Pamięć o łodzianach pozbawionych domu. W 84. rocznicę wysiedlenia mieszkańców osiedla im. Montwiłła-Mireckiego

W nocy z 14 na 15 stycznia 1940 r. Niemcy w brutalny sposób wypędzili blisko 5 tysięcy łodzian z domów na osiedlu Montwiłła-Mireckiego w Łodzi, pozostawiając ich na łaskę losu. To tragiczne wydarzenie, które zapisało się w historii miejsca, co roku upamiętniane jest pod tablicą na osiedlu. Spotykają się pod nią przedstawiciele władz miasta, członków Rady Osiedla Montwiłła-Mireckiego, mieszkańcy i młodzież z okolicznych szkół.

Uczestnicy uroczystości. fot. Patryk Wacławiak
Uczestnicy uroczystości. fot. Patryk Wacławiak
11 zdjęć
Uczestnicy uroczystości. fot. Patryk Wacławiak
fot. Patryk Wacławiak
Przemawia wiceprezydent Adam Wieczorek. fot. Patryk Wacławiak
Przemawia poseł Paweł Bliźniuk. fot. Patryk Wacławiak
Przemawia przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski fot. Patryk Wacławiak
ZOBACZ
ZDJĘCIA (11)

W uroczystości wzięli udział reprezentujący władze rządowe poseł Paweł Bliźniuk, przedstawiciele władz miasta, wiceprezydent Adam Wieczorek, przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski, a także przedstawiciele Rady Osiedla Montwiłła-Mireckiego. Już tradycyjnie na wydarzeniu licznie gromadzą się mieszkańcy i młodzież z pobliskiej SP nr. 40 w Łodzi. wspólnie uczczono pamięć wysiedlonych, składając kwiaty i znicze pod pamiątkową tablicą, która znajduje się na bloku przy ul. Srebrzyńskiej 75.

Wysiedlenie mieszkańców osiedla było dramatycznym wydarzeniem, które rozegrało się niespodziewanie w środku zimowej nocy. Ludzie otrzymali rozkaz opuszczenia swoich domów, często mając zaledwie 15 minut na spakowanie się. Odebrano im nie tylko dachy nad głową, ale również ludzką godność. Wiele osób trafiło do obozu przejściowego na ul. Łąkową, gdzie warunki były fatalne, a wiele dzieci straciło życie.

Osiedle Montwiłła-Mireckiego wzbudzało zainteresowanie Niemców ze względu na swoje ustronne położenie i nowoczesność. Zbudowane w latach 1928-1931, zapewniało mieszkańcom komfort dzięki najnowocześniejszym standardom architektonicznym tamtych czasów, takim jak bieżąca woda, gaz i oświetlenie elektryczne, a także funkcjonalny układ przestrzenny.

Po zakończeniu wojny wielu mieszkańców powróciło na osiedle, stając się żywym świadectwem przeszłości. Co roku, podczas uroczystości organizowanej przez Radę Osiedla Montwiłła-Mireckiego, lokalna wspólnota daje wyraz przywiązania do tego miejsca i jego historii.

Wiceprezydent Adam Wieczorek podziękował wszystkim uczestnikom, będącym strażnikami pamięci. Wspomniał o wydarzeniach  które zmuszają do refleksji nad własnym bezpieczeństwem i przypomniał, że historia zawsze winna być żywa w naszej świadomości.

Wojna to nie tylko pola bitew, ale przede wszystkim cierpienia osób cywilnych. Spotykając się dzisiaj i wspominając mieszkańców osiedla Montwiłła-Mireckiego pragniemy przypomnieć los tysięcy łodzian, którzy doświadczyli podobnych okropieństw podczas II wojny światowej. Mieszkańcy osiedla Montwiłła-Mireckiego zostali deportowani, ich życie zaczęło zależeć od innych, od tego jak zostaną przyjęci, czy będą mieć chleb i posłanie.   Wielu z nich znalazło pomoc i mogli po wojnie wrócić do swoich domów. Bardzo dziękuję Państwu, że pamiętacie o tym wydarzeniu i opowiadacie jego historię. To piękny przykład budowania lokalnej tożsamości, ale i dumy z własnego osiedla.

Zobacz również:

Warsztaty ogrodnicze "Wszystko o hortensjach" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 25 kwietnia (czwartek) o godz. 17:00 na drugie w tym roku warsztaty… więcej

Wystawa „Ptaki egzotyczne” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

W dniach 4-5 maja 2024 r. (sobota i niedziela) w godzinach od 10.00 do 18.00 Ogród Botaniczny w… więcej

Warsztaty dendrologiczne "Lilaki pospolite i mniej znane" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 20 kwietnia 2024 r. (sobota) o godz. 13:00 na warsztaty dendrologiczne… więcej

Warsztaty „Formowanie drzew w sztuce Bonsai” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego wraz z Polską Asocjacją Bonsai zaprasza na kolejne warsztaty… więcej

„MUZYKA LASU” Wystawa fotografii Michała Lewandowskiego w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach od 16 kwietnia do 19 maja 2024 r. na Wystawę… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni