Mieszkania osób z niepełnosprawnościami bez barier dzięki dofinansowaniu

Przystosowanie pomieszczenia łazienki i toalety, likwidacja progów (wyrównanie poziomu nawierzchni podłogi), budowa podjazdu, zakup i montaż schodołazu, podnośnika ściennego, sufitowego i transportowo-kąpielowego, zakup i montaż platformy przyschodowej lub krzesełka schodowego, a także zakup i montaż windy pionowej zewnętrznej… To tylko część rozwiązań technicznych, na które mieszkańcy Łodzi otrzymują dofinansowania za pośrednictwem Wydziału ds. Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi w ramach likwidacji barier architektonicznych (utrudnień w miejscu zamieszkania, które uniemożliwiają lub utrudniają osobom z niepełnosprawnościami swobodne przemieszczanie się). Wspomniane dofinansowania pochodzą ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

fot. UMŁ
Poruszający się na wózku Jacek Wójcikiewicz otrzymał nieco ponad 10,6 tys. zł dofinansowania na zakup i montaż krzesełka schodowego.
8 zdjęć
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

W tym roku na likwidację barier architektonicznych łódzki MOPS dysponował kwotą 1,5 mln zł. Cała ta suma została już rozdzielona – pozytywnie rozpatrzono wnioski 122 mieszkańców Łodzi z niepełnosprawnościami, którzy teraz na podstawie zweryfikowanych kosztorysów przygotowują się do podpisania stosownych umów, by móc w efekcie przystąpić do realizacji zadania, na jakie otrzymali dofinansowanie.

W ciągu ostatnich pięciu poprzednich lat (od 2018 r. do 2022 r.) MOPS w Łodzi rozdysponował dla mieszkańców z niepełnosprawnościami w sumie nieco ponad 6,5 mln zł. Z tego rodzaju wsparcia skorzystało prawie 550 osób. Wśród nich m.in. niewidoma od 14 lat Małgorzata Rutkiewicz mieszkająca na Retkini, która na dostosowanie łazienki do potrzeb osoby z niepełnosprawnością otrzymała dofinansowanie w wysokości 15 tys. zł.

- W ramach remontu w łazience w miejscu dotychczasowej wanny został zamontowany brodzik, a w nim specjalne siedzisko – mówi Małgorzata Rutkiewicz. – Do tego specjalne uchwyty zarówno w brodziku, jak i przy toalecie. Dla mnie jako osoby niewidomej tego typu rozwiązania to duże ułatwienie. Gorąco zachęcam więc wszystkich do skorzystania z tego rodzaju finansowego wsparcia.

Z kolei nieco ponad 10,6 tys. zł dofinansowania na zakup i montaż krzesełka schodowego otrzymał mieszkający na Złotnie i poruszający się na wózku Jacek Wójcikiewicz, który o środki zawnioskował z pomocą żony Wiesławy.

- Krzesełko jest zamontowane wzdłuż schodów między pierwszym piętrem, gdzie mąż ma swój pokój a parterem, na którym znajduje się między innymi kuchnia – mówi Pani Wiesława. – Dzięki niemu mąż jest samodzielny i nie potrzebuje mojej asekuracji podczas każdego przemieszczania się między poziomami. A i przy mojej asekuracji zawsze miałam obawy, że się potkniemy i spadniemy ze schodów. Teraz mąż jest w stanie zupełnie bez niczyjej pomocy przemieścić się ze swojego pokoju do kuchni i zrobić sobie kawę. Likwidacja każdej bariery czy przeszkody sprawia, że osoba z niepełnosprawnością przestaje być więźniem we własnym domu czy mieszkaniu, a to bardzo ważne.

Teraz jest również bardzo dobry moment dla wszystkich tych, którzy chcieliby zawnioskować o identyczne dofinansowanie w przyszłym roku, by rozpoczęli przygotowania do tego tak, by kiedy wsparcie finansowe zostanie im przyznane, mogli bezproblemowo wykonać zaplanowane prace.

- Dane zadanie, bez względu na to, czy jest to przystosowanie pomieszczenia w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnościami czy też zakup i montaż danego urządzenia, musi zostać obowiązkowo zrealizowane dokładnie w tym roku w kalendarzowym, w którym osoba składająca wniosek otrzymała dofinansowanie - mówi Piotr Kowalski, dyrektor łódzkiego MOPS. – Zdarza się tak, że osoba otrzymująca dofinansowanie nie jest w stanie zrealizować prac w pożądanym okresie, bardzo często z powodu braku ekipy remontowej, która w przypadku wielu zadań z zakresu likwidacji barier architektonicznych jest niezbędna. Apelujemy więc do wszystkich, którzy rozważają wnioskowanie o dofinansowanie na ten cel w przyszłym roku, by już teraz rozpoczęli poszukiwanie wykonawcy prac.

Wszelkie szczegółowe informacje na temat dofinansowań ze środków PFRON można uzyskać w Wydziale ds. Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych MOPS w Łodzi. Z Wydziałem można skontaktować się osobiście w sali obsługi na parterze w głównej siedzibie łódzkiego MOPS przy ul. Kilińskiego 102/102a (w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16 oraz we wtorki w godz. 9 – 17) lub telefonicznie pod numerem telefonu: (42) 685 43 55 – w sprawie likwidacji barier architektonicznych w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnościami. Numery telefonów , pod którymi można uzyskać informacje na temat pozostałych dofinansowań PFRON są dostępne na stronie internetowej MOPS w Łodzi (www.mops.lodz.pl), w zakładce „Kontakt”. Telefony są dostępne w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16 oraz we wtorki w godz. 9 – 17.

Zobacz również:

Wystawa "Kultura Japonii" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Wystawa "Kultura Japonii" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza na wystawę "KULTURA JAPONII", która odbędzie się w… więcej

Ogród bez tajemnic - Przyrodnicze spacery po Ogrodzie Botanicznym „Gdzie raki zimują”

Ogród bez tajemnic - Przyrodnicze spacery po Ogrodzie Botanicznym „Gdzie raki zimują”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 18 lutego 2024 r. (niedziela) o godz. 11:00 na spacer przyrodniczy… więcej

Walentynki w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego wspólnie z Kawiarnią Palmiarnią serdecznie zapraszają zakochane pary… więcej

Ogród bez tajemnic - Przyrodnicze spacery po Ogrodzie Botanicznym „Obrączkowanie ptaków – jak i dlaczego”

Mateusz Raczyński

Już w najbliższą niedzielę 21 stycznia 2024 r. o godzinie 11:00 serdecznie zapraszamy wszystkich… więcej

Akademia Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi 2024

Akademia Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi 2024

Mateusz Raczyński

Miło nam poinformować, że rozpoczynamy realizację cyklu wydarzeń zaplanowanych na rok 2024 w… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni