Od królewskiego przywileju do wielkiej Łodzi

Podczas 595. Urodzin Łodzi nie zabrakło akcentów historycznych przypominających o genezie wydarzenia, czyli rocznicy lokacji Łodzi. Na Starym Rynku w Łodzi odbył się piknik w stylu historycznym.

15 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (15)

Najmłodsi mogli wraz z animatorami w strojach z epoki wziąć udział w  warsztatach dawnego tańca, średniowiecznej biżuterii oraz kaligrafii. Aleksandra Ćwikowska, znana z prowadzenia warsztatów m.in. w Poleskim Ośrodku Sztuki opowiadała o dawnych dokumentach, ich tworzeniu, specyfice pisania piórem i lakowaniu dawnych dokumentów. W ten sposób łodzianie dowiedzieć się mogli, jak powstał akt nadania praw miejskich Łodzi, który król Władysław Jagiełło wydał w 1423 r.

Replika aktu odegrała ważną rolę w uroczystości na Starym Rynku. Dokument przywiózł orszak konny składający się z 6 jeźdźców w strojach z epoki.

- Początki miasta Łodzi sięgają średniowiecza, choć to prawdziwe miasto narodziło się dopiero w XIX wieku, osiągając niezwykłe w skali światowej dynamikę rozwoju. – powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, podczas uroczystości oficjalnej - Te dwa porządki historyczne, czyli lokacja Łodzi w XV wieku, a potem jej niebywały rozkwit w XIX wieku są dla nas równie ważne i tkwią gdzieś w naszej zbiorowej świadomości. Z tej perspektywy warto przyjrzeć się także temu, co się dzisiaj dzieje w naszym mieście. Powstaje Nowe Centrum Łodzi, rozpoczął się wielki program rewitalizacji, miasto szuka z powodzeniem nowych kierunków gospodarczego rozwoju, stawiając na wiedzę, innowacje, nowe technologie, nowoczesne branże i przemysły kreatywne. Przygotowujemy się także do organizacji światowej wystawy Horticultural Expo 2024.

Przy pomniku lokacji miasta spoczęły kwiaty od najważniejszych przedstawicieli miasta, a także laurki dla Łodzi, wykonane przez dzieci podczas warsztatów na rynku. Senator Ryszard Bonisławski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi i znawca dziejów miasta przypomniał jego początki. Złożył hołd również królowi Władysławowi Jagielle.

Imię króla wspominane było wielokrotnie przez cały weekend, nie tylko w Łodzi. Konny orszak pojawił się też 27 lipca w Przedborzu, gdzie mieszkańcy obejrzeć mogli inscenizację przekazania aktu. Wielu Przedborzan wie, że to właśnie w ich miasteczku 29 lipca 1423 r. władca Polski wydał przywilej lokacyjny Łodzi. Dziesiątki mieszkańców wzięły udział we wspólnym składaniu kwiatów pod tablicą, upamiętniającą lokację Łodzi, która wisi na ratuszu w Przedborzu.

28 lipca jeźdźcy pojawili się na rynku w Piotrkowie Trybunalskim, podczas Biesiady Piotrkowskiej. Łodzianie i tu zaprezentowali replikę aktu. W ten sposób odbył on tę samą drogę- w śladzie dawnego traktu łęczycko-piotrkowskiego – którą mógł podróżować w XV wieku.

Miasto Łódź przygotowała dla mieszkańców Przedborza i Piotrkowa także więcej atrakcji – wystawę „Łódź wczoraj i dziś” oraz tzw. „owocowy rower”. Na urządzeniu, będącym na pozór zwykłym rowerem każdy mieszkaniec mógł osobiście zblendować owoce na sok. 29 lipca owocowy rower pojawił się jeszcze raz w Rzgowie.

We wszystkich tych miastach mieszkańcy otrzymywali przewodniki po Łodzi, jubileuszowe wydawnictwo oraz gadżety projektu „Łódzkie Drogi do Niepodległości” przypominające, że 2018 to nie tylko rok 595. Rocznicy lokacji, ale przede wszystkim stulecie polskiej niepodległości.

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz również:

Warsztaty ogrodnicze "Wszystko o hortensjach" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 25 kwietnia (czwartek) o godz. 17:00 na drugie w tym roku warsztaty… więcej

Wystawa „Ptaki egzotyczne” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

W dniach 4-5 maja 2024 r. (sobota i niedziela) w godzinach od 10.00 do 18.00 Ogród Botaniczny w… więcej

Warsztaty dendrologiczne "Lilaki pospolite i mniej znane" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 20 kwietnia 2024 r. (sobota) o godz. 13:00 na warsztaty dendrologiczne… więcej

Warsztaty „Formowanie drzew w sztuce Bonsai” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego wraz z Polską Asocjacją Bonsai zaprasza na kolejne warsztaty… więcej

„MUZYKA LASU” Wystawa fotografii Michała Lewandowskiego w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach od 16 kwietnia do 19 maja 2024 r. na Wystawę… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni