć bezpośrednio do Ekstraklasy Widzew może nie awansować nawet jeśli wygra wszystkie pozostałe mecze, to przy tym samym założeniu nadal jest w stanie osiągnąć swój cel.

Wystarczy triumfować w dwóch meczach więcej, a konkretnie – w tych barażowych. Play-offy będą konieczne, o ile tak samo jak Widzew punktować będzie nowy wicelider z Gdyni. Nie jest przecież wykluczone, że Arka w ostatnich czterech meczach przerwie swoją passę sześciu zwycięstw z rzędu bądź nie zachowa statusu zespołu niepokonanego w 2022 r. 

Każda seria kiedyś się kończy?

Kibice Widzewa liczą na przerwanie nie tylko passy Arki Gdynia, ale także tej dotyczącej derbów Łodzi. RTS w całej ich historii, a także w samym XXI w. wygrywał to prestiżowe starcie częściej od lokalnego rywala, ale na zwycięstwo czeka już długo, bo dwanaście lat. W tym sezonie mecz z Łódzkim Klubem Sportowym, zakończony pościgiem czerwono-biało-czerwonych od stanu 0:2 do 2:2, był ósmym z rzędu bez derbowego zwycięstwa. Czy na tej liczbie seria się zakończy? – Na derby jedziemy po trzy punkty – zapewniał na antenie Polsatu Sport pomocnik Widzewa, Karol Danielak.

– Zostało kilka tygodni, sama końcówka. Z taką grą, z tym, co pokazaliśmy w meczu z Koroną, wierzę, że ta drużyna zrobi to, o czym wszyscy razem marzymy. W derbach musimy zagrać z takim zaangażowaniem, determinacją, charakterem, prędkością gry. Wierzę, że na to stać drużynę – powiedział trener Niedźwiedź. Dodał przy tym warunek konieczny: – Jeśli tylko poprawimy skuteczność, musimy być spokojniejsi w ostatniej fazie akcji. 

Napastnicy wrócą przed derbami Łodzi

Dogodnych sytuacji Widzew kreował sobie w ostatnich meczach wiele, ale miał duże problemy z ich wykorzystywaniem. Ich liczba po powrocie do gry Bartłomieja Pawłowskiego i Juliusza Letniowskiego może się jeszcze zwiększyć. Kto je natomiast wykorzysta?

– Kilka dni przed derbami Łodzi do treningów wrócą środkowi napastnicy: Przemysław Kita i Bartosz Guzdek – wlewa nieco nadziei Niedźwiedź. 

Bo o ile łódzki klub w tym sezonie bije rekordy pod względem liczby piłkarzy, którzy zdobywają bramki (obecnie aż 23), tak najlepszy strzelec łodzian ma blisko trzy razy mniej trafień od lidera klasyfikacji strzelców na zapleczu Ekstraklasy. Dość powiedzieć, że tylko dwóch zawodników RTS ma więcej bramek na koncie od Pawła Tomczyka, który jesienią był rezerwowym i zimą wyjechał do Rumunii. 39-letni Marcin Robak zdobył w ubiegłych, nieudanych dla Widzewa rozgrywkach siedem bramek. Z takim wynikiem byłby w obecnym zespole najskuteczniejszy.

Jeśli Widzew marzy o awansie, swoje trafienia muszą dołożyć także ci, od których najbardziej wymaga się goli. Być może któryś z nich rozstrzygnie mecz derbowy? Wielu kibiców także doceniło poziom zaangażowania czy sposób, w jaki widzewiacy kreowali akcje w meczu z Koroną. W derbach Łodzi zdecydowanie woleliby jednak przedłożyć wynik ponad styl i bramki nad strzeleckie okazje.

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz również:

Ogród bez tajemnic - Przyrodnicze spacery po Ogrodzie Botanicznym „Czarodziejski kwiat paproci”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 23 czerwca 2024 r. (niedziela) o godz. 11:00 do Ogrodu Botanicznego na… więcej

Wystawa prac studentów Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

Ogród Botaniczny serdecznie zaprasza w dniach 15-30 czerwca 2024 r. na wystawę prac studentów… więcej

Warsztaty dendrologiczne „Miododajne lipy” w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 15 czerwca 2024 r. (sobota) o godz. 13:00 do Ogrodu Botanicznego w… więcej

Noc Świętojańska w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

W sobotę 22 czerwca 2024 r. o godz. 22.00 w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi rozpocznie się widowisko… więcej

Wystawa kaktusów i innych sukulentów w Palmiarni Ogrodu Botanicznego

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Ogród Botaniczny wraz z członkami Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów Oddział Łódzki… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni