Rozpoczęły się przygotowania do Miejskiej Wigilii dla Samotnych

Do mieszkańców Łodzi, którzy z różnych powodów spędzaliby najbliższe Boże Narodzenie w samotności, jak również do łodzian, którzy potrzebują wsparcia, doświadczają bezdomności i mierzą się z różnymi trudnościami życiowymi, skierowane jest zaproszenie na Miejską Wigilię dla Samotnych w Łodzi organizowaną przez Urząd Miasta Łodzi i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi we współpracy z Centrum Służby Rodzinie.

fot. P. Łacheta
O przygotowaniach do wigilii pani prezydent Hanna Zdanowska poinformowała na konferencji prasowej w środę

- Chcemy, aby w ten szczególny czas, jakim jest Boże Narodzenie, osoby samotne, które nie mają możliwości spędzenia świąt wśród bliskich, mogły zasiąść w wigilię przy wspólnym, świątecznym stole - mówi Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi. – Jak co roku, wspólnie z Centrum Służby Rodzinie, zapraszamy wszystkich, którzy mają taką potrzebę,    do spędzenia z nami wigilii. Będzie ona miała charakter ekumeniczny; w spotkaniu wezmą udział duchowni różnych wyznań. Zapraszamy w niedzielę 24 grudnia o godzinie 12.

Tegoroczna wigilia odbędzie się w dwóch formach: stacjonarnej w Hali EXPO (al. Politechniki 4), gdzie w niedzielę 24 grudnia o godz. 12 przy wspólnym stole zasiądzie 800 osób oraz mobilnej – skierowanej do osób potrzebujących, przede wszystkim tych, które mają trudności z samodzielnym wychodzeniem z domu i nie mogłyby wziąć udziału w spotkaniu, od 22 do 23 grudnia dostarczone zostanie 200 paczek ze świątecznymi potrawami.

- Zapisy na wigilię stacjonarną będą przyjmowane od jutra (7 grudnia) przez najbliższy tydzień (do 14 grudnia) pod tym samym numerem telefonu, co w ubiegłym roku - (42) 208 25 58 – przez pracowników Wydziału Wspierania Osób w Kryzysie Bezdomności  – informuje Marlena Mazerant, zastępczyni dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi – Dla tych osób, które nie będą mogły samodzielnie dotrzeć na wigilię w Hali Expo, przygotujemy 200 paczek z takimi samymi świątecznymi potrawami. Paczki otrzymają potrzebujący, z którymi pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi współpracują na co dzień, w szczególności korzystający ze wsparcia w formie usług opiekuńczych - osoby samotne, nie opuszczające swoich domów z powodu wieku, niepełnosprawności czy choroby.

Jeśli ktoś z mieszkańców ma w swoim otoczeniu samotną i potrzebującą osobę, która ma trudności  z wychodzeniem z domu, a nie korzystała do tej pory z usług MOPS, może również zgłosić potrzebę przygotowania dla niej paczki. Można to zrobić pod podanym numerem telefonu lub osobiście w najbliższym Punkcie Pracy Socjalnej Wydziału Pracy Środowiskowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.

Zapisy na wigilię stacjonarną w Hali Expo pod numerem telefonu (42) 208 25 58 będą przyjmowane od czwartku 7 grudnia do czwartku 14  grudnia – w poniedziałek, środę, czwartek i piątek w godz. 8 – 16, a we wtorek w godz. 9 – 17. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Za przygotowanie wszystkich potraw, dostarczenie paczek ze świątecznymi potrawami do potrzebujących oraz całą oprawę stacjonarnej wigilii w Hali EXPO odpowiada Centrum Służby Rodzinie.

- Święta – bez względu na wyznanie i poglądy – kojarzą nam się z czasem spędzanym we wspólnocie, dlatego bardzo się cieszę, że po raz kolejny możemy współorganizować Miejską Wigilię i zapraszać na nią przede wszystkim osoby samotne  – mówi ks. Arkadiusz Lechowski, dyrektor Centrum Służby Rodzinie. – To istotne, aby w tym czasie nikt nie był sam. Na podkreślenie zasługuje też fakt, że spotkanie organizujemy w dzień wigilii, przypadający w niedzielę. Będzie to dla nas duże wyzwanie, także organizacyjne – zapraszamy do współpracy wolontariuszy; informacje na ten temat pojawią się wkrótce na naszych profilach społecznościowych i stronie internetowej.

Uczestnicy zarówno wigilii w wersji stacjonarnej, jak i mobilnej będą mogli skosztować tradycyjnych świątecznych potraw, m.in. czerwonego barszczu z uszkami, sałatki śledziowej, kapusty z grochem, pierogów z kapustą i grzybami, pieczonych mięs, ciast, oraz kompotu  z suszu. W sumie Centrum Pomocy Rodzinie przygotuje porcje dla 1000 osób.

Zobacz również:

Warsztaty „Formowanie drzew w sztuce Bonsai” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego wraz z Polską Asocjacją Bonsai zaprasza na kolejne warsztaty… więcej

„MUZYKA LASU” Wystawa fotografii Michała Lewandowskiego w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach od 16 kwietnia do 19 maja 2024 r. na Wystawę… więcej

Wystawa tulipanów w łódzkim Ogrodzie Botanicznym 2024 r.

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy do Ogrodu Botanicznego na zwiedzanie kwitnącej kolekcji tulipanów. Na… więcej

Życzenia Wielkanocne od Zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Pogodnych i radosnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiosennego optymizmu, wzajemnej życzliwości i… więcej

Wystawa „50 lat działalności Ogrodu Botanicznego w Łodzi”

Mateusz Raczyński

Rozpoczęciu sezonu w Ogrodzie Botanicznym towarzyszyć będzie otwarcie wystawy podsumowującej… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni