Literacki Paszport Polityki dla Łukasza Barysa

Łukasz Barys, pabianiczanin, absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Łódzkiego, otrzymał prestiżowy Paszport Polityki 2021 w kategorii literatura. Nagrodę zapewniła mu debiutancka powieść, wydana w sierpniu 2021 roku, pt. "Kości, które nosisz w kieszeni".

Gala wręczenia Paszportów Polityki 2021 odbyła się 18 stycznia 2022 roku w Warszawie. Łukasz Barys, zwycięzca w kategorii literatura to także jeden z najmłodszych laureatów w historii konkursu. Młodszą laureatką była jedynie Dorota Masłowska, która otrzymała Paszport Polityki w tej samej kategorii za debiutancką powieść "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną".

Łukasz Barys zadebiutował powieścią pt. "Kości. które nosisz w kieszeni" w 2021 roku, ale jest także autorem książki poetyckiej "Wysokie słońce" (Łódź/Kraków 2020), za którą otrzymał nagrodę na festiwalu „Złoty Środek Poezji”. Barys to laureat m.in. Międzynarodowego Konkursu im. Siegfreda Lenza, konkursu Krajobrazy słowa (I nagroda w 2019 i nagroda główna w 2020) oraz konkursu im. Leopolda Tyrmanda Inspirowani Tyrmandem.
Jest pabianiczaninem, urodzonym w 1997 roku.

Sam autor tak opisuje nagrodzoną powieść:

„Kości, które nosisz w kieszeni” to krótka powieść o Uli, mieszkającej we współczesnej Polsce. Ula chodzi do szkoły, ma psa, mamę, babcię i rodzeństwo. To biedna rodzina bez perspektyw i bohaterka wciąż musi zderzać się z barierami oraz ograniczeniami bezwzględnego świata. Realizm przenika się ze światem nadprzyrodzonym, Ula odkrywa, że rzeczywistość ma drugą stronę, baśniową, ale i przerażającą. To książka o społecznej niesprawiedliwości i dogłębnej nierówności szans, ale i horror o mrokach dojrzewania i fascynacji śmiercią.

Nominację do Paszportów Polityki 2021 z tej kategorii literatura zdobyli także: Elżbieta Łapczyńska za "Bestiariusz nowohucki" i Grzegorz Uzdański za "Wypiór".


Opis Paszportów Polityki:

"Siła narracyjna powieści Barysa pozwala zamienić potworność życia w przestrzeń mityczno-symboliczną.
Łukasz Barys urodził się w 1997 r. w Pabianicach. I o tym mieście napisał debiutancką powieść „Kości, które nosisz w kieszeni” (wyd. Cyranka). Opowiada o przenikaniu się świata zmarłych i żywych, a także o posttransformacyjnej biedzie. Barys ma już na koncie debiut poetycki – książkę „Wysokie słońce” (2020 r.), za którą otrzymał nagrodę na festiwalu Złoty Środek Poezji. Był też laureatem m.in. Międzynarodowego Konkursu im. Siegfrieda Lenza, konkursu Krajobrazy Słowa oraz konkursu im. Leopolda Tyrmanda Inspirowani Tyrmandem. Swoje opowiadania publikował w „Wizjach”. Wojciech Szot nominował go „za to, że chciał napisać książkę dla młodzieży, a czytają ją wszyscy. W »Kościach, które nosisz w kieszeni« spotyka się bogata wyobraźnia z pisarską dyscypliną”.
Barys portretuje Pabianice od strony kości. Tę historię opowiada Ula, córka kasjerki w Biedronce. Ma dwoje rodzeństwa i babkę, która od zawsze umiera. Każdy rozdział to osobna opowieść, w której biorą udział pabianickie motywy i postaci: Dora Diamant od Kafki, rzeka Pabianka, Tereska z filmu „Cześć Tereska”, domy pożydowskie, zmarli z cmentarza oraz sama bieda. I są to opowieści śmieszno-straszne, smutno-komiczne, zadziorne językowo.
Według Piotra Kofty „Kości, które nosisz w kieszeni” to „debiut roku i napisana z ogromną delikatnością historia o sojuszu żywych z umarłymi w świecie od pokoleń naznaczonym niesprawiedliwością”. Wojciech Szot dodaje: „Paszporty POLITYKI mają ambicję nie tylko pokazywania zjawisk aktualnych, ale i prognozowania przyszłości – bardzo chciałbym, żeby Barys napisał kolejną powieść i mógł to zrobić dzięki tej nagrodzie”. Siła narracyjna powieści Barysa pozwala zamienić potworność życia w przestrzeń mityczno-symboliczną. Razem z bohaterką wchodzimy w strefę „Post mortem” (w miejskim szpitalu), by spotkać współczesnego Minotaura, czyli świńską mordę. Świat nie do zniesienia okazuje się światem, który można przemienić w wielowarstwową literacką opowieść".

Zobacz również:

Warsztaty ogrodnicze "Wszystko o hortensjach" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 25 kwietnia (czwartek) o godz. 17:00 na drugie w tym roku warsztaty… więcej

Wystawa „Ptaki egzotyczne” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

W dniach 4-5 maja 2024 r. (sobota i niedziela) w godzinach od 10.00 do 18.00 Ogród Botaniczny w… więcej

Warsztaty dendrologiczne "Lilaki pospolite i mniej znane" w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Mateusz Raczyński

Serdecznie zapraszamy w dniu 20 kwietnia 2024 r. (sobota) o godz. 13:00 na warsztaty dendrologiczne… więcej

Warsztaty „Formowanie drzew w sztuce Bonsai” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego wraz z Polską Asocjacją Bonsai zaprasza na kolejne warsztaty… więcej

„MUZYKA LASU” Wystawa fotografii Michała Lewandowskiego w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Ogród Botaniczny w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach od 16 kwietnia do 19 maja 2024 r. na Wystawę… więcej

Fb Ogrodu
Fb Palmiarni