Zawodowa ciocia, zawodowy wujek. Reportaż i rozmowa o łódzkiej rodzinie zastępczej w Radio Łódź

- Bardzo często trafiają do nas dzieci, które były bite przez swoich rodziców. Chłopiec w nocy, kiedy chciałam go przykryć, siadał i nieruchomiał. Te dzieci boją się szybszego ruchu ręki. One nie chcą na początku na te tematy rozmawiać. Jeśli jest rodzeństwo, to jedno dziecko strofuje drugie "Nie, nie, nie mów".

4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Po pewnym czasie zaczynają się odkrywać i opowiadają takie historie, że aż trudno uwierzyć. "Wujku, czy ty wiesz, że jak się uderzy kogoś kablem od kolumn, to od razu nie leci krew, tylko najpierw pęka skóry, a potem takie białe wychodzi? "A skąd ty to wiesz?". "Bo mnie tata tak bił. A jak mnie długo bił, to się wywracałem i udawałem, że nie żyję. I wtedy mama mówiła >>No co go lejesz, nie widzisz, że zemdlał?<<". To są takie historie, że dorosły może się popłakać, a te dzieci opowiadają to tak beznamiętnie - komentują Gosia i Zbyszek Wilamkowie, którzy od 9 lat prowadzą pogotowie rodzinne.
Pomysł wyszedł od ich biologicznych synów, którzy byli wówczas nastolatkami. A zainspirowała ich ciocia, czyli siostra pani Gosi, która od wielu lat jest rodziną zastępczą.


Posłuchajcie, jak pięknie państwo Wilamkowie opowiadają o rodzicielstwie zastępczym w reportażu przygotowanym przez Kamilę Litman z Radio Łódź.
Na pytanie o rozstania pan Zbyszek odpowiada krótko: - Wszyscy płaczą, nawet pies.


Wspominają także Bibiego, najsmutniejsze dziecko świata, jak nazwała go ich sąsiadka. Chłopiec był po bardzo traumatycznych przeżyciach, a jego dziecięca twarzyczka zdawała się opowiadać o każdym doświadczonym smutku.


W linku znajdziecie 2 nagrania: z domu państwa Wilamków oraz z rozmowy w studiu radia z Damianem Pacześniakiem i Karoliną Tatarzyńską z zespołu promocji kampanii społecznej Rodzina Jest dla Dzieci.


https://www.radiolodz.pl/posts/57901-zawodowa-ciocia-zawodowy-wujek


PS Wiemy, że po emisji reportażu w grudniu zgłosiło się już do nas małżeństwo, które od dawna myślało o założeniu rodziny zastępczej. Udostępniajcie link, by stawał się inspiracją dla kolejnych osób gotowych pomagać dzieciom.

Zobacz również:

Noc Świętojańska w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

W niedzielę 22 czerwca 2025 r. o godz. 22.00 w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi rozpocznie się widowisko… więcej

fot. P. Kabat

Warsztaty ogrodnicze "Zioła w ogrodzie" w ramach Akademii Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniach 10.06.2025 (wtorek) o godz. 11.30 i 12.06.2025 r. (czwartek) o godz.… więcej

Wystawa „Kaktusów i innych sukulentów” w Palmiarni w Łodzi

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Serdecznie zapraszamy wraz z członkami Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów Oddział Łódzki w… więcej

Rodzinne spotkania w Botaniku - „W królestwie zapylaczy”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w dniu 31 maja 2025 r. (sobota) o godzinie 11:00 na kolejne… więcej

Majówka w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi 25.05.2025

Mateusz Raczyński

W dniu 25.05.2025 r. w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi odbędzie się impreza plenerowa pt.: ”Majówka w… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni