Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele władz miasta, samorządu oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi uczcili pamięć o łódzkich kobietach-bohaterkach. Ich symbolem jest właśnie Halina Szwarc-Kłąb.

Fot. Patryk Wacławiak/UMŁ
7 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

- W Łodzi, mamy już po raz kolejny okazję spotykać się przy pomniku jednej z największych bohaterek narodowych, która pochodzi z naszego miasta –  Haliny Szwarc-Kłąb. Jej życie było pasmem wielu wyzwań, wymagających odwagi, hartu ducha, ale również samodzielności i pomysłowości w działaniu. Halina była bohaterką wojenną, pracującą w podziemiu, w wywiadzie Armii Krajowej. W ostatnich miesiącach wojny doświadczyła hitlerowskich represji, cudem uchodząc z życiem z więzienia przy Gdańskiej. Po wojnie była prześladowana za swoją przeszłość w AK. Mimo dramatycznych przeżyć nie zrezygnowała z życiowych celów. Kontynuowała karierę lekarską i naukową, została inicjatorką pierwszego w Polsce Uniwersytetu III Wieku. Halina Szwarc-Kłąb stanowi wzór kobiecej siły, wynikającej z wiary we własne ideały. Ta ławeczka i pomnik bohaterki to dobre miejsce do oddania hołdu wszystkim kobietom, które każdego dnia podejmują walkę o swoje prawa, pozycję, zdrowie, dobro bliskich, własne cele i marzenia. Ławeczka to także symboliczne miejsce wytchnienia i refleksji. Niech zatem będzie symbolem zasłużonego wypoczynku dla każdej kobiety, nie tylko z okazji ich święta, ale także jako wynagrodzenie za wysiłek oraz troski codziennego życia - powiedziała wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

Halina Szwarc (z domu Kłąb) na Bałutach spędziła dzieciństwo – w kamienicy należącej do jej rodziców przy ulicy Dworskiej (dziś Organizacji „WiN” 10). W niedawno wydanych pamiętnikach wspomina zabawy w ogrodzie babci na Radogoszczu, ale również obrazy codziennego życia, społeczność żydowską na Bałutach oraz fabrykę przekształconą przez Niemców w słynne „więzienie na Radogoszczu”.

W dniu wybuchu wojny miała 16 lat. Bardzo szybko wstąpiła do Związku Walki Zbrojnej Okręgu Łódź, gdzie przygotowywano ją od początku do pracy w wywiadzie. Z polecenia dowództwa nauczyła się języka niemieckiego i podpisała volkslistę, powołując się na niemieckie pochodzenie babki. Pierwsze zadania w wywiadzie realizowała w Kaliszu, później - w Wiedniu, Hamburgu, Berlinie i Monachium. Jej raporty przyczyniły się m.in. do zbombardowania celów wojskowych w Hamburgu, za co otrzymała angielski brązowy Krzyż Zasługi. W 1944 została aresztowana i osadzona w więzieniu kobiecym na ul. Gdańskiej w Łodzi, skąd zbiegła w 1945 r. podczas ewakuacji więzienia. Po wojnie ukończyła studia medyczne i rozpoczęła karierę naukową, mimo prześladowań za AK-owską przeszłość.

W 1975 roku z jej inicjatywy powstał Uniwersytet Trzeciego Wieku, będący pierwszą taką placówką w Polsce i jedną z pierwszych w Europie. W 2000 r. otrzymała Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Ławeczka Haliny Szwarc-Kłąb stanęła przed siedzibą Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi w listopadzie 2021 roku. Środki na sfinansowanie jej inwestycji przekazał Urząd Miasta Łodzi oraz Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w ramach programu pn. “Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2021”, którego realizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorem projektu jest dr Marcin Mielczarek, łódzki rzeźbiarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych imienia Władysława Strzemińskiego w Łodzi, autor i współautor licznych, figuratywnych realizacji rzeźbiarskich w przestrzeni publicznej, w tym także w łódzkich.

Zobacz również:

Warsztaty ogrodnicze "Wszystko o hortensjach" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 25 kwietnia (czwartek) o godz. 17:00 na drugie w tym roku warsztaty… więcej

Wystawa „Ptaki egzotyczne” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

W dniach 4-5 maja 2024 r. (sobota i niedziela) w godzinach od 10.00 do 18.00 Ogród Botaniczny w… więcej

Warsztaty dendrologiczne "Lilaki pospolite i mniej znane" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 20 kwietnia 2024 r. (sobota) o godz. 13:00 na warsztaty dendrologiczne… więcej

Warsztaty „Formowanie drzew w sztuce Bonsai” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego wraz z Polską Asocjacją Bonsai zaprasza na kolejne warsztaty… więcej

„MUZYKA LASU” Wystawa fotografii Michała Lewandowskiego w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach od 16 kwietnia do 19 maja 2024 r. na Wystawę… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni