Kokardy od łódzkich dzieci na święto niepodległości!

1500 biało - czerwonych rozetek wykonały dzieci z łódzkich szkół. 11 listopada trafią do łodzian podczas pikniku patriotycznego.

Wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik wraz z uczniami i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 70 Bogumiłą Cichacz. fot. P. Wacławiak, UMŁ.
5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Akcja „Kokardy narodowe od łódzkich dzieci” po raz pierwszy odbyła się w 2019 roku. Powoli staje się łódzką tradycją z okazji Narodowego Święta Niepodległości!

Co roku kilka szkół otrzymuje od miasta Łodzi motek biało-czerwonej wstążeczki, wraz z instrukcją wykonania biało-czerwonej rozetki. W tym roku wstążki pobrało od 7 szkół podstawowych - nr 33, 45, 64, 70, 174, 204 oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr. 6. Powstanie z nich łącznie ponad 1500 kokard, które będą rozdawane łodzianom podczas pikniku niepodległościowego 11 listopada w Manufakturze.

Pierwszą partię rozetek przekazały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 70. 

- Jak widzimy w tej klasie – królują tu barwy narodowe, szkoły nie ustają w ciekawych, oryginalnych pomysłach przybliżania historii. To właśnie w takich kreatywnych działaniach,
w samodzielniej pracy dzieci najlepiej utrwalają wiedzę. Nauczyliśmy się być dumni z naszej historii i bycia Polakami, doceniać wielkie wydarzenia, takie jak odzyskanie niepodległości 
w 1918 roku. Co więcej, nauczyliśmy się obchodzić te rocznice z radością. Dzieci wspaniale wsparły organizację miejskich obchodów dnia 11 listopada. Rozdamy wówczas te kokardy i setki łodzian będą mogły nosić je z dumą. - powiedział wiceprezydent Adam Pustelnik.

Wykonanie kokardy nie jest trudne i radzą sobie z tym nawet dzieci młodszych klas. Kokardka powstaje poprzez złożenie 20-centymetrowej wstążki w harmonijkę, a następnie uformowanie jej w kółko. Tradycyjnie środek kokardy powinien być biały, a otok czerwony, chociaż w historii Polski zdarzało się, że patriotyczną "przypinkę"  wykonywano odwrotnie - bielą na zewnątrz. Kokarda powinna mieć 4 lub 6 cm średnicy i nosić należy ją z lewej strony piersi (w okolicach serca). Biało-czerwoną przypinkę konsekwentnie powinno się nazywać "kokardą narodową", a nie kotylionem, który jest raczej ozdobą balową.

-Co roku jesteśmy uczestnikami tej akcji. To prawdziwa, mała "manufaktura", starsi pomagają młodszym w wykonaniu trudniejszych elementów. W tym roku udało się nam wykonać 250 kokard - powiedziała Bogumiła Cichacz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 70.  

Piknik patriotyczny odbywa się tradycyjnie w dniu 11 listopada, w Manufakturze i trwa cały dzień. Kokardy znaleźć będzie można na stanowisku Urzędu Miasta Łodzi. 

Zobacz również:

Majówka w Ogrodzie Botanicznym 2024 - 26 maja (niedziela) godz. 11.00-18.00

Mateusz Raczyński

Ogród Botaniczny w Łodzi oraz Zielona Łódź serdecznie zapraszają na imprezę plenerową pn. "Majówka w… więcej

WYSTAWA FIOŁKÓW AFRYKAŃSKICH w Palmiarni Ogrodu Botanicznego

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Ogród Botaniczny w Łodzi, w dniach 25-26 maja 2024 r., serdecznie zaprasza na „Wystawę fiołków… więcej

Ogród bez tajemnic - Przyrodnicze spacery po Ogrodzie Botanicznym "Kwitnący maj"

Ogród bez tajemnic - Przyrodnicze spacery po Ogrodzie Botanicznym "Kwitnący maj"

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 12 maja 2024 r. (niedziela) o godz. 11:00 do Ogrodu Botanicznego na… więcej

Senioralia 2024 w Ogrodzie Botanicznym

Senioralia 2024 w Ogrodzie Botanicznym

Mateusz Raczyński

Ruszają zapisy na wycieczki z przewodnikiem po najpiękniejszych zakątkach Ogrodu Botanicznego w… więcej

Warsztaty „Formowanie drzew w sztuce Bonsai” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego wraz z Polską Asocjacją Bonsai zaprasza na kolejne warsztaty… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni