„MOI SZEFOWIE RZĄDZĄ MNĄ W DZIEŃ I W NOCY”. ZOBACZ FILM O MAMIE ZASTĘPCZEJ Z ŁODZI!

Poznajcie Pana Prezesa i jego kilku kolegów. Wszyscy łobuzują razem w domu Joanny Kowalskiej, która od pięciu lat jest zawodową mamą zastępczą i prowadzi pogotowie rodzinne dla opuszczonych noworodków i niemowląt. I nie mieszka wcale w wielkim domu z ogrodem, lecz w mieszkaniu w bloku na Dąbrowie. Bo maluszkom nie są potrzebne ogromne przestrzenie i osobne pokoje dla każdego, lecz to, co najważniejsze: czułość, troska i bliskość. Nie zaznały ich w rodzinnych domach. Dlatego sąd zdecydował o umieszczeniu dzieci w pieczy zastępczej.

3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Niektóre maleństwa trafiają do Joasi tuż po narodzinach. Zwykle wtedy, gdy wiadomo, że rodzice biologiczni nie byli w stanie opiekować się swoimi starszymi dziećmi. Albo też w sytuacjach, gdy mama biologiczna wyjdzie ze szpitala bez nowo narodzonego dzieciątka, a ono zostanie samotnie na szpitalnym oddziale.

W rodzinie u Asi zostają przez okres co najmniej kilku miesięcy, ale bywa, że są tu nawet rok i półtora.

W tym czasie sąd decyduje, czy maluch może wrócić do swojej rodziny albo pozbawia rodziców praw rodzicielskich i dziecko zostaje zgłoszone do adopcji. Gdy ośrodek adopcyjny wskaże konkretnych kandydatów, przychodzą oni poznać swoje przyszłe dziecko właśnie do pogotowia rodzinnego. A Asia może w swojej codziennej pracy obserwować, jak tworzą się nowe relacje i zaczyna kiełkować wzajemna miłość rodziców i dziecka.

Zwykle pod opieką mamy zastępczej jest troje niemowląt. Choć zdarza się i tak jak na nagraniu, gdy Joanna przyjmuje interwencyjnie także po czworo i pięcioro dzieci jednocześnie. Wszystko po to, by nie musiały zamieszkać w domu dziecka. Miejsc w rodzinnej pieczy, zwłaszcza tej „pogotowianej”, jest wciąż za mało. Na szczęście są takie osoby jak Joanna, dla których tworzenie tymczasowego domu dla dzieci po traumach stało się życiową misją i najukochańszą pracą na świecie.

– Zawsze się śmieję, że w banku miałam jednego szefa, który miał dużo oczekiwań, a teraz mam czterech. I powiem Wam szczerze, są nie do pokonania. Po prostu moi szefowie rządzą mną i w dzień, i w nocy – komentuje w filmie nagranym dla kampanii Już Jestem prowadzonej przez Edukacja z Wartościami na zlecenie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Jeśli mieszkasz w Łodzi i chcesz zostać zawodowym pogotowiem, napisz do nas lub zadzwoń: 506 980 979.

Zobacz również:

Warsztaty „Formowanie drzew w sztuce Bonsai” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego wraz z Polską Asocjacją Bonsai zaprasza na kolejne warsztaty… więcej

„MUZYKA LASU” Wystawa fotografii Michała Lewandowskiego w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach od 16 kwietnia do 19 maja 2024 r. na Wystawę… więcej

Wystawa tulipanów w łódzkim Ogrodzie Botanicznym 2024 r.

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy do Ogrodu Botanicznego na zwiedzanie kwitnącej kolekcji tulipanów. Na… więcej

Życzenia Wielkanocne od Zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Pogodnych i radosnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiosennego optymizmu, wzajemnej życzliwości i… więcej

Wystawa „50 lat działalności Ogrodu Botanicznego w Łodzi”

Mateusz Raczyński

Rozpoczęciu sezonu w Ogrodzie Botanicznym towarzyszyć będzie otwarcie wystawy podsumowującej… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni