Aktualności
Wystawa TAJEMNICZY ŚWIAT STORCZYKÓW w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza na wystawę TAJEMNICZY ŚWIAT STORCZYKÓW, która odbędzie się w dniach 10-12 marca 2023 roku w godzinach od 9.00 do 17.00 w sali wystawowej Ogrodu Botanicznego, zlokalizowanej w budynku administracyjnym przy ul. Retkińskiej 39/65. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Storczykowate należą do najbogatszych w gatunki rodzin w obrębie królestwa roślin. Występują niemal na całej kuli ziemskiej – nie spotkamy ich tylko na pustyni i w rejonach polarnych. Szacuje się, że na świecie istnieje około 40 tysięcy gatunków z tej rodziny.
Te wyjątkowe rośliny coraz częściej stanowią ozdobę naszych domów oraz biur. Wraz ze wzrostem zainteresowania storczykami w kwiaciarniach i sklepach pojawiają się coraz to nowe gatunki lub odmiany. Wyróżniają się charakterystycznymi, barwnymi kwiatami, które przyjmują różnorodne, często zadziwiające kształty.
W specjalnie przygotowanym pomieszczeniu, pośród tropikalnej scenerii, zaprezentowanych zostanie wiele storczyków pochodzących z różnych rejonów świata. Wśród nich będzie można podziwiać rośliny m.in. z rodzajów: Cambria, Cymbidium, Dendrobium, Oncidium, Coelogyne i Paphiopedilum. Współorganizatorem wystawy będzie Storczykarnia w Łańcucie, którą już w 1923 roku podziwiał król Rumunii Ferdynand, a cztery lata później prezydent Polski Ignacy Mościcki. Storczykarnia posiada w swojej kolekcji wiele roślin, jednak najcenniejszą grupą są historyczne gatunki i odmiany storczyków pochodzące z przedwojennych kolekcji oraz te, które zostały wymienione w dziele pt. „Reichenbachia” pochodzącym z XIX wieku.
Wystawa w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi to jedyna okazja, aby poznać nowe gatunki storczyków, dowiedzieć się ciekawostek na temat ich biologii i występowania oraz zasięgnąć profesjonalnej porady dotyczącej pielęgnacji i uprawy w warunkach domowych. Dodatkowym aspektem wystawy będzie podkreślenie roli ochrony gatunkowej roślin z rodziny storczykowatych oraz ich funkcji w ekosystemie.
Wystawa KULTURA JAPONII w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

Ogród Botaniczny w Łodzi zaprasza na wystawę KULTURA JAPONII, która odbędzie się w dniach 24-26 lutego 2023 r. w godz. 9.00-17.00 w sali wystawowej Ogrodu Botanicznego przy ul. Retkińskiej 39/65. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Tematem przewodnim tegorocznej wystawy będzie ceramika japońska, zaprezentowana zostanie także kolekcja kimon japońskich, zdobionych m.in. motywami roślinnymi.
W Japonii znaleziono najstarsze na świecie zabytki ceramiczne, wytwarzane już 10 tys. lat temu. W epoce Jomon powstawały naczynia gliniane zdobione ornamentem sznurowym, o barwie płomienistej, z wyciągniętym ku górze czerepem, z nieregularnymi wypustkami. Dekorowano ceramikę wprowadzając głębokie zdobienia reliefowe, powstawały trójwymiarowe rzeźby ludzi i zwierząt (figurki dogu). Około 700 lat p.n.e. pojawiały się naczynia częściowo lub całkowicie pokryte laką. W późniejszym okresie forma wyrobów ceramicznych uległa znacznemu uproszczeniu. Ceramika rozwijała się wraz ze wzrostem popularności ceremoniału picia herbaty, który upowszechnił się w XV i XVI wieku wśród arystokracji i klasy samurajów. Czarki do herbaty o grubych ścianach, nieregularnie profilowane lub pozbawione symetrii, były wyrabiane ręcznie; używano grubej powłoki szkliwa. Tradycja i tajniki wyrobu naczyń glinianych przekazywane były następnym pokoleniom, z ojca na najstarszego syna – lub gdy nie było męskiego potomka, adoptowano uzdolnionego chłopca. Dzięki temu powstawały dynastie ceramików.
W trakcie trwania wystawy, w sobotę (25.02.2023 r.) i niedzielę (26.02.2023 r.), zapraszamy na pokaz ceremonii parzenia herbaty, zajęcia warsztatowe „Origami dla dzieci” oraz ciekawe prelekcje. Szczegółowy harmonogram poniżej.
Sobota 25.02.2023 r.
11.00 – 12.00 warsztaty „Origami dla dzieci”
13.00 – 15.00 prelekcje dotyczące japońskiej kultury i literatury średniowiecznej
oraz współczesnej
15.00 – 16.00 pokaz ceremonii parzenia herbaty
Niedziela 26.02.2023 r.
11.00 – 12.00 warsztaty „Origami dla dzieci”
13.00 – 15.00 prelekcje dotyczące japońskiej literatury i sztuki
15.00 – 16.00 pokaz ceremonii parzenia herbaty
Program prezentacji w ramach wystawy „Kultura Japonii” w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi
25-26.02.2023 w godz.13:00-15:00
1.”Natura Japonii” - Aleksandra Cyrulewska (tylko w sobotę)
2.”Legendy o górze Fuji” - Paulina Bielińska
3.”Japońskie idolki i jak zmieniły one świat popkultury” - Martyna Bronka
4.”Literatura oraz tło kulturowe okresu Heian” - Zofia Nowacka, Justyna Tomaszewska
5.”Japońscy wirtualni piosenkarze” - Maciej Nowak
(prezentacje przygotowane przez studentów Studiów Azjatyckich III Roku. WSMiP UŁ)
Kalendarz imprez Ogrodu Botanicznego i Palmiarni 2023

Rozpoczynamy realizację cyklu wydarzeń, które będą odbywały się na terenie Ogrodu Botanicznego i Palmiarni w 2023 roku, roku dla nas szczególnym, w którym świętować będziemy 50-lecie działalności naszej instytucji. Dlatego również w szczególny sposób chcieliśmy Państwa zachęcić do udziału we wszystkich niżej wymienionych wydarzeniach.
Serdecznie zapraszamy!
Życzenia Świąteczne od Zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Najserdeczniejsze życzenia radosnych Świąt Bożego Narodzenia, odpoczynku w rodzinnym gronie oraz pasma sukcesów i spełnienia najskrytszych marzeń w nadchodzącym Nowym 2023 Roku życzy zespół Ogrodu Botanicznego
Ferie zimowe w Palmiarni Ogrodu Botanicznego

W dniach 16-27 stycznia 2023 roku, podczas ferii zimowych, Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi serdecznie zaprasza grupy szkolne oraz osoby indywidualne na wycieczki, prelekcje oraz warsztaty. Podczas zajęć prowadzący będą opowiadać o różnych aspektach przyrody, a uczestnicy dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy na temat otaczającego nas świata.
Zajęcia podzielone są na te przeznaczone dla grup zorganizowanych – np. dla półkolonii szkolnych oraz na takie, które są przeznaczone dla osób indywidualnych. Zajęcia realizowane są w grupach do 25 osób o godzinie 10:00 oraz do 40 osób o godzinie 12:00. Ponieważ ilość miejsc jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy. Zapisów można dokonywać od 19 grudnia 2022 roku w dni robocze między godziną 8:00 a 14:00 pod numerem telefonu 42 674 96 65.
W czasie ferii zimowych (16-29.01.2023 r.) dzieci i młodzież w wieku szkolnym zwolnione są z opłat za bilet wstępu do Palmiarni. Udział w warsztatach jest nieodpłatny.
Poniżej przedstawiony jest harmonogram wraz z tematami zajęć i ich opisem.
Serdecznie zapraszamy!
FERIE ZIMOWE 16.01.2023 – 27.01.2023
I TYDZIEŃ
Poniedziałek 16.01
10:00 Rajski ptak, małpia twarz… czyli o najdziwniejszych kwiatach świata – warsztaty dla grup zorganizowanych
12:00 Poznajemy rośliny z różnych stron świata – wycieczka z przewodnikiem dla osób indywidualnych
Wtorek 17.01
10:00 Bądź EKO – warsztaty dla grup zorganizowanych
12:00 Pożyteczny świat roślin – wycieczka z przewodnikiem dla osób indywidualnych
Środa 18.01
10:00 Sukulenty - moja pasja – warsztaty dla grup zorganizowanych
12:00 Poznajemy rośliny z różnych stron świata – wycieczka z przewodnikiem dla osób indywidualnych
Czwartek 19.01
10:00 Pielęgnujemy rośliny domowe – warsztaty dla grup zorganizowanych
12:00 Pożyteczny świat roślin – wycieczka z przewodnikiem dla osób indywidualnych
Piątek 20.01
10:00 Przedziwny świat roślin – warsztaty dla grup zorganizowanych
12:00 Poznajemy rośliny z różnych stron świata – wycieczka z przewodnikiem dla osób indywidualnych
II TYDZIEŃ
Poniedziałek 23.01
10:00 Bądź EKO – warsztaty dla osób indywidualnych
12:00 Pożyteczny świat roślin – wycieczka z przewodnikiem dla grup zorganizowanych
Wtorek 24.01
10:00 Sukulenty - moja pasja – warsztaty dla osób indywidualnych
12:00 Poznajemy rośliny z różnych stron świata – wycieczka z przewodnikiem dla grup zorganizowanych
Środa 25.01
10:00 Przedziwny świat roślin – warsztaty dla osób indywidualnych
12:00 Pożyteczny świat roślin – wycieczka z przewodnikiem dla grup zorganizowanych
Czwartek 26.01
10:00 Rajski ptak, małpia twarz… czyli o najdziwniejszych kwiatach świata – warsztaty dla osób indywidualnych
12:00 Poznajemy rośliny z różnych stron świata – wycieczka z przewodnikiem dla grup zorganizowanych
Piątek 27.01
10:00 Pielęgnujemy rośliny domowe – warsztaty dla osób indywidualnych
12:00 Pożyteczny świat roślin – wycieczka z przewodnikiem dla grup zorganizowanych
OPISY ZAJĘĆ:
PIELĘGNUJEMY ROŚLINY DOMOWE
W czasie trwania warsztatów prowadzący omówi wymagania roślin i sposób ich uprawy w warunkach domowych. W drugiej części przygotowane zostaną przez uczestników sadzonki roślin z wykorzystaniem odpowiedniego podłoża, które będą mogli zabrać ze sobą do domu.
SUKULENTY – MOJA PASJA
Podczas warsztatów przedstawiona zostanie różnorodność świata sukulentów. Uczestnicy będą mieli okazję poznać różne, ciekawe gatunki tych roślin, poznać
ich przystosowania do suszy oraz zapoznać się z rozmieszczeniem poszczególnych gatunków na świecie. W drugiej części warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość osobiście przesadzić wybrane sukulenty odmianowe oraz zabrać je ze sobą do domu.
PRZEDZIWNY ŚWIAT ROŚLIN
Uczestnicy warsztatów dowiedzą się czy rośliny potrafią się poruszać, jak się ze sobą komunikują oraz w jaki sposób reagują na zagrożenia z otaczającego
ich środowiska. Przedstawione rośliny będą pochodzić z różnych stref klimatycznych. Uczestnicy będą mogli stworzyć swoje własne doniczki metodą decoupage.
RAJSKI PTAK, MAŁPIA TWARZ… CZYLI O NAJDZIWNIEJSZYCH KWIATACH ŚWIATA
Uczestnicy zapoznają się z tajemniczym światem roślin. Prowadzący zaprezentuje szeroką różnorodność w świecie roślin kwitnących - od niepozornych, drobnych kwiatów po te przypominające słynną postać z Gwiezdnych Wojen. W drugiej części zajęć uczestnicy będą mogli wykonać własne kompozycje kwiatowe z dostępnych materiałów plastycznych.
BĄDŹ EKO
Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się jak dbać o środowisko naturalne, jakie zmiany powinniśmy wprowadzić w naszym życiu codziennym. Podjęte będą takie tematy jak segregacja śmieci, oszczędzanie wody czy energii. W drugiej części uczestnicy będą wykonywać upominki z przedmiotów codziennego użytku.
POŻYTECZNY ŚWIAT ROŚLIN
Celem zajęć jest prezentacja najważniejszych subtropikalnych i tropikalnych roślin użytkowych. Podczas spaceru po Palmiarni uczestnicy poznają rośliny jadalne i uprawiane na potrzeby przemysłu pochodzące z różnych części świata, np. cynamonowiec, daktylowiec, bananowiec, kawa. Zajęcia będą kończyć się konkursem, w którym będzie można wygrać nagrody.
POZNAJEMY ROŚLINY Z RÓŻNYCH STRON ŚWIATA
W czasie spaceru po Palmiarni uczestnicy poznają wielu przedstawicieli świata roślin ze strefy okołorównikowej, podzwrotnikowej i zwrotnikowej, a prowadzący wskaże ich liczne przystosowania do życia w danym klimacie. Podczas zajęć uczestnicy osobiście doświadczą, jakie warunki termiczne i wilgotnościowe panują w różnych częściach świata. Zajęcia będą kończyć się konkursem, w którym będzie można wygrać nagrody.
Ferie zimowe w Ogrodzie Botanicznym

W dniach 16 - 27 stycznia 2023 roku Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza grupy zorganizowane oraz osoby indywidualne na cykl zajęć, warsztatów i wycieczek które będą prowadzone w okresie ferii zimowych. W trakcie zajęć prowadzący będą opowiadać o wielu aspektach przyrody z którymi można się zetknąć w Ogrodzie Botanicznym, a uczestnicy będą mieli okazję doświadczyć wielu artystycznych i praktycznych aktywności.
Zajęcia są podzielone na przeznaczone dla dzieci i młodzieży w grupach zorganizowanych (np. półkolonie szkolne) i jako osoby indywidualne. W zależności od tematyki zajęć oraz grupy docelowej maksymalna ilość osób które mogą w nich uczestniczyć jest różna (szczegóły w harmonogramie). Obowiązują wcześniejsze zapisy z powodu ograniczonej ilości miejsc – od 19 grudnia w dni robocze między godziną 8:00 a 14:00 pod numerem telefonu 42 688 44 20 wew. 16. Zajęcia warsztatowe odbywać się będą w budynku administracyjnym Ogrodu Botanicznego ul. Retkińska 39/65. Wycieczki po Ogrodzie rozpoczynać się będą przy kasie od ul. Retkińskiej.
Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Poniżej przedstawiamy harmonogram zajęć wraz z opisami.
Serdecznie zapraszamy!
Oferta dla grup zorganizowanych
Poniedziałek 16.01
- 10:00 Śladami zwierząt – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym z elementami warsztatów dla grup zorganizowanych (max. 30 osób)
- 11:00 Owady Ogrodu Botanicznego – warsztaty dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)
Wtorek 17.01
- 9:00 Roślinne płaskorzeźby - warsztaty dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)
- 13:00 Sensoryczny świat owoców i nasion – warsztaty dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)
Środa 18.01
- 9:00 Rozpoznajemy drzewa i krzewy w stanie bezlistnym oraz gatunki roślin iglastych – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym dla grup zorganizowanych (max. 30 osób)
- 13:00 Śladami zwierząt – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym z elementami warsztatów dla grup zorganizowanych (max. 30 osób)
Czwartek 19.01
- 9:00 Zimowy decoupage – warsztaty dla osób zorganizowanych (max. 20 osób)
- 9:00 Zima w przyrodzie – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym dla grup zorganizowanych (max. 30 osób)
Piątek 20.01
- 11:00 Owady Ogrodu Botanicznego – warsztaty dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)
- 13:00 Sensoryczny świat owoców i nasion – warsztaty dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)
Poniedziałek 23.01
- 9:00 Zimowy decoupage – warsztaty dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)
- 13:00 Zima w przyrodzie – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym dla grup zorganizowanych (max. 30 osób)
Wtorek 24.01
- 9:00 Roślinne płaskorzeźby - warsztaty dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)
- 13:00 Rozpoznajemy drzewa i krzewy w stanie bezlistnym oraz gatunki roślin iglastych – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym dla grup zorganizowanych (max. 30 osób)
Środa 25.01
- 9:00 Sensoryczny świat owoców i nasion – warsztaty dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)
- 9:00 Zima w przyrodzie – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym dla grup zorganizowanych (max. 30 osób)
Czwartek 26.01
- 11:00 Ptaki w naszym ogrodzie – spotkanie z ornitologami UŁ dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)
- 13:00 Owady Ogrodu Botanicznego - warsztaty dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)
Piątek 27.01
- 10:00 Śladami zwierząt – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym z elementami warsztatów dla grup zorganizowanych (max. 30 osób)
- 12:00 Ptaki w naszym ogrodzie – spotkanie z ornitologami UŁ dla grup zorganizowanych (max. 20 osób)
Oferta dla osób indywidualnych
Poniedziałek 16.01
- 9:00 Sensoryczny świat owoców i nasion – warsztaty dla osób indywidualnych (max. 15 osób)
- 13:00 Zielonym do góry – zajęcia edukacyjno - warsztatowe dla osób indywidualnych (max. 10 osób)
Wtorek 17.01
- 11:00 Owady Ogrodu Botanicznego – warsztaty dla osób indywidualnych (max. 15 osób)
- 12:00 Zima w przyrodzie – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym dla osób indywidualnych (max. 20 osób)
Środa 18.01
- 9:00 Zimowy decoupage – warsztaty dla osób indywidualnych (max. 15 osób)
- 12:00 Zielonym do góry – zajęcia edukacyjno - warsztatowe dla osób indywidualnych (max. 10 osób)
Czwartek 19.01
- 11:00 Zielonym do góry – zajęcia edukacyjno -warsztatowe dla osób indywidualnych (max. 10 osób)
- 13:00 Śladami zwierząt – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym z elementami warsztatów dla osób indywidualnych (max. 15 osób)
Piątek 20.01
- 9:00 Roślinne płaskorzeźby - warsztaty dla osób indywidualnych (max. 15 osób)
- 12:00 Rozpoznajemy drzewa i krzewy w stanie bezlistnym oraz gatunki roślin iglastych – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym dla osób indywidualnych (max. 20 osób)
Poniedziałek 23.01
- 10:00 Śladami zwierząt – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym z elementami warsztatów dla osób indywidualnych (max. 20 osób)
- 12:00 Sensoryczny świat owoców i nasion – warsztaty dla osób indywidualnych (max. 15 osób)
Wtorek 24.01
- 10:00 Śladami zwierząt – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym z elementami warsztatów dla osób indywidualnych (max. 20 osób)
- 12:00 Ptaki w naszym ogrodzie – spotkanie z ornitologami UŁ dla osób indywidualnych (max. 20 osób)
Środa 25.01
- 11:00 Owady Ogrodu Botanicznego – warsztaty dla osób indywidualnych (max. 15 osób)
- 13:00 Zimowy decoupage – warsztaty dla osób indywidualnych (max. 20 osób)
Czwartek 26.01
- 9:00 Zielonym do góry – zajęcia edukacyjno -warsztatowe dla osób indywidualnych (max. 10 osób)
- 9:00 Zima w przyrodzie – wycieczka dla osób indywidualnych (max. 20 osób)
Piątek 27.01
- 9:00 Roślinne płaskorzeźby - warsztaty dla osób indywidualnych (max. 15 osób)
- 13:00 Rozpoznajemy drzewa i krzewy w stanie bezlistnym oraz gatunki roślin iglastych – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym dla osób indywidualnych (max. 20 osób)
Wycieczki po Ogrodzie Botanicznym w razie niekorzystnych warunków atmosferycznych zostają odwołane. Nie ma możliwości zamiany wycieczki na warsztaty.
OPISY ZAJĘĆ
ZIMOWY DECOUPAGE – zajęcia warsztatowe gdzie uczestnicy dowiedzą się na czym polega technika zdobienia szkła i drewna metodą decoupage oraz samodzielnie wykonają własne prace. Uczestnicy mogą przynieść ze sobą rzeczy, które chcieliby ozdobić, bądź skorzystać z tych udostępnionych przez Ogród.
SENSORYCZNY ŚWIAT OWOCÓW I NASION – zajęcia warsztatowe, podczas których uczestnicy zapoznają się z bogactwem kształtów, kolorów, dźwięków i faktury owoców i nasion poprzez bezpośredni kontakt z nimi. Zajęcia przybliżą także temat wędrówek nasion i owoców oraz sposobów ich rozprzestrzeniania się. W trakcie zajęć odbędzie się m.in. prelekcja, oglądanie nasion pod dużym powiększeniem, własnoręczne tworzenie instrumentu muzycznego z użyciem nasion oraz wspólne budowanie ścieżki zmysłów.
ROŚLINNE PŁASKORZEŹBY – zajęcia plastyczne, na których uczestnicy stworzą roślinną kompozycję zamkniętą w gipsowej formie. Z połączenia natury, gipsu i gliny powstaną gipsowej płaskorzeźby, które uczestnicy zabiorą do domu.
ZIELONYM DO GÓRY – zajęcia warsztatowe w trakcie których uczestnicy zajęć zwiedzą szklarnię znajdującą się na terenie Ogrodu Botanicznego i zapoznają się gatunkami roślin często spotykanymi w naszych domach. Następnie prowadzący pokażą jak rozmnażać i sadzić przygotowane wcześniej sadzonki. Posadzone rośliny będzie można zabrać ze sobą do domu.
OWADY OGRODU BOTANICZNEGO – zajęcia warsztatowe mające na celu przybliżyć uczestnikom owady zamieszkujące Ogród Botaniczny. Prowadzący przedstawi ich różnorodność w trakcie ciekawej prezentacji multimedialnej, a następnie uczestnicy własnoręcznie przygotują proste schronienia dla zimujących owadów z łatwo dostępnych materiałów.
PTAKI W NASZYM OGRODZIE – warsztaty w trakcie, których uczestnikom zostanie przedstawiona różnorodność ptaków żyjących w Polsce oraz tematyka ich wędrówek sezonowych i zimowania. Prowadzący przedstawi również metodykę oraz sprzęt wykorzystywany przy chwytaniu i obrączkowaniu ptaków. Ponadto prowadzący zaprezentuje metody oznaczania płci oraz wieku wybranych gatunków ptaków
ROZPOZNAJEMY DRZEWA I KRZEWY W STANIE BEZLISTNYM ORAZ GATUNKI ROŚLIN IGLASTYCH –
wycieczka terenowa po Ogrodzie, podczas której uczestnicy będą się uczyć rozpoznawania drzew i krzewów liściastych oraz iglastych w okresie zimowym.
ZIMA W PRZYRODZIE – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym. Uczestnicy wraz z przewodnikiem wybiorą się na spacer po Ogrodzie Botanicznym. Przewodnik będzie opowiadał o tym jak przyroda przygotowuje się na okres zimowy, omówi napotkane rośliny oraz przystosowania, które pozwalają im przetrwać zimową aurę.
ŚLADAMI ZWIERZĄT – wycieczka po Ogrodzie Botanicznym z elementami warsztatów. Ogród Botaniczny zamieszkuje mnóstwo zwierząt. Podczas spaceru z przewodnikiem uczestnicy poszukają śladów obecności zwierząt na jego terenie i spróbują zgadnąć, jakie gatunki zamieszkują nasz Ogród.
Wystawa „Drzewa i krzewy w sztuce Bonsai” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi.

Ogród Botaniczny, w dniach 14-16 października 2022r., serdecznie zaprasza na wystawę „Drzewa i krzewy w sztuce Bonsai ” do łódzkiej Palmiarni mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61.
W dosłownym tłumaczeniu słowo „bon-sai” oznacza „roślinę w pojemniku”. Celem uprawy roślin zgodnie ze sztuką Bonsai jest uformowanie miniaturowego, drzewa, krzewu lub całego krajobrazu (Penjing) w taki sposób, aby w najdrobniejszych szczegółach odwzorowywały naturę. Efekt taki uzyskiwany jest poprzez specyficzne kształtowanie roślin tj. przycinanie korony, korzeni, ich formowanie za pomocą drutów i odpowiednią pielęgnację. Inspirację stanowią naturalne krajobrazy i pojedyncze drzewa lub krzewy rosnące na naturalnych stanowiskach.
Podczas wystawy w jednym z pawilonów Palmiarni prezentowanych będzie 12 drzew formowanych zgodnie ze sztuką Bonsai, pochodzących z kolekcji członków Polskiej Asocjacji Bonsai. Eksponowane będą m.in. miniaturowe sosny, graby, buki, kalina i jałowiec. Na szczególną uwagę zasługują dwie rośliny będące laureatami Festiwalu Bonsai w Wojsławicach tj. modrzew europejski (formowany przez Pana Dariusza Zająca), który zajął I miejsce w 2021 roku oraz jałowiec pospolity (formowany przez Sławomira Drozda) zwycięzca z 2022 roku.
Wystawie towarzyszyć będzie ekspozycja kakemono, japońskich obrazów-zwojów pochodzących z prywatnej kolekcji jednego z członków Polskiej Asocjacji Bonsai - Pana Dariusza Szpakowskiego.
Podczas wystawy zapraszamy również na zajęcia dotyczące formowania i pielęgnacji roślin w Bonsai:
15.10.2022 r. (sobota), godzina 12.00 - pokaz formowania drzew w stylu Bonsai prowadzony przez - Pana Dariusza Zająca i Pana Michała Malewskiego - prezesa Polskiej Asocjacji Bonsai.
16.10.2022 r. (niedziela), godzina 12.00 - warsztaty i konsultacje dotyczące formowania roślin prowadzone przez członków Polskiej Asocjacji Bonsai. Zachęcamy do przyniesienia własnych roślin, a przede wszystkim tych, które były formowane przez uczestników warsztatów w 2019 roku podczas wystawy bonsai w łódzkiej Palmiarni.
Wstęp na wystawę, pokaz i warsztaty za okazaniem biletu wstępu do Palmiarni.
Bilet normalny - 14 zł
Bilet ulgowy - 7 zł
Wystawę będzie można odwiedzać w godzinach otwarcia obiektu, czyli w godzinach od 9.00 do 16.00. Kasa biletowa czynna do godziny 15.30.
Wystawa „OWOCE, WARZYWA, KWIATY” w łódzkim Ogrodzie Botanicznym

W dniach 30 września - 02 października 2022 r. (piątek-niedziela) w godzinach 9.00-17.00, Ogród Botaniczny zaprasza na wystawę „Owoce, warzywa, kwiaty”, która odbędzie się w sali wystawowej Ogrodu zlokalizowanej w budynku administracyjnym przy ul. Retkińskiej 39/65.
Na wystawie prezentować będziemy jesienną aranżację ogrodu kwiatowo-warzywnego, a także przykłady różnych typów owoców pochodzących z kolekcji Ogrodu Botanicznego. Tematem przewodnim wystawy będzie ogród przyjazny zapylaczom. Nie zabraknie również kącika edukacyjnego dla dzieci związanego tematycznie z wystawą.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny od strony ul. Retkińskiej 39/65.
Wystawa Grzyby znane i mniej znane w Ogrodzie Botanicznym

W dniach 16-18 września 2022 r. w godzinach 9.00-17.00 Ogród Botaniczny zaprasza na wystawę „GRZYBY ZNANE I MNIEJ ZNANE”, która będzie prezentowana w sali wystawowej zlokalizowanej w budynku administracyjnym Ogrodu Botanicznego, przy ul. Retkińskiej 39/65.
Na wystawie będzie można zobaczyć grzyby trujące, niejadalne i jadalne występujące w lasach regionu łódzkiego, w tym gatunki naziemne oraz porastające pnie drzew, jak również poznać zasady ich prawidłowego i bezpiecznego pozyskiwania. Goście wystawy będą mogli również poznać zasady odróżniania grzybów jadalnych od podobnych do nich grzybów trujących. Wystawa wzbogacona będzie wieloma ciekawostkami dotyczącymi świata grzybów, w tym grzybów wykorzystywanych na co dzień w gospodarstwie domowym.
Tegoroczna wystawa szczególną uwagę zwracać będzie na grzyby nadrzewne, czyli grzyby rozwijające się na korzeniach, pniach i gałęziach drzew oraz krzewów, a także na martwym drewnie. Podczas jej trwania będzie można poznać ciekawe gatunki z tej licznej grupy grzybów, jak również dowiedzieć się do czego były używane dawniej i w czym mogą nam pomóc obecnie.
W sobotę 17 września, w trakcie wystawy (w godz. od 10.00 do 13.00), specjalista mykolog z Uniwersytetu Łódzkiego udzielać będzie darmowych konsultacji.
Zachęcamy mieszkańców Łodzi do przynoszenia na wystawę wszelkich grzybów (należy pozyskiwać je w całości), które będziemy mogli wykorzystać do wzbogacania naszej ekspozycji.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny tylko od strony ul. Retkińskiej 39/65.
„Wystawa sukulentów” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Ogród Botaniczny, w dniach 15-17 lipca 2022r., serdecznie zaprasza na „Wystawę sukulentów” do łódzkiej Palmiarni mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61.
Sukulenty to bardzo interesująca grupa roślin, które potrafią przetrwać długie okresy suszy dzięki zdolności magazynowania wody w częściach roślin zawierających tzw. tkankę wodną. Ich budowa jest wynikiem przystosowania do specyficznych, trudnych warunków środowiskowych w jakich żyją, gdzie średnie roczne sumy opadów są niewielkie.
Na wystawie prezentowanych będzie kilkadziesiąt okazów sukulentów należących do różnych rodzajów. Jednym z najciekawszych okazów będzie najmniejszy kaktus na świecie - Blossfeldia liliputana osiągający w naturze maksymalnie 13 mm średnicy. Na wystawie prezentowane będą także rzadko spotykane rośliny, poszukiwane przez kolekcjonerów, jak np. kaktusy z rodzaju Ariocarpus, które nie przypominają „klasycznych” kaktusów, gdyż nie posiadają cierni oraz około 20-letni okaz Stromocactus disciformis - roślina szczególnie trudna w uprawie o mikroskopijnych nasionach.
Podczas wystawy będzie można poznać wiele ciekawostek, dotyczących biologii tej grupy roślin, jak również poszerzyć swoją wiedzę o informacje dotyczące rozmnażania i pielęgnacji sukulentów. Przewidziana jest również możliwość zakupu roślin w pawilonie wejściowym Palmiarni. Wstęp na wystawę będzie możliwy po zakupieniu biletu wstępu.
Bilet normalny - 14 zł
Bilet ulgowy - 7 zł
Wystawę będzie można odwiedzić w godzinach otwarcia obiektu, czyli w godzinach od 10.00 do 18.00. Kasa biletowa czynna do godziny 17.30.
„Wystawa roślin owadożernych” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Ogród Botaniczny, w dniach 25-26 czerwca 2022r., serdecznie zaprasza na „Wystawę roślin owadożernych” do łódzkiej Palmiarni mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61.
Na wystawie prezentowanych będzie kilkadziesiąt okazów roślin owadożernych z rodzaju Nephentes, Sarracenia, Cephalolotus, Darlingtonia, Heliamphora, Pinguicula, Dionaea, Drosera, w tym o różnych ubarwieniach pułapek na owady: od białych, poprzez żółte, czerwone do ciemnopurpurowych. Eksponowane będą okazy o różnych wielkościach, od bardzo małych (do 5 cm) po egzemplarze dorastające prawie do 1 metra wysokości, jak również odmiany kolekcjonerskie. Podczas wystawy będzie można poznać wiele ciekawostek, dotyczących biologii tej ciekawej grupy roślin, np. poszerzyć swoją wiedzę o informacje dotyczące przystosowania się roślin owadożernych m.in. do trudnych warunków siedliskowych, wynikających z ubogiego w składniki mineralne podłoża, na którym żyją.
W trakcie trwania wydarzenia będzie można uzyskać profesjonalną poradę dotyczącą uprawy, rozmnażania i pielęgnacji roślin owadożernych. Przewidziana jest również możliwość zakupu tych roślin w pawilonie wejściowym Palmiarni. Wstęp na wystawę będzie możliwy po zakupieniu biletu wstępu.
Bilet normalny - 14 zł
Bilet ulgowy - 7 zł
Wystawę będzie można odwiedzić w godzinach otwarcia obiektu, czyli w godzinach od 10.00 do 18.00. Kasa biletowa czynna do godziny 17.30.
Wystawa piwonii w Ogrodzie Botanicznym

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza do obejrzenia właśnie rozpoczynającej kwitnienie kolekcji piwonii znajdującej się na terenie Działu Kolekcji Roślin Ozdobnych zlokalizowanego przy wejściu od ulicy Retkińskiej 39/65. Informacje o aktualnym stanie kwitnienia kolekcji umieszczane są na bieżąco na profilu FB Ogrodu Botanicznego.
Większość prezentowanych w kolekcji roślin to ogrodowe formy piwonii. Podczas zwiedzania będzie można obejrzeć około pięćdziesięciu odmian kwitnących piwonii chińskich, w tym dziewięć odmian wyselekcjonowanych przez polskich hodowców oraz cztery odmiany piwonii lekarskiej.
Piwonie występują głównie w Europie i Azji, obecnie wyróżnia się ok. 40 gatunków i ponad 3000 odmian o tradycyjnych, ale też i coraz bardziej niespotykanych kolorach oraz kształtach kwiatów. W kolekcji Ogrodu Botanicznego prezentowane są odmiany w kolorach od białego, poprzez różne odcienie różu po ciemnowiśniowe, a także piwonie o rzadko spotykanych kolorach kwiatów np. koralowo-pomarańczowe odmiany ‘Coral Charm’ i ‘Coral Sunset’ oraz ciemnoczerwona ‘Buckeye Belle’. Kolekcja prezentuje piwonie o kwiatach pełnych (‘Jubilee’, ‘Sarah Bernhardt’, ‘Festiva Maxima’), anemonowych (‘Celebrity’, ‘Lady Anna’, Madame de Vernville’) i japońskich (‘Bowl of Beauty’, ‘Doreen’, ‘Walter Mains’).
W sobotę 11.06.2021 r. kolekcję piwonii będzie można zwiedzać z przewodnikiem. Podczas zwiedzania będzie można dowiedzieć się od kiedy piwonie są uprawiane, poznać gatunki piwonii, poszczególne ich odmiany, typy kwiatów oraz tajniki ich uprawy.
Zbiórka planowana jest o godzinie 15.00 przy kasie od strony ul. Retkińskiej 39/65. Wstęp na wystawę i zwiedzanie kolekcji z przewodnikiem po wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu Botanicznego.
Godziny otwarcia Ogrodu we wszystkie dni tygodnia: 9.00 - 20.00 (kasy czynne do godz. 19.30)
Ceny biletów: normalny 12 zł, ulgowy 6 zł.
„Wystawa fiołków afrykańskich” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Ogród Botaniczny, w dniach 11-12 czerwca 2022r., serdecznie zaprasza na „Wystawę fiołków afrykańskich” do łódzkiej Palmiarni mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61.
Na wystawie prezentowanych będzie ponad sto roślin, w tym zarówno fiołki botaniczne, jak i ich odmiany o kwiatach jednokolorowych, dwubarwnych i nakrapianych, w pełnej gamie kolorów od białego do czarnego. Ekspozycja prezentować będzie dużą różnorodność w obrębie tej grupy roślin, również pod względem wielkości prezentowanych egzemplarzy. Znajdą się na niej bowiem zarówno rośliny z rozetami o średnicy od 7 do 40 centymetrów. Na wystawie, po raz pierwszy w Polsce pokazywane będą odmiany węgierskiego selekcjonera Ernő Berkó. Najcenniejszym okazem będzie fiołek botaniczny Saintpaulia grotei odkryty w 1921 roku.
Podczas wystawy będzie można uzyskać fachową poradę na temat uprawy, rozmnażania i pielęgnacji fiołków afrykańskich. Przewidziana jest również możliwość zakupu tych roślin. Wejście na wystawę będzie możliwe po zakupieniu biletu wstępu do Palmiarni.
Bilet normalny - 14 zł
Bilet ulgowy - 7 zł
Wystawę będzie można odwiedzić w godzinach otwarcia obiektu, czyli w godzinach od 10.00 do 18.00. Kasa biletowa czynna do godziny 17.30.
Aktualności

Działania rozwijające dla koordynatorów wolontariatu
Grudzień to czas pełen życzliwości i dobrych życzeń. To miesiąc, w którym świętujemy również Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. W grudniu też, niestety, szybciej robi się ciemno, częściej chłodno.... więcej

Świąteczna Zbiórka na rzecz czworonogów z Fundacji Niechciane i Zapomniane
Po raz kolejny Zespół Pieśni i Tańca "Łódź" działający przy Centrum Kultury Młodych - Filii Miejskiej Strefy Kultury, ogłasza ŚWIĄTECZNĄ ZBIÓRKĘ na rzecz czworonogów z Fundacji Niechciane i... więcej

Mieszkania dla osób z niepełnosprawnościami w zrewitalizowanych kamienicach już z lokatorami
Adrianna, Aleksandra, dwie Anny, Jarosław, Kalina, Krzysztof, Marta, Mikołaj, Piotr, Sebastian, Tomasz oraz Wojciech zamieszkali już w trzech oddanych w tym roku do użytku mieszkaniach chronionych... więcej

I FORUM CIAŁ DIALOGU W ŁODZI
Serdecznie zapraszamy do współpracy i wymiany doświadczeń osoby działające w łódzkich ciałach konsultacyjnych na I Forum Ciał Dialogu w Łodzi. Forum zaplanowane jest 10 grudnia, w godz 15:00 -18:00 w... więcej

Trendy w ekonomii społecznej na 2022 rok – zapraszamy na spotkanie
Jak to mówią: wakacje, po wakacjach, 1 listopada za nami, Święto Niepodległości i zaraz koniec roku . A jak koniec roku – to czas przygotowań na Nowy Rok. To już 2022 rok przed nami! Postanowiliśmy... więcej

BODY jest BEAUTY Warsztaty dla dziewcząt ze świetlic środowiskowych
W sobotę, 13 listopada, 14 dziewcząt - uczestniczek zajęć świetlic środowiskowych prowadzonych przez Łódzki Oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci wzięło udział w warsztatach edukacyjnych „BODY jest... więcej

Owes na lepszy start - pakiet na rozwój działań ekonomicznych edycja 2022
Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS w ramach konkursu pn. „Owes na lepszy start - pakiet na rozwój działań ekonomicznych edycja 2022” Łódź ogłasza nabór na:pakiety na rozwój... więcej

Zaproszenie do bezpłatnej Szkoły Inicjatyw Strażniczych
Sieć Obywatelska Watchdog Polska zaprasza mieszkańców północno-zachodniej Polski (w tym województwa łódzkiego) do Szkoły Inicjatyw Strażniczych (SIS). więcej

Nie bądź obojętny i pomóż osobom w kryzysie bezdomności
Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi oraz łódzcy strażnicy miejscy ponownie wspólnie zadbają o osoby bezdomne przebywające na terenie miasta w zbliżającym się, najtrudniejszym... więcej

Aktywność osób chorujących psychicznie poprzez wolontariat
Regionalne Centrum Wolontariatu „Centerko” zaprasza osoby borykające się z kryzysami i problemami, związanymi ze zdrowiem psychicznym do sprawdzenia się w roli wolontariusza dzięki udziałowi w nowym... więcej

Stres w pracy Wolontariusza, model ABC emocji
Chcecie rozpocząć fantastyczną przygodę, jaką jest pomaganie innym? Zapraszamy do uczestnictwa w szkoleniu! Bo przecież „więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu” \uD83D\uDE42 Regionalne... więcej

Szkolenie "REZULTAT – jak go oswoić w projekcie?"
Łódzkie Centrum Obywatelskie we współpracy z Wydziałem Kultury UMŁ zapraszają wszystkie organizacje pozarządowe oraz w ramach partnerstw miejskie instytucje kultury, aplikujące o środki w ramach... więcej

Praca dla opiekunów medycznych
Do 5 listopada przyjmowane są zgłoszenia od opiekunów medycznych chcących podjąć zatrudnienie w ramach projektu „Przepis Na Opiekę - wsparcie osób niesamodzielnych z obszaru ŁOM. więcej

V Światowy Dzień Ubogich 2021 w Łodzi
W niedzielę 14 listopada, pod hasłem: „Ubogich zawsze macie u siebie (Mk 14, 7)”, obchodzimy V Światowy Dzień Ubogich. Tradycyjnie już, w Łodzi, obchody tego dnia potrwają dłużej. Łódzkie organizacje... więcej

Szkolenie: REZULTAT – jak go oswoić w projekcie?
Łódzkie Centrum Obywatelskie we współpracy z Wydziałem Kultury UMŁ zapraszają wszystkie organizacje pozarządowe oraz w ramach partnerstw miejskie instytucje kultury, aplikujące o środki w ramach... więcej