Od osady fabrycznej do potęgi przemysłowej. Łódzkie imieniny Rajmunda Rembielińskiego

Po raz czwarty odbyły się "Rajmundalia", czyli miejskie imieniny Rajmunda Rembielińskiego. Młodzież łódzkich szkół oraz przedstawiciele miasta i zarząd Centrum Handlowego "Sukcesja" złożyli kwiaty przy pomniku wielkiego urbanisty, który stoi przed centrum u zbiegu al. Politechniki i ul. Rembielińskiego.

fot. Paweł Łacheta / UMŁ
Kwiaty od łódzkich szkół pamięci twórcy Łodzi przemysłowej
5 zdjęć
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Rajmund Rembieliński żył w pierwszej połowie XIX w. Był działaczem politycznym i gospodarczym, prawnikiem, marszałkiem sejmu w Królestwie Polskim. Jako prezes Komisji Województwa Mazowieckiego wystąpił z prośbą do Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Policji o urządzenie w Łodzi osady fabrycznej. Słynny szkic zagospodarowania terenu autorstwa Rembielińskiego rozpoczął rozbudowę przemysłu Królestwa Polskiego, głównie łódzkiego okręgu włókienniczego.

- Bohaterowie to nie tylko ci, którzy walczą orężem, ale również pracą i wiedzą. Dzięki Rajmundowi Rembielińskiemu w latach 1821-1823 roku powstała osada sukiennicza, tzw. Nowe Miasto, a w latach 1824-1828 osada bawełniano-lniana Łódka i cztery kolonie. Dlatego o Rajmundzie Rembielińskim należy zawsze pamiętać jako o "ojcu" włókienniczej i przemysłowej Łodzi – napisał w liście do uczestników spotkania wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

Głos zabrał d. hab. Krzysztof Woźniak, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, który od wielu lat bada problematykę początków Łodzi fabrycznej oraz życiorys Rajmunda Rembielińskiego - postaci mało znanej, którego historia jest nadal pełna zagadek.

- Istotnym słowem jest tu praca. Rajmund Rembieliński na pomniku jest uwieczniony w butach do konnej jazdy. Nie był to urzędnik, który siedział za biurkiem i wydawał polecenia – on działał w terenie, pracował na miejscu, osobiście nadzorował zagospodarowywany teren – powiedział prof. Krzysztof Woźniak. - Warto podkreślić, że jako pierwszy podkreślał nie tylko istotność założenia osady fabrycznej, ale rekomendował produkcję bawełny, a nie wełny czy sukna. To tani, poszukiwany produkt, najczęściej stosowany w odzieży, który gwarantuje jego producentowi duży popyt. Dlatego Łódź posiadająca produkcję bawełny na ogromną skalę mogła stać się prawdziwą potęgą włókienniczą.  

Łodzianie otrzymać wyjątkową niespodziankę, swoistą "mapę do mapy" Rajmunda Rembielińskiego. Zostały na niej naniesione objaśnienia, jak czytać słynny „przemysłowy” plan Rembielińskiego, odtworzony na chodniku przed „Sukcesją” u stóp pomnika. Niespodzianką był tort imieninowy, ozdobiony grafiką ze słynnym planem.

 

Powiązane pliki

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz również:

Majówka w Ogrodzie Botanicznym 2024

Mateusz Raczyński

Ogród Botaniczny w Łodzi oraz Zielona Łódź serdecznie zapraszają na imprezę plenerową pn. "Majówka w… więcej

WYSTAWA FIOŁKÓW AFRYKAŃSKICH w Palmiarni Ogrodu Botanicznego

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Ogród Botaniczny w Łodzi, w dniach 25-26 maja 2024 r., serdecznie zaprasza na „Wystawę fiołków… więcej

Ogród bez tajemnic - Przyrodnicze spacery po Ogrodzie Botanicznym "Kwitnący maj"

Ogród bez tajemnic - Przyrodnicze spacery po Ogrodzie Botanicznym "Kwitnący maj"

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 12 maja 2024 r. (niedziela) o godz. 11:00 do Ogrodu Botanicznego na… więcej

Senioralia 2024 w Ogrodzie Botanicznym

Senioralia 2024 w Ogrodzie Botanicznym

Mateusz Raczyński

Ruszają zapisy na wycieczki z przewodnikiem po najpiękniejszych zakątkach Ogrodu Botanicznego w… więcej

Warsztaty „Formowanie drzew w sztuce Bonsai” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego wraz z Polską Asocjacją Bonsai zaprasza na kolejne warsztaty… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni