Pamięci Romów i Sinti zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej

W listopadzie 1941 roku na terenie Litzmannstadt Getto Niemcy utworzyli podobóz cygański, do którego przywieziono Romów i Sinti z terenów Burgenlandu, znajdującego się na pograniczu austriacko-węgierskim. Po kilku tygodniach koszmaru, 5 stycznia 1942 roku, rozpoczęto wywózkę więźniów do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem, gdzie w bestialski sposób zamordowano kilka tysięcy osób.

Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ
6 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

W dniach 82. rocznicy likwidacji Zigeunerlager hołd ofiarom niemieckiego okrucieństwa złożyli przedstawiciele władz miasta, duchowieństwa, instytucji publicznych oraz społeczności romskiej. W strugach deszczu złożono kwiaty przed tzw. Kuźnią Romów przy ul. Wojska Polskiego.

- To miejsce wiążące historię Romów i Sinti z historią Polski. Nasze ścieżki splątały i wiązały się z jej historią. Zarówno tam, gdzie były tragedie, jak i tam gdzie były radości, byli też Romowie. Nie lubię tego miejsca, ale czuję się w wielkim obowiązku żeby tutaj być. I dopóki mogę, będę uczestniczyła w takich uroczystościach i będę przypominała o tym miejscu - przypomniała Krystyna Markowska, przedstawicielka społeczności romskiej.

- Naszym obowiązkiem, jako przedstawicieli społeczności, za którą jesteśmy odpowiedzialni jest dbać o pamięć o takich wydarzeniach. By stała się ona też przestrogą dla kolejnych pokoleń. Jeden z największych obecnie autorytetów, Marian Turski mówił, by >> nie być obojętnym <<. Wydarzenie, które dziś upamiętniamy jest wynikiem fanatyzmu i tego, że dobrzy ludzie w porę nie postawili tamy złu. I choć nie zbawimy całego świata, to poprzez przypomnienie o pamięci wydarzeń tragicznych, mogą one stanowić lekcję na przyszłość i sprawiać, by świat stawał się o odrobinę lepszy - powiedział wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik.

Kuźnia Romów to jeden z nielicznych budynków, jaki pozostał po dawnym cygańskim podobozie, który funkcjonował niecałe trzy miesiące. Osiedleni w nim żyli w nieludzkich warunkach. Stłoczeni byli na niewielkiej przestrzeni, otoczonej głęboką fosą i zasiekami z drutu kolczastego. Bez naczyń, łóżek i toalet.  Wkrótce po zasiedleniu w obozie wybuchła epidemia tyfusu. Niemieckie władze podjęły decyzję o szybkiej likwidacji Zigeunerlager i wysłaniu jego mieszkańców do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem.

Zobacz również:

Warsztaty ogrodnicze "Rośliny do cienistych zakątków" w Ogrodzie Botanicznym

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 1 sierpnia 2024 r. (czwartek) o godz. 17:00 na warsztaty ogrodnicze… więcej

Wystawa żywych motyli tropikalnych w Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Serdecznie zapraszamy w dniach 1-31.08.2024 r., na „Wystawę żywych motyli tropikalnych” do łódzkiej… więcej

Ogród bez tajemnic - Przyrodnicze spacery po Ogrodzie Botanicznym „Owadzie helikoptery"

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 21 lipca 2024 r. (niedziela) o godz. 11:00 do Ogrodu Botanicznego na… więcej

Wakacyjny bookcrossing w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

Od 15 lipca 2024 r. rusza kolejna edycja akcji „Przeczytaj i podaj dalej” czyli Wakacyjny… więcej

Warsztaty dendrologiczne „Wiele twarzy buka” w Ogrodzie Botanicznym

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 6 lipca 2024 r. (sobota) o godz. 13:00 do Ogrodu Botanicznego na… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni