Akademia Różnorodności

Akademia Różnorodności Ogrodu Botanicznego w Łodzi 2024

OGRÓD BEZ TAJEMNIC (PRZYRODNICZE SPACERY PO BOTANIKU)

Raz w miesiącu, od stycznia do października, zapraszamy miłośników spacerów po Ogrodzie Botanicznym na niedzielne wycieczki z przewodnikiem. Przewodnicy zdradzą sekrety fascynującego świata roślin oraz opowiedzą o różnorodności zwierząt kręgowych i bezkręgowców zamieszkujących Ogród. Przyjrzymy się zmianom zachodzącym w przyrodzie pod wpływem kolejnych pór roku. Spacery będą rozpoczynać się przy kasie Ogrodu od strony ul. Retkińskiej 41, o godzinie 11:00, w następujące niedziele:

21 stycznia – Obrączkowanie ptaków – jak i dlaczego?

18 lutego – Gdzie raki zimują

24 marca – Wiosno gdzie jesteś

14 kwietnia – Zdążyć przed liśćmi, czyli życie geofitów

12 maja – Kwitnący maj

23 czerwca – Czarodziejski kwiat paproci

21 lipca – Owadzie helikoptery

25 sierpnia – Niezłe ziółko

8 września – Mimozami jesień się zaczyna

20 października – Autostopem przez Botanik, czyli o rozprzestrzenianiu się nasion

Udział w zajęciach Akademii Różnorodności jest możliwy po wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu, okazaniu karty rocznej lub uprawnionego wstępu bezpłatnego zgodnie z regulaminem opłat w Ogrodzie Botanicznym.

WARSZTATY OGRODNICZE

Cykl warsztatów poświęconych ciekawym zagadnieniom ogrodniczym. Pracownicy Ogrodu Botanicznego podpowiedzą, jak dbać o rośliny zarówno w ogrodzie, na balkonie, tarasie, jak i w mieszkaniu. Opowiedzą o ich wymaganiach, warunkach uprawy, sadzeniu oraz pielęgnacji. Zajęcia warsztatowe będą odbywały się raz w miesiącu o godzinie 17:00 (w marcu i październiku o 16:00). Zbiórka przy kasie Ogrodu od strony ul. Retkińskiej 41. Udział w warsztatach ogrodniczych będzie możliwy po wcześniejszym zgłoszeniu chęci uczestnictwa pod numerem 42 688 44 20 lub 42 628 72 34. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy na warsztaty rozpoczynają się na tydzień przed konkretnym wydarzeniem.

28 marca – Przesadzanie roślin doniczkowych

25 kwietnia – Wszystko o hortensjach

9 maja – Wielka piątka skalna – niezawodne rośliny na skalniaki

6 czerwca – Żywopłotowe ABC

11 lipca – Uprawa popularnych ziół

1 sierpnia – Rośliny do cienistych zakątków

19 września – Sadzimy rośliny cebulowe

10 października – Ogrody w szkle

Udział w zajęciach Akademii Różnorodności jest możliwy po zapisaniu i wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu, okazaniu karty rocznej lub uprawnionego wstępu bezpłatnego zgodnie z regulaminem opłat w Ogrodzie.

WARSZTATY DENDROLOGICZNE

Zapraszamy miłośników drzew na sobotnie warsztaty dendrologiczne. Podczas spacerów z przewodnikiem po Ogrodzie odkryjemy bogactwo gatunków i odmian drzew oraz krzewów z różnych zakątków świata, zarówno tych często spotykanych i tych osobliwych, zarówno zielonych przez cały rok, jak i zrzucających liście na zimę. Będziemy poznawać rozmaite formy, kolory, zapachy, podglądać zmiany zachodzące w wyglądzie roślin przez niemal cały rok: gdy rozwijają liście, podczas kwitnienia, owocowania, a także w okresie zimowego spoczynku. Warsztaty dendrologiczne będą rozpoczynać się przy kasie Ogrodu od strony ul. Retkińskiej 41, o godzinie 13:00, raz w miesiącu, w następujące soboty:

24 lutego – Kolory zimowego ogrodu

9 marca – Zielone przez cały rok

20 kwietnia – Lilaki pospolite i mniej znane (zmiana z "Święto kwitnącej wiśni")

18 maja – Z kwiatka na kwiatek

15 czerwca – Wiele twarzy buka

6 lipca – Miododajne lipy

31 sierpnia – Orzech, skrzydlak, pestkowiec i spółka

28 września – Wszystko na opak, czyli o krzewach późno kwitnących

26 października – W świecie klonów

23 listopada – Różne oblicza kory

14 grudnia – Choinkowy spacer

Udział w zajęciach Akademii Różnorodności jest możliwy po wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu, okazaniu karty rocznej lub uprawnionego wstępu bezpłatnego zgodnie z regulaminem opłat w Ogrodzie.

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni