Pamięci ofiar totalitaryzmów

Przed obeliskiem ku czci pomordowanych na Brusie w latach II wojny światowej i w okresie komunistycznym odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary obu totalitaryzmów.

4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

W uroczystościach wziął udział Wiceprezydent Miasta Łodzi Krzysztof Piątkowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski, także delegacje służb mundurowych, związków i organizacji kombatanckich, łódzkich harcerzy, stowarzyszeń i instytucji w tym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

Licznie stawiła się młodzież reprezentująca: Szkołę Mistrzostwa Sportowego Marcina Gortata, Szkołę Podstawową nr 116 im. Aleksego Rżewskiego, Szkołę Podstawową nr 169 im. Marii Dąbrowskiej, Szkołę Podstawową nr 36 im. Zenona Wasilewskiego oraz Szkołę Podstawową nr 6. Wartę przy głazie wystawili uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 19 w Łodzi, z grupy zwanej „Strażnikami Tradycji”.

W Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa III Rzeszy 14 października 1939 r. zapadła decyzja o fizycznej likwidacji polskiej warstwy przywódczej. Plan zakładał wymordowanie tych wszystkich, którzy swoimi działaniami umacniali idee państwa polskiego i rozwijały świadomość narodową. Byli to m.in. nauczyciele, przedstawiciele duchowieństwa, urzędnicy, działacze społeczni i polityczni. W dniach 9 -11 listopada 1939 roku gestapo aresztowało około 1500 osób z Łodzi i okolic. Aresztowania przeprowadzono na podstawie wcześniej przygotowanych list. Zatrzymanych umieszczano w obozie przejściowym w byłej fabryce Tektury Arnolda Baiera w Rudzie Pabianickiej, w obozie na Radogoszczu w byłej cegielni Michała Glazera. Już następnego dnia rozpoczęły się pierwsze egzekucje w podłódzkich lasach w tym na dawnym poligonie Brus.

Dzięki przeprowadzonym na tym terenie pracom archeologicznym w 2008 r. odkryto kilka grobów masowych, które kryły szczątki ok. 115 osób. W ramach przeprowadzonej identyfikacji ustalono tożsamość tylko kilku ofiar, dzięki posiadaniu charakterystycznych przedmiotów (biletu miesięcznego, obrączki z grawerem) lub badaniom genetycznym, są to: Władysław Krzemiński - urzędnik magistratu łódzkiego, Stanisław Sapociński - dziennikarz „Echa Łódzkiego” i redaktor Polskiej Agencji Telegraficznej, Alfred Beller – adwokat, Henryk Szulc - radny miejski, Tomasz Wilkoński - poseł na Sejm, dyrektor Zjednoczonych Zakładów Włókienniczych K. Scheiblera i L. Grohmana.

Tuż po wojnie na terenie poligonu Brus komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa dokonywał egzekucji polskich patriotów. Prawdopodobnie Stanisław Sojczyński „Warszyc” dowódca Konspiracyjnego Wojska Polskiego i jego pięciu żołnierzy zostało rozstrzelanych właśnie na Brusie w lutym 1947 r.

Po zakończonych uroczystościach uczniowie uczestniczyli w wycieczce po terenie dawnego poligonu, której przewodnikiem był Łukasz Ciemięga z Łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów "Kompania Brus".

Zobacz również:

Warsztaty ogrodnicze "Wszystko o hortensjach" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 25 kwietnia (czwartek) o godz. 17:00 na drugie w tym roku warsztaty… więcej

Wystawa „Ptaki egzotyczne” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

W dniach 4-5 maja 2024 r. (sobota i niedziela) w godzinach od 10.00 do 18.00 Ogród Botaniczny w… więcej

Warsztaty dendrologiczne "Lilaki pospolite i mniej znane" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 20 kwietnia 2024 r. (sobota) o godz. 13:00 na warsztaty dendrologiczne… więcej

Warsztaty „Formowanie drzew w sztuce Bonsai” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego wraz z Polską Asocjacją Bonsai zaprasza na kolejne warsztaty… więcej

„MUZYKA LASU” Wystawa fotografii Michała Lewandowskiego w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach od 16 kwietnia do 19 maja 2024 r. na Wystawę… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni