Kompleksowe wsparcie dla osób w kryzysie bezdomności

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi oraz łódzcy strażnicy miejscy ponownie wspólnie zadbają o osoby bezdomne przebywające na terenie miasta w rozpoczynającym się, najtrudniejszym (jesienno-zimowym) okresie roku. Bezdomni, czyli osoby, które mimo możliwości skorzystania ze schroniska lub noclegowni, podejmują decyzję o przebywaniu w przestrzeni miejskiej (np. na ulicach lub w pustostanach), są otaczani kompleksowym wsparciem przez miejskie służby przez cały rok. Kiedy temperatury na zewnątrz zaczynają spadać, wspomniana pomoc jest szczególnie istotna.

fot. UMŁ
Schronisko dla Bezdomnych Kobiet wraz z miejscami noclegowymi przy ul. Gałczyńskiego 7.
10 zdjęć
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

Dlatego jednocześnie zarówno łódzki MOPS, jak i Straż Miejska w Łodzi apelują do wszystkich łodzian o to, by nie pozostawali obojętni na los bezdomnych i przekazywali służbom wszystkie sygnały na temat takich osób przebywających m.in. w miejscach niezamieszkałych.

- Kiedy temperatury zaczną spadać poniżej zera, nasze patrole będą sprawdzały pustostany i inne miejsca pod kątem przebywania w nich bezdomnych – mówi Patryk Polit, komendant Straży Miejskiej w Łodzi. – Lista takich miejsc jest właśnie aktualizowana we współpracy z Komendą Miejską Policji w Łodzi oraz łódzkim MOPS. Funkcjonariusze każdorazowo proponują osobie pozostającej w kryzysie bezdomności przewóz do miejsc, gdzie mogą przetrwać trudny czas. Ponadto strażnicy informują, gdzie można skorzystać z doraźnej pomocy, czyli zjeść ciepły posiłek, umyć się czy wymienić garderobę. Apelujemy także do mieszkańców, by widząc osobę potrzebującą pomocy, reagowali i telefonowali przez całą dobę pod numer Straży Miejskiej, czyli 986 lub też pod numer alarmowy 112.

Informacje o osobach w kryzysie bezdomności można przekazywać także sześciu streetworkerom pracującym w ramach MOPS w Łodzi i zajmującym się specjalistyczną pomocą na rzecz bezdomnych przez cały rok. Ze streetworkerami można skontaktować się: mailowo (streetworking@mops.lodz.pl), poprzez wysyłkę wiadomości prywatnej do grupy na Facebooku „Streetworking po łódzku” lub telefonicznie – numery telefonu są dostępne na stronie internetowej MOPS w Łodzi (www.mops.lodz.pl), w zakładce „Pomoc osobom bezdomnym”.

Osoby w kryzysie bezdomności potrzebujące wsparcia mogą zgłosić się także osobiście do streetworkerów, odwiedzając ich siedzibę przy ul. Wschodniej 32, m. 16 (od poniedziałku do piątku w godz. 9 – 11). Siedzibę streetworkerów (we wspomnianych wcześniej dniach i godzinach) może odwiedzić poza tym każdy mieszkaniec Łodzi, który ma możliwość i ochotę wesprzeć prowadzoną zbiórkę odzieży dla potrzebujących i przekazać używaną, ale nadal będącą w dobrym stanie odzież sportową. Pożądana jest przede wszystkim odzież męska w rozmiarach S, M oraz L, jak również zimowe obuwie sportowe (trapery) dla mężczyzn w rozmiarach powyżej 41 (także w nietypowych i tak dużych rozmiarach jak 46, a nawet 48). Dla kobiet szczególnie pożądane są zimowe buty sportowe (trapery; koniecznie bez obcasów) w rozmiarach powyżej 39, a w mniejszym zakresie także odzież w rozmiarach S, M oraz L. Potrzebne są przede wszystkim: ciepłe, długie spodnie i legginsy, ciepłe kurtki sportowe, bluzy, T-shirty (koszulki), bielizna osobista, kalesony, skarpety i rajtuzy, ale również paski do spodni oraz czapki, rękawiczki i szaliki. Mile widziane są również koce, śpiwory, kołdry oraz wszelkie artykuły higieniczno-kosmetyczne.

Informacje o osobach w kryzysie bezdomności można przekazywać równie pracownikom socjalnym łódzkiego MOPS. W tym celu należy zgłosić się do jednego z trzech Wydziałów Pracy Środowiskowej działających w ramach MOPS w Łodzi – telefonicznie (w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16 oraz we wtorki w godz. 9 – 17) lub mailowo:

  • I Wydział Pracy Środowiskowej, ul. Kutrzeby 16, tel. (42) 207 14 50, e-mail: 1wps@mops.lodz.pldla Bałut oraz części Polesia.
  • II Wydział Pracy Środowiskowej, ul. Grota-Roweckiego 30, tel. (42) 677 15 50, tel. (42) 677 15 51, tel. (42) 677 15 52, tel. (42) 677 15 54 oraz tel. (42) 677 15 55 (we wszystkich przypadkach - wew. 30); e-mail: 2wps@mops.lodz.pldla Śródmieścia oraz Widzewa.
  • III Wydział Pracy Środowiskowej, ul. Będzińska 5, tel. (42) 684 44 81 (wew. 10), e-mail: 3wps@mops.lodz.pldla Górnej oraz części Polesia.

Według ostatnich (sprzed prawie już trzech lat) badań, w Łodzi jest niespełna 900 osób w kryzysie bezdomności (w gronie tym są także osoby przebywające w placówkach dedykowanych bezdomnym). W porównaniu z danymi z wcześniejszych lat, liczba ta uległa zmniejszeniu. Wszyscy oni mogą korzystać na co dzień z następujących placówek: Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady 17, Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Szczytowej 11, Schronisko dla Kobiet przy ul. Kwietniowej 2/4, Schronisko dla Bezdomnych Kobiet wraz z miejscami noclegowymi przy ul. Gałczyńskiego 7 oraz Noclegownia przy Miejskim Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej przy ul. Przybyszewskiego 253. Łącznie wyżej wymienione miejsca zapewniają prawie 450 miejsc dla bezdomnych. Przez cały ubiegły rok ze wszystkich łódzkich schronisk i noclegowni skorzystało w sumie rotacyjnie 612 osób.

Tuż przed tegorocznym sezonem jesienno-zimowym Schronisko przy ul. Gałczyńskiego zyskało częściowo nowe wyposażenie (m.in. w postaci szaf, komód i stolików), które łódzkiemu MOPS przekazała w ramach darowizny firma Arvato Polska (dostawca usług logistycznych).

- Niezmiernie dziękujemy firmie Arvato Polska za inicjatywę i zaangażowanie na rzecz pomocy naszym podopiecznym - mówi Piotr Kowalski, zastępca dyrektora łódzkiego MOPS ds. programów społecznych i osób z niepełnosprawnościami. - Na ten moment miejsca dostępne we wszystkich łódzkich schroniskach oraz noclegowniach są zajęte w około 70 procentach. W trzech schroniskach bezdomni mają zagwarantowane trzy posiłki dziennie, w jednym są aneksy kuchenne, w którym można przygotować sobie posiłki samodzielnie. Jest poza tym możliwość kąpieli, prania, wymiany lub uzupełnienia odzieży, a także opieka pielęgniarska. Ponadto oferujemy pomoc prawną i socjalną, np. w wyrobieniu dowodu osobistego i uzyskania zasiłku, jak również wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne.

Poza tym do dyspozycji osób dotkniętych bezdomnością jest Punkt Pomocy Charytatywnej przy ul. Wólczańskiej 108 prowadzony na zlecenie Miasta Łódź przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej (całorocznie). Punkt zapewnia m.in. niezbędną odzież, bieliznę i obuwie, artykuły chemiczne, suchy prowiant oraz możliwość skorzystania z prysznica, pralki, W sezonie jesienno-zimowym przy Punkcie funkcjonuje „Świetlica dla osób bezdomnych” (w poniedziałki, wtorki i środy w godz. 14 – 18), w której można m.in. zjeść ciepły posiłek, napić się ciepłej herbaty i kawy, wziąć udział w warsztatach lub też spotkać się z psychologiem i terapeutami. W 2021 r. z pomocy Punktu Pomocy Charytatywnej skorzystało 860 osób.

Dodatkowo od 1 grudnia w trasę wyruszy „Autobus dla bezdomnych i potrzebujących” (zadanie jest realizowane w sezonie zimowym na zlecenie Miasta Łódź przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta). W „Autobusie” kursującym po miejscach, w których najczęściej gromadzą się osoby w kryzysie bezdomności, chętni mogą zjeść gorący posiłek, a także otrzymać odzież. W sezonie zimowym (także od 1 grudnia) będzie działała także Świetlica dla Osób Bezdomnych przy al. Piłsudskiego 119 prowadzona przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata. W Świetlicy osoby w kryzysie bezdomności będą miały zapewniony pobyt dzienny (codziennie w godz. 8 – 16), gorący posiłek i napoje, możliwość uzupełnienia brakującej garderoby, możliwość skorzystania z węzła sanitarnego, środków czystości i higieny osobistej oraz pomocy pielęgniarskiej.

Zobacz również:

Warsztaty „Formowanie drzew w sztuce Bonsai” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego wraz z Polską Asocjacją Bonsai zaprasza na kolejne warsztaty… więcej

„MUZYKA LASU” Wystawa fotografii Michała Lewandowskiego w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach od 16 kwietnia do 19 maja 2024 r. na Wystawę… więcej

Wystawa tulipanów w łódzkim Ogrodzie Botanicznym 2024 r.

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy do Ogrodu Botanicznego na zwiedzanie kwitnącej kolekcji tulipanów. Na… więcej

Życzenia Wielkanocne od Zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Pogodnych i radosnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiosennego optymizmu, wzajemnej życzliwości i… więcej

Wystawa „50 lat działalności Ogrodu Botanicznego w Łodzi”

Mateusz Raczyński

Rozpoczęciu sezonu w Ogrodzie Botanicznym towarzyszyć będzie otwarcie wystawy podsumowującej… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni