NEEST w toku

Projekt NEEST na łódzkiej Radiostacji - w Nowym Roku zacznie się skanowanie budynków.

Projekt NEEST, który zmienić ma kwartał łódzkiej Radiostacji w miejsce bardziej przyjazne środowisku i mieszkańcom, zakłada między innymi skanowanie budynków specjalistycznym sprzętem. Jak wyglądają takie badania i jaki jest ich cel? Wyjaśniają eksperci współpracujący z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, którzy na początku 2024 roku będą realizować takie zadania w Łodzi. Poniżej odpowiedzi na najważniejsze pytania zainteresowanych.

Jak nazywa się i na czym polega metoda skanowania budynków?

Podczas pomiarów stosuje się technologię mobilnego skanowania laserowego. Mobilne skanowanie polega na wykorzystaniu skanerów laserowych wyposażonych w odpowiednie jednostki IMU (ang. inertial measurement unit), które badają wychylenie skanera.

Samo skanowanie polega na przejściu ze skanerem po badanym obszarze. Skanery w tym czasie wykonują pomiary i mapują otoczenie. Skaner laserowy wysyła wiązkę lasera w znanym sobie kierunku. Wiązka, po natrafieniu na przeszkodę odbija się i wraca do skanera, niosąc informacje o odległości, na jakiej napotkała przeszkodę. W ten sposób powstaje punkt pomiarowy. Skaner wykonuje setki tysięcy takich pomiarów w ciągu sekundy.

Co dzięki tej metodzie uzyskujemy?

Danymi pozyskanymi podczas pomiarów są chmury punktów. Jest to cyfrowa reprezentacja rzeczywistości przedstawiona w formie punktów pomierzonych podczas pracy skanera. Chmura punktów daje metryczne dane o obiekcie. Możliwe jest wykonanie precyzyjnych pomiarów odległości. Często jest też podstawą do wykonywania obiektowych modeli 3D.

Czy ta metoda jest w jakimś sensie inwazyjna?

Metoda pomiaru nie jest inwazyjna. Nie jest zagrożeniem dla wzroku ani nie wymaga specjalnego przygotowania. Ma jednak swoje ograniczenia. Możliwe są pomiary tylko tych elementów, które widzimy. Jeśli jakiś obiekt zasłoni inny, tylko ten pierwszy zostanie pomierzony. Oznacza to, że skaner musi zostać przeniesiony w takie miejsce, by interesujące nas obiekty były widoczne. Wymaga to uzyskania dostępu do tych obiektów.

Ile trwa pomiar? 

Długość pomiaru zależy od mierzonego obiektu. Metoda mobilnego skanowania laserowego pozwala nam na  pomiar nawet 1000m2 w czasie jednej godziny. Ten czas ulega zmianie w zależności od ilości trudno dostępnych miejsc czy ilości zakamarków. Pomiar elewacji nieskomplikowanego budynku jednorodzinnego może potrwać około 15 minut.

Gdzie stosuje się podobne metody pomiarów? 

Skanery mają wielobranżowe zastosowanie. Najczęściej mierzone są duże hale przemysłowe lub wnętrza i elewacje budynków. Takie pomiary stosowane są przy inwentaryzacjach, jako podstawa dla pracy architektów, jako baza do tworzenia multimedialnych bliźniaków i wielu innych.

Zobacz również:

Warsztaty ogrodnicze "Wszystko o hortensjach" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 25 kwietnia (czwartek) o godz. 17:00 na drugie w tym roku warsztaty… więcej

Wystawa „Ptaki egzotyczne” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

W dniach 4-5 maja 2024 r. (sobota i niedziela) w godzinach od 10.00 do 18.00 Ogród Botaniczny w… więcej

Warsztaty dendrologiczne "Lilaki pospolite i mniej znane" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 20 kwietnia 2024 r. (sobota) o godz. 13:00 na warsztaty dendrologiczne… więcej

Warsztaty „Formowanie drzew w sztuce Bonsai” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego wraz z Polską Asocjacją Bonsai zaprasza na kolejne warsztaty… więcej

„MUZYKA LASU” Wystawa fotografii Michała Lewandowskiego w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach od 16 kwietnia do 19 maja 2024 r. na Wystawę… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni