Inwestycje miejskie to nie tylko duże projekty, ale również te mniejsze, które zmieniają osiedla w zielone i przyjazne enklawy do życia i odpoczynku. W ramach "Planu dla osiedli" remontowane są drogi i chodniki, odnawiane są place zabaw i wspólne przestrzenie. Pojawia się nowa zieleń i miejsca do rekreacji. Poprawiane jest także bezpieczeństwo mieszkańców. Idealnym przykładem takich zmian jest osiedle Sikawa, na którym zakończyła się modernizacja kolejnej ulicy - Junackiej.
Zmiany na Junackiej
Na 300-metrowym odcinku wykonano ciąg pieszojezdny, przebudowano zjazdy do posesji i zamontowano nowe oświetlenie. Nasadzono dodatkową zieleń, a istniejącą poddano pielęgnacji. Wcześniej zmodernizowano sąsiedni odcinek ul. Junackiej - od ul. Prezydenta do ul. Brzezińskiej. Powstał tam 200-metrowy ciąg pieszy z trawnikami po obu stronach, na którym zamontowano meble miejskie - 8 ławek i kosze na śmieci. Działa też całkowicie odnowione oświetlenie.
Na całym odcinku przebudowywanej ul. Junackiej (od Chałubińskiego do Brzezińskiej) zasadzonych zostało w sumie 14 drzew - lipy drobnolistne, jesiony pensylwańskie i dęby szypułkowe. Wzdłuż ulicy pojawiło się także 1596 krzewów (berberysy, śnieguliczki, róże i miskanty chińskie) oraz 700 mkw trawnika.
Wartość inwestycji to 861 tys. złotych.
Sikawa
Sikawa została włączona do Łodzi po II wojnie światowej. Osiedle to przez lata, mimo administracyjnej przynależności do miasta, w dużej mierze zachowywało swój wiejski charakter. Przeważa tu zabudowa jednorodzinna. Sikawa wchodzi w skład osiedli administracyjnych: Stoki-Sikawa-Podgórze (wschodnia część) i Dolina Łódki (zachodnia część). Z kolei stworzony w 2005 łódzki System Informacji Miejskiej uznaje Sikawę za samodzielne osiedle.