Aktualnie warto zobaczyć

  1. Bananowiec (Musa basjoo)

Gatunek mrozoodpornego bananowca pochodzącego z Japonii. Bylina zielna z pseudołodygami przypominającymi pień, dorastającymi do około 2–2,5 m, z koroną ze średniozielonych liści dorastającą do 2 m długości i 70 cm szerokości. Gatunek wytwarza kwiaty męskie i żeńskie na tym samym kwiatostanie, który może rozciągać się na ponad 1 m. Powstałe owoce bananów są żółto-zielone, mają około 5–10 cm długości i 2–3 cm szerokości; są niejadalne, mają rzadki biały miąższ i wiele czarnych nasion. W naszym klimacie coraz częściej spotykany jest w ogrodach ze względu na jego wysoką mrozoodporność. Należy jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu rośliny na zimę.

  1. Eucharis wielkokwiatowy (Eucharis xgrandiflora)

Roślina pochodząca z Kolumbii i zachodniej części Ekwadoru, jednak powszechnie uprawiana jest również jako roślina ozdobna w innych regionach. Jest naturalnym mieszańcem, powstałym z dwóch gatunków – Eucharis moorei i E. sanderi. Powszechnie nazywany jest „Amazońską lilią” ze względu na swoje podobieństwo do roślin z tego rodzaju, jednak nie są one spokrewnione. Eucharis xgrandiflora to roślina wieloletnia, charakteryzująca się dużymi, białymi, słodko pachnącymi kwiatami osadzonymi na wysokim pędzie (45-60 cm), przebijającym się ponad liśćmi.

  1. Mandarynka (Citrus reticulata)

Prawdopodobnie pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej, jednak uprawiana jest na całym świecie w krajach o ciepłym klimacie. Owoce drzewek dziko rosnących mają nieprzyjemny zapach i bardzo dużo pestek. Skórka owocu łatwo odchodzi do miąższu.

  1. Storczykowate (Orchidaceae)

Jedna z najliczniejszych w gatunki rodzin (stawiana na równi z rodziną astrowatych) w królestwie świata roślin. Zdecydowana większość gatunków z rodziny storczykowatych (Orchidaceae) występuje w strefie międzyzwrotnikowej i rośnie głównie jako epifity na drzewach. Epifit to roślina rosnąca na innej roślinie, jednak nie prowadząca pasożytniczego trybu życia. Korzysta z innego gatunku wyłącznie jako podpory, a odżywia się samodzielnie. Storczykowate wodę pozyskują w postaci pary wodnej zawartej w powietrzu za pomocą korzeni zaopatrzonych w tym celu w welamen. Nie oznacza to, że wszystkie storczyki są epifitami. W strefie klimatu umiarkowanego storczyki to w większości geofity, spędzające okres suszy lub chłodów w postaci podziemnych bulw lub kłączy.

  1. Grudnik (Schlumbergera)

Rodzaj roślin należący do rodziny kaktusowatych (Cactaceae). Obejmuje 6 gatunków występujących w naturze w tropikalnej Ameryce Południowej, w lasach w regionie Rio de Janeiro w Brazylii. Na półkuli północnej są to popularne rośliny ozdobne nazywane często kaktusami Bożego Narodzenia, których zakwitnięcie zwiastuje zbliżające się święta.

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni