Marzenia i heroiczna odwaga. Upamiętnienie małżeństwa Piotrowiczów w 161 rocznicę bitwy pod Dobrą

24 lutego 1863 r. w bitwie pod Dobrą (ok. 10 km od Łodzi) poległa 24-letnia walcząca czynnie, Maria Piotrowiczowa. Maria przyłączyła się do Powstania Styczniowego, by wspierać męża – nauczyciela, Konstantego Piotrowicza.

fot. Patryk Wacławiak / UMŁ
9 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (9)

Ich historia stała jest wręcz legendarną opowieścią o bohaterach, o ideałach i  marzeniach o wolnej Polsce. Jednak to również historia o miłości – spełnionej, mimo  różnic społecznych i mezaliansu. Podkreślana jest heroiczna odwaga Marii w bitwie.  Walczyła przy pomocy rewolweru i kosy bojowej – do ostatnich sił, odrzucając też propozycję honorowego poddania się. Została zakłuta bagnetami, a jej ciało zmasakrowane. Konstanty zmarł dzień później, na wieść o jej śmierci. 

Uroczystości pamięci Marii i Konstantego odbywają się co roku, przy mogile małżonków na Starym Cmentarzu w Łodzi. Władze miasta składają kwiaty, a w wydarzeniu uczestniczy młodzież łódzkich szkół.

- Nie do końca są jasne powody, dla których Maria wstąpiła do wojska, co w XIX wieku było ewenementem. Możliwe, że pragnęła opiekować się mężem,  życiorys Marii jednak pokazuje, że była ona zawsze bardzo samodzielna i zdeterminowana. Gotowa do wzięcia czynnego udziału w ważnych wydarzeniach oraz do podejmowania niezależnych wyborów. Warto wspomnieć, że Maria nie była jedyną kobietą – powstańcem. Dzięki nowym badaniom wciąż ujawniają się nowe historie kobiet – konspiratorek. Wiemy też o, co najmniej 33 walczących
czynnie żołnierkach.  Dlatego mówimy że Powstanie Styczniowe to w polskiej historii nie tylko początek drogi do niepodległości, ale też ku nowoczesności, demokratyzacji i marzeń o Polsce bez podziałów. Małżeństwo Piotrowiczów, możemy wspominać jako patronów tych ideałów. Cześć ich pamięci! – powiedziała wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa – Wodnicka.

-W Powstaniu Styczniowym wzięło udział 200 tys. osób, a ok 20 tys. zginęło. Powstanie to, jednak przecież nie liczby. To ludzie, bohaterowie, idealiści, przedstawiciele bardzo różnych środowisk i narodowości. Wszyscy zjednoczeni ideą wolności. Po upadku Powstania jego weterani zawsze budzili respekt i szczególną estymę, byli bowiem bohaterami, którzy umieli upomnieć się
o wolność – powiedział przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski. Przewodniczący wspomniał, że wydarzenia, takie jak bitwa pod Dobra powinny być przypominane, również np. w formie lekcji szkolnych z historii lokalnej.

Historia Marii Piotrowicz jest okazją by przypomnieć o innych kobietach, biorących czynny udział w Powstaniu Styczniowym. Mimo, iż były to jeszcze czasy przedemancypacyjne wiemy, że wiele z nich działało w Powstaniu jako kurierki, łączniczki i organizatorki pomocy dla prześladowanych. Tworzyły m.in. fałszywe dokumenty, organizowały szpitale i schronienia dla rannych
i ukrywających się powstańców. Były aprowizatorkami i organizatorkami zbiórek na rzecz rodzin dotkniętych zsyłkami na Sybir. Pisały również utwory patriotyczne, a na znak protestu nosiły wyłącznie czarne suknie, pomimo, że groziły za to represje.

Uczennice VIII LO im. Adama Asnyka - Amelia i Dominika przeczytały fragmenty utworów, akcentujących udział kobiet w powstaniu. Był to  wiersz Marii Ilnickiej – wezwanie do kobiet oraz fragment pamiętnika Teodory Heurichówny, 19-letniej konspiratorki, która wraz z młodszymi siostrami podejmowała się różnych, nieraz niebezpiecznych misji.   

Wartę w miejscu pamięci Marii i Konstantego, jak co roku pełniły dziewczęta – członkinie Towarzystwa „Strzelec”  oraz formacji Strażnicy Tradycji – uczennice Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi. W wydarzeniu uczestniczyli też uczniowie XIII L.O im. Marii Piotrowiczowej w Łodzi.  

Zobacz również:

Warsztaty „Formowanie drzew w sztuce Bonsai” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego wraz z Polską Asocjacją Bonsai zaprasza na kolejne warsztaty… więcej

„MUZYKA LASU” Wystawa fotografii Michała Lewandowskiego w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach od 16 kwietnia do 19 maja 2024 r. na Wystawę… więcej

Wystawa tulipanów w łódzkim Ogrodzie Botanicznym 2024 r.

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy do Ogrodu Botanicznego na zwiedzanie kwitnącej kolekcji tulipanów. Na… więcej

Życzenia Wielkanocne od Zespołu Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Mateusz Raczyński

Pogodnych i radosnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiosennego optymizmu, wzajemnej życzliwości i… więcej

Wystawa „50 lat działalności Ogrodu Botanicznego w Łodzi”

Mateusz Raczyński

Rozpoczęciu sezonu w Ogrodzie Botanicznym towarzyszyć będzie otwarcie wystawy podsumowującej… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni