Rada Miasta przyjęła Strategię Rozwiązywania Problemu Bezdomności w Łodzi

Łódzcy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę dotyczącą Strategii Rozwiązywania Problemu Bezdomności w Łodzi, opracowaną przez interdyscyplinarny zespół ekspertów - przedstawicieli świata nauki, organizacji pozarządowych, jednostek Urzędu Miasta oraz osób w kryzysie bezdomności tworzących wspólnie Radę ds. Rozwiązywania Problemu Bezdomności przy Prezydencie M. Łodzi.

- Stworzenie i uchwalenie przez Radę Miejską Strategii Rozwiązywania Problemu Bezdomności w Łodzi na lata 2024-2030 to duża satysfakcja dla mnie, sukces Rady ds. Rozwiązywania Problemu Bezdomności i realna szansa na poprawę sytuacji osób doświadczających bezdomności w Łodzi  – mówi pedagog społeczny z Uniwersytetu Łódzkiego dr Małgorzata Kostrzyńska, wiceprzewodnicząca Rady ds. Rozwiązywania Problemu Bezdomności.

Nad Strategią pracował interdyscyplinarny zespół, złożony z kilkudziesięciu osób reprezentujących kilkanaście podmiotów - organizacji pozarządowych, jednostek Urzędu Miasta Łodzi, Uniwersytetu Łódzkiego. W Radzie brały udział także osoby doświadczające bezdomności.

Dokument - zdaniem jego autorów - wyrasta z rzetelnie przeprowadzonej diagnozy złożonego zjawiska, jakim jest bezdomność.

Stanowi odpowiedź na potrzeby i przeszkody, jakie osoby doświadczające bezdomności napotykają na drodze wychodzenia z bezdomności. Zawarte w Strategii propozycje stanowią spójny, kompleksowy pomysł zmian systemowych na drodze deinstytucjonalizacji, pozwalający na realne i trwałe wyjście z bezdomności, zakończenie jej, zamiast mniej lub bardziej sprawnego zarządzania problemem – wyjaśnia dr Małgorzata Kostrzyńska.

Zgodnie z przeprowadzonym w 2019 roku ogólnopolskim badaniem, zleconym przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, w Polsce  bezdomności doświadcza ponad 30 tys. osób. W samej Łodzi odnotowano 891 takichosób, z czego 258 mieszkało w przestrzeni publicznej. Dane te straciły na aktualności, ponieważ z powodu pandemii przez 5 lat nie prowadzono badań w środowisku osób doświadczających bezdomności; najbliższe badanie liczby osób bezdomnych odbędzie się pod koniec lutego.

Przyjęta przez łódzkich rajców Strategia zakłada wzrost dostępu do mieszkań z zasobu socjalnego i komunalnego, rozwój mieszkalnictwa wspomaganego, realizację programu Najpierw Mieszkanie, powstanie kilkunastoosobowego hostelu dwuprofilowego dla młodych dorosłych oraz osób aktywnych doświadczających bezdomności (koedukacyjnego i z możliwością pobytu ze zwierzęciem), powstanie Społecznej Agencji Najmu (SAN) – pomagającej w wynajmowaniu mieszkań na rynku prywatnym, powołanie rzecznika praw osób doświadczających bezdomności, rozwijanie wsparcia w formie streetworkingu i asystentury oraz zorganizowanie wsparcia doraźnego w jednym miejscu, oferującym możliwość zjedzenia posiłku, umycia się, ubrania, odpoczynku, wsparcia specjalistów.

- Bezpieczny i godny dach nad głową ma być punktem wyjścia, rozpoczynającym proces zdrowienia – wychodzenia z bezdomności: działania w kierunku podjęcia pracy, zadbania o zdrowie, odnowienia kontaktu z rodziną, walki z uzależnieniem - dodaje dr Kostrzyńska - Wszystko przy wsparciu specjalistów, w zależności od indywidualnych potrzeb. Ale podstawą powinno być poczucie bezpieczeństwa, prywatności, które zapewnia własne mieszkanie, w sensie symbolicznym, nie tylko fizycznym, w postaci dachu nad głową. Taki kierunek prowadzi do odchodzenia od wsparcia instytucjonalnego na rzecz wsparcia środowiskowego - w mieszkaniach i w społecznościach lokalnych.

Zobacz również:

Warsztaty „Formowanie drzew w sztuce Bonsai” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego wraz z Polską Asocjacją Bonsai zaprasza na kolejne warsztaty… więcej

„MUZYKA LASU” Wystawa fotografii Michała Lewandowskiego w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach od 16 kwietnia do 19 maja 2024 r. na Wystawę… więcej

Wystawa tulipanów w łódzkim Ogrodzie Botanicznym 2024 r.

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy do Ogrodu Botanicznego na zwiedzanie kwitnącej kolekcji tulipanów. Na… więcej

Życzenia Wielkanocne od Zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Pogodnych i radosnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiosennego optymizmu, wzajemnej życzliwości i… więcej

Wystawa „50 lat działalności Ogrodu Botanicznego w Łodzi”

Mateusz Raczyński

Rozpoczęciu sezonu w Ogrodzie Botanicznym towarzyszyć będzie otwarcie wystawy podsumowującej… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni