Prezent na urodziny Łodzi

Dokument renowacyjny dla miasta Łodzi, wydany przez króla Władysław Jagiełłę w 1433 roku i uznany za zaginiony od blisko wieku został odnaleziony.

4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Krzysztof Laszkiewicz,  historyk regionalista z Głowna w Muzeum Fabryki zaprezentował historię odnalezienia najstarszego dokumentu dotyczącego historii Łodzi.

Wszystkie dokumenty związane z wczesnymi dziejami Łodzi przechowywane były w archiwum kapituły włocławskiej. Ostania odnotowana obecność dokumentu to rok 1912.

Widomym było, że dokument niewątpliwie miał w roku ksiądz Stanisław Muznerowski, autor cenionych, wydanych w 1922 roku „Przyczynków do historii Łodzi”. Jako pierwszy badacz cytuje go w swoim opracowaniu i ujawnia szerokiej publicznej.

- Pewnego sobotniego popołudnia przeglądając rodzinne pamiątki wziąłem do ręki skórzaną teczkę zawierającą dokumenty. Wśród nich był jeden wyróżniający się stanem zachowania. Był poniszczony i tworzył coś w rodzaju koperty – mówi Krzysztof Laszkiewicz.

Przy bliższym zbadaniu okazało się, że znajduje się tam data 1433, a w tekście wyróżniają się słowa „oppido Lodzia”,  czyli miasto Łódź.

Znalazca dokumentu w swojej książce „Jak odnalazłem przywilej renowacyjny Łodzi” przedstawia historie dokumentu w ciągu ostatnich 100 lat. Został on wypożyczony księdzu Stanisławowi Muznerowskiemu do prowadzenia badań naukowych, a nie został zwrócony. Być może powodem był zły stan zdrowia księdza, który wkrótce po wydaniu „Przyczynków ..” zmarł w Tuszynie.

Odnalezienie dokumentu mogło nastąpić dopiero w 1947 roku podczas remontu plebanii po zniszczeniach wojennych. Dokument znajdował się wtedy wśród wielu innych papierów po księdzu Muznerowskim, spakowanych w paczkę zaadresowaną ręką księdza i został przekazany księdzu Józefowi Dziobie. Wkrótce po śmierci księdza trafił do  jego siostry doktor Heleny Dzioby, która nie była świadoma posiadania tak ważnego dla  dziejów  Łodzi dokumentu. W latach osiemdziesiątych lekarka przekazał papiery swojemu siostrzeńcowi Markowi Panasiukowi, teściowi Krzysztofa Laszkiewicza, który zaprezentował go na urodzinach Łodzi.  

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz również:

Życzenia Wielkanocne od Zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Pogodnych i radosnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiosennego optymizmu, wzajemnej życzliwości i… więcej

Wystawa „50 lat działalności Ogrodu Botanicznego w Łodzi”

Mateusz Raczyński

Rozpoczęciu sezonu w Ogrodzie Botanicznym towarzyszyć będzie otwarcie wystawy podsumowującej… więcej

Ogród Botaniczny - rozpoczęcie sezonu 2024 r.

Mateusz Raczyński

Tak jak co roku Ogród Botaniczny zostanie otwarty dla zwiedzających od 1 kwietnia, w związku z czym… więcej

Warsztaty ogrodnicze "Przesadzanie roślin doniczkowych" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 28 marca 2024 r. (czwartek) o godz. 16:00 na pierwsze w tym roku… więcej

Cieszynianka wiosenna

Ogród bez tajemnic - Przyrodnicze spacery po Ogrodzie Botanicznym „Wiosno gdzie jesteś?”

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 24 marca 2024 r. (niedziela) o godz. 12:00 na spacer przyrodniczy… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni