Ogród Botaniczny w Łodzi


  

AKADEMIA RÓŻNORODNOŚCI

Nowa oferta dydaktyczna Ogrodu Botanicznego w Łodzi. Od kwietnia zapraszamy na trzy nowe cykle zajęć z czego jeden realizowany w Palmiarnii:

ŚWIAT ROŚLIN I ZWIERZĄT WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO

Do łódzkiej Palmiarni jak co roku zapraszamy na liczne wystawy. W tym roku wystawom  towarzyszyć będą prelekcje przedstawiające różne grupy roślin i zwierząt  występujących dziko w naszym województwie.  Znawcy  zaprezentują zagrożone wyginięciem gatunki ptaków, życie ptaków w mieście, owady bez który nie było by owoców, dzienne i nocne motyle, rośliny rzadkie oraz te o nietypowych „zwyczajach”.

Harmonogram prelekcji w Palmiarni:

20 maja – Zagrożone dziedzictwo – Czerwona Księga Ptaków Ziemi Łódzkiej

21 maja – Miasto a ptaki

5 sierpnia – Owady zapylające – pszczoły (nie tylko miodne)

6 sierpnia – Owady zapylające – pszczoły (nie tylko miodne)

27 sierpnia – Świat motyli dziennych i nocnych województwa łódzkiego

16 września – Rośliny mięsożerne – fakty i mity

17 września – Rosiczki, tłustosze i inne…rośliny mięsożerne we florze Polski

11 listopada – Storczykowate występujące w województwie łódzkim

18 listopada – Storczykowate występujące w województwie łódzkim

Zajęcia skierowane są dla osób w różnym wieku, o zróżnicowanym poziomie wiedzy przyrodniczej. Odbywać się będą w soboty i niedziele w godzin. 14.00-16.00.

 

Warunkiem uczestnictwa w AKADEMII RÓŻNORODNOŚCI jest wykupienie biletu wstępu do Palmiarni,  posiadania aktualnego abonamentu miesięcznego lub rocznej karty wstępu.


 

 FERIE W PALMIARNI

Serdecznie zapraszamy w czasie ferii dzieci i młodzież szkolną na zajęcia edukacyjne i plastyczne, które będą odbywać się w budynku Palmiarni przy Al. Piłsudskiego 61.

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.

Na wszystkie zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.30 pod nr tel. 42 674 96 65.

HARMONOGRAM ZAJĘĆ

PONIEDZIAŁEK (16, 23 styczeń)

godz. 10.00 Pielęgnujemy rośliny egzotyczne - dla grup zorganizowanych

godz. 12.00 Owocowe inspiracje - dla uczestników indywidualnych

 

WTOREK (17, 24 styczeń)

godz. 10.00 Zapachy w świecie roślin  - dla grup zorganizowanych

godz. 12.00 Poznajemy sowy - dla uczestników indywidualnych

 

ŚRODA (18, 25 styczeń)

 godz. 10.00 Od nasienia do nasienia  - dla grup zorganizowanych

godz. 12.00 Karta z Palmiarni - dla uczestników indywidualnych

 

CZWARTEK (19, 26 styczeń)

godz.10.00  Rozpoznajemy rośliny egzotyczne- dla grup zorganizowanych

 godz. 12.00 Maski karnawałowe - dla uczestników indywidualnych 

 

PIĄTEK (20, 27 styczeń)

godz.10.00  Pielęgnujemy rośliny egzotyczne  - dla grup zorganizowanych
(20 i 27 styczeń)

godz. 12.00 Laurka dla Babci i Dziadka - dla uczestników indywidualnych (20 styczeń)

godz. 12.00 Karta walentynkowa - dla uczestników indywidualnych (27 styczeń)

TEMATY ZAJĘĆ

 • Pielęgnujemy rośliny egzotyczne

Podczas zajęć uczestnicy zostaną zapoznani z budową roślin oraz zadaniami jakie pełnią poszczególne ich części.  Po prelekcji każdy będzie miał okazję posadzić ukorzenione sadzonki roślin pod kierunkiem osób prowadzących.

 • Owocowe inspiracje

Zajęcia dla dzieci i młodzieży, podczas których uczestnicy będą mogli spróbować kilku tropikalnych owoców oraz zapoznać się z pochodzeniem
i biologią roślin, z których pochodzą. Następnie wybrany przez siebie owoc będzie można wykonać z dostępnych materiałów plastycznych.

 • Zapachy w świecie roślin

Zajęcia prowadzone w sali dydaktycznej, podczas których uczestnicy poznają różne gatunki roślin, charakteryzujące się wydzielaniem silnych aromatów. Prowadzący przedstawi podstawowe informacje o ich wymaganiach środowiskowych oraz miejscach ich naturalnego występowania. Następnie każdy wykona własną saszetkę zapachową.

 • Kartka z Palmiarni

Zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży. Prowadzący opowiada o historii łódzkiej Palmiarni oraz prezentuje uczestnikom zgromadzoną kolekcję roślin szklarniowych. Następnie uczestnicy przy pomocy kredek, farb lub kolorowego papieru samodzielnie wykonają pocztówkę z Palmiarni.

 • Poznajemy sowy

Zajęcia dla dzieci i młodzieży prowadzone w sali dydaktycznej, podczas których uczestnicy poznają różne gatunki sów występujące w Polsce. Po prezentacji multimedialnej uczestnicy wykonują drewniane sowy ozdobione filcem.

 • Od nasienia do nasienia

Zajęcia dla dzieci i młodzieży prowadzone w sali dydaktycznej. Uczestnicy poznają budowę kwiatu, dowiadują się czym jest zapylanie i jak istotna jest rola nasion w przyrodzie i życiu człowieka. Następnie każdy może spróbować swoich sił w uprawie roślin przez wysianie nasion pod kierunkiem osoby prowadzącej.

 • Rozpoznajemy rośliny egzotyczne

Zajęcia dla dzieci i młodzieży, podczas których prowadzący omówi
i zaprezentuje najciekawsze egzemplarze roślin zgromadzonych w kolekcji Palmiarni. Następnie uczestnicy wykonają zakładki do książek z motywem roślinnym metodą laminowania.

 • Maski karnawałowe

Zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży. Prowadzący krótko omawia tradycję bali karnawałowych i zwyczaj przebierania się za różne postacie. W drugiej części zajęć każdy będzie mógł wykonać papierową maskę i dowolnie ją ozdobić.

 • Laurka dla Babci i Dziadka

Zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży, podczas których każdy uczestnik stworzy laurkę dla Babci i Dziadka wybraną przez siebie techniką plastyczną.

 • Kartka Walentynkowa

Zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży. Prowadzący zapozna uczestników
z historią biskupa Walentego i jego działalnością. Następnie uczestnicy wykonują przy pomocy różnych materiałów plastycznych kartkę walentynkową dla bliskiej osoby.

 


 

 W dniach 20.08 i 27.08.2016 (soboty) o godz. 14.00 w Palmiarni odbędą się prelekcje "Barwy w świecie motyli", którą poprowadzi dr Marek Michalski z Uniwersytetu Łódzkiego


W dniach 1-7.09.2016 Palmiarnia będzie zamknięta z powodu intensywnych prac pielęgnacyjnych.

  

WYSTAWA "BURSZTYNOWY ZWIERZYNIEC"

 

Aleksander Chmiel i Marek Wyszomirski

 

Wystawa przedstawia świat stawonogów, głównie owadów i pająków sprzed ok. 40 mln lat, uwięzionych w żywicy i zachowanych do dzisiaj po uformowaniu się bursztynu. Fotografowanie inkluzji bursztynowych było dla nas dużym wyzwaniem. Należało wyeksponować biologiczny temat, który miał zwykle rozmiar kilku milimetrów oraz jednocześnie zminimalizować wpływ na ostateczny wynik fotografowania różnych zanieczyszczeń, pęknięć, pęcherzyków gazu oraz powierzchniowej nieregularności bryłki bursztynu.  W celu uzyskania maksymalnej czytelności i jak najwierniejszego pokazania biologicznego indywiduum, jeżeli zachodziła potrzeba, niechciane ingrediencje usuwane były w programie graficznym. W przypadku wybranych zdjęć piękno tematu zachęcało też do przekształcenia fotografii w malowidło.

 

Aleksander Chmiel

 naturephotocloseup.eu

P.S. Fotografowane okazy pochodziły ze zbiorów Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. Zdjęcia były tam eksponowane na wystawie od 4.07 do 3.08.2014r. Sponsorem wystawy była Gmina Wieluń, gdzie ekspozycja zdjęć towarzyszyła VIII Europejskiemu Świętu Bursztynu w dniach 9-10.08 i trwała do 14. 09.2014r.  


WYSTAWA ,ŁÓDZKIE MOTYLE'

Ekspozycja w nietypowy sposób pokazuje kominy przemysłowe, które zdominowały krajobraz Łodzi, a których symbolika zmieniała się  w ciągu dziesięcioleci.Prezentowane motyle to przez autora, Bartosza Stępnia, elektronicznie przetworzone obrazy tych wysokich budowli. Nie zabraknie też informacji o historii i budowie kominów. Wystawa czynna od 02.07-31.08.
WYSTAWA ,MUSZLE- KLEJNOTY MORZA'

W dniach 05.VII-30IX.2016r. zapraszamy do obejrzenia wspaniałych zbiorów muszli morskich, które umieszczone będą w szklanych gablotach na antresoli w pawilonie wejściowym Palmiarni.Zbiory pochodzą z prywatnej kolekcji właściciela Kawiarni 7 Kontynentów w Poznańskiej Palmiarni.Wśród eksponatów podziwiać można perłopławy, łodziki, rozkolce, rozgwiazdy, jeżowce, koralowce i inne. Kolekcja była prezentowana w ubiegłych latach, jednak w tym roku została wzbogacona o nowe eksponaty.


 


WYSTAWA ,MUZEALNA KOLEKCJA BEZKRĘGOWCÓW'

Na parterze pawilonu wejściowego, w szklanych gablotach zgromadzonych zostało około 2000 bezkręgowców. Te największe i najpiękniejsze okazy żyją w strefie równikowej i podrównikowej. Prezentowane zbiory są 30 letnim dorobkiem Krzysztofa Turzańskiego.Na kolekcje składają się barwne motyle, chrząszcze, modliszki, skorupiaki i pajęczaki. Wystawa czynna w terminie 05.VII-30IX.2016r.


  

 

WYSTAWA „EPIFITY TROPIKÓW” 

W dniach 15-24 kwietnia zapraszamy do Palmiarni na wystawę „EPIFITY TROPIKÓW”.

 W ramach wystawy: 

- ekspozycja kilkudziesięciu wybranych taksonów roślin epifitycznych: bromelii, guzmanii, frizei, echmei, oplątw, storczyków, epifitycznych kaktusów, paproci i innych,

- warsztaty „Rośliny doniczkowe - wiosenne zabiegi” – niedziela,17 kwietnia, godz. 14.00, prowadzi Celina Kozubek-Euejda, (miejsce warsztatów – pracownia ogrodnicza)

- porady ogrodnicze

Epifity (porośla) to rośliny nie zakorzeniające się w glebie, lecz osiedlające bezpośrednio na pniach i konarach drzew. Przymocowują się do podłoża korzeniami czepnymi, którymi owijają gałęzie. Są to organizmy samożywne i nie czerpią żadnych substancji pokarmowych z roślin, na których bytują.

Wystawa czynna w godzinach 10.00 – 18.00. Wstęp na wystawę za okazaniem biletu wstępu do Palmiarni (kasa biletowa czynna do 17.30). 

 W poniedziałek 18 kwietnia Palmiarnia jest nieczynna.

 

Organizatorzy:

 Ogród Botaniczny– Zarząd Zieleni Miejskiej w Łodzi

 Towarzystwo Przyjaciół Ogrodu Botanicznego

 


W dniach 25-31.III br. Palmiarnia będzie NIECZYNNA, z powodu planowanych, wiosennych, intensywnych prac pielęgnacyjnych i remontowych.

Od kwietnia Palmiarnia będzie ponownie otwarta codziennie, za wyjątkiem poniedziałków w godz. 10-18 (kasy czynne do 17.30). 


 


 

 


WALENTYNKI WŚRÓD PALM

Zapraszamy do Palmiarni w Walentynki 14 lutego (niedziela). Tego dnia Palmiarnia otwarta będzie w godzinach 9.00 - 22.00 (kasa biletowa czynna do 21.30).

 

PO GODZINIE 16.00 POBYT W PALMIARNI UPRZYJEMNI NASTROJOWA MUZYKA, A SZCZEGÓLNĄ, ROMANTYCZNĄ ATMOSFERĘ PODKREŚLI DODATKOWE OŚWIETLENIE

 

Osoby chcące samodzielnie wykonać upominek dla bliskiej osoby zapraszamy w  godzinach 13.00–15.00 na warsztaty plastyczne (miejsce warsztatów – pracownia ogrodnicza)

W godzinach 17.00-20.00 egzotyczne rośliny stworzą niepowtarzalną scenerię dla koncertu znanych utworów romantycznych w wykonaniu kameralnej grupy muzycznej

Jak co roku Osoby Urodzone 14 lutego oraz Walentynkowi Solenizanci obdarowani zostaną drobnymi upominkami

wejście za okazaniem biletu wstępu do Palmiarni

 

 


WYSTAWA MASEK AFRYKAŃSKICH

W dniach 2 – 28 lutego br. zapraszamy do Palmiarni na „Wystawę masek afrykańskich”. Prezentowane na wystawie maski i figurki pochodzą z prywatnej kolekcji Zbigniewa Błońskiego – rzeźbiarza, miłośnika kultury i sztuki afrykańskiej. Ekspozycja obejmuje afrykańskie maski rytualne oraz obrzędowe, a także figurki i przedmioty codziennego użytku.

Otwarcie wystawy oraz spotkanie z autorem odbędzie się we wtorek 2 lutego, o godzinie 9.00 w pawilonie wejściowym Palmiarni.

 

W niedzielę 21 lutego, o godzinie 13.00 zapraszamy na prelekcję „Afrykańskie inspiracje”,  poświęconą podróżom Autora wystawy do Afryki oraz fascynacją tamtejszą sztuką i kulturą.

MIEJSCE PRELEKCJI – PRACOWNIA OGRODNICZA

 

Wstęp na wystawę za okazaniem biletu wstępu do Palmiarni. Wystawa czynna w godz. 9.00 - 16.00, kasa do 15.30 (w poniedziałek  8 lutego Palmiarnia NIECZYNNA).


WYSTAWA FOTOGRAFII

W dniach 29 stycznia - 28 lutego 2016 r. w pawilonie wejściowym Palmiarni można obejrzeć wystawę fotografii pt.: "W KRAINIE NIEZACHODZĄCEGO SŁOŃCA". Na wystawie prezentowane są zdjęcia z autorskich zbiorów Włodzimierza Stanisławskiego.

 


 

FERIE W PALMIARNI (15-28 lutego 2016 r.)

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego zaprasza w czasie ferii dzieci i młodzież szkolną do zwiedzania kolekcji roślin egzotycznych oraz na warsztaty.

W czasie ferii, w dni powszednie (poniedziałek - piątek), dzieci w wieku przedszkolnym i młodzież szkolna zwolnione są z opłat za bilet wstępu do Palmiarni oraz udział w warsztatach!

 

WARSZTATY

Poniedziałek15, 22  lutego

- godz. 10.00 „Pielęgnujemy rośliny egzotyczne”

- godz. 12.00 Owocowe inspiracje”

 

Wtorek 16, 23 lutego

- godz. 10.00 „Zapachy w świecie roślin”

- godz. 12.00 „Bociany – fakty i mity

 

Środa 17,  24 lutego

- godz. 10.00 „Pielęgnujemy rośliny egzotyczne”

- godz. 12.00 „Karta z Palmiarni”

 

Czwartek18, 25 lutego

- godz. 10.00 „Zapachy w świecie roślin”

- godz. 12.00 „Od nasienia do nasienia”

 

Piątek 19, 26 lutego

- godz. 10.00 „Pielęgnujemy rośliny egzotyczne”

- godz. 12.00 Karta z Palmiarni”

 

W PRZYPADKU UDZIAŁU W WARSZTATACH KONIECZNA WCZEŚNIEJSZA REZERWACJA TELEFONICZNA!

 

LICZBA MIEJSC OGRANICZONA, DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ

TEL. 42 674 96 65

zapisy na warsztaty rozpoczynamy w dniu 25 stycznia


 

 

„ROŚLINY TROPIKALNE – FAKTY I MITY”

  

W dniach 15 - 24 stycznia 2016 r. (w godz. 9.00 – 16.00) zapraszamy do Palmiarni na wystawę „Rośliny tropikalne – fakty i mity”

 w programie:                                                        

- prezentacja roślin anegdotycznych, intrygujących, wokół których narosło wiele mitów i niedopowiedzeń,

- ekspozycja Rośliny przyjazne dla domu, 

- konkurs dla Uważnych (konkurs przeprowadzony będzie w dniu 17 stycznia br. (niedziela), w godzinach 12.00 – 14.00, w pawilonie wejściowym Palmiarni)

- konsultacje i porady ogrodnicze.

 

Wstęp na wystawę za okazaniem biletu wstępu do Palmiarni, kasa czynna do godziny 15.30. 

 


(Nie)ziemskie anioły

w dniach 11-31 grudnia zapraszamy do Palmiarni na świąteczną wystawę, której hasłem przewodnim będą anioły

W programie:

- ekspozycja aniołów wykonanych w różnych technikach plastycznych i rzemieślniczych

- wystawa stroików świątecznych wykonanych przez członków Łódzkiego Klubu Florystów

- “Sizalowe anioły” warsztaty świąteczne dla najmłodszych, prowadzi Danuta Ledzion

sobota 12 grudnia, godzina 12.00 Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń!

- warsztaty wykonywania stroików świątecznych prowadzi Ewa Maruszewska (Kwiaciarnia Yucca)

niedziela 13 oraz 20 grudnia, w godzinach 11.00-14.00

- pokaz pakowania prezentów świątecznych prowadzi Dorota Trippner (Ogród Botaniczny)

niedziela 13 oraz 20 grudnia, w godzinach 12.00-13.00

- kiermasz wyrobów rękodzielniczych i ozdób świątecznych

 

Wstęp na wystawę i warsztaty za okazaniem biletu wstępu do Palmiarni

Wystawa czynna w godz. 9.00 - 16.00, kasa do 15.30

(w poniedziałki oraz 25 grudnia Palmiarnia NIECZYNNA)


ANDRZEJKI W PALMIARNI

Zapraszamy do Palmiarni w Andrzejki - 29 listopada br. (niedziela).

Tradycyjnie w tym dniu obiekt będzie otwarty od godz. 900 do 2200!!!

 

W godzinach popołudniowych Palmiarnia rozbłyśnie dodatkowym światłem, a wyjątkowy charakter wieczoru podkreśli nastrojowa muzyka.

 

Atrakcje wieczoru od godziny 17.00 do 22.00

- tradycyjne andrzejkowe wróżby i zabawy

- spotkanie z wróżką-numerologiem

- indywidualne rozmowy z bioenergoterapeutą

- spotkanie z astronomem

- koncert na żywo (w godzinach 18.00 – 21.00) – utwory znane i lubiane

- aromatyczna kawa i deser „pod palmą”

 

Wstęp za okazaniem biletu wstępu do Palmiarni (kasa czynna do 21.30)

 


 

WYSTAWA STORCZYKÓW

 

 W dniach 11-15 listopada br. zapraszamy do Palmiarni na coroczną Wystawę Storczyków

 

W DNIU 11 LISTOPADA PALMIARNIA JEST CZYNNA – ZAPRASZAMY!!!

 

W programie wystawy:

 - ekspozycja storczyków w oryginalnej aranżacji, w tymprezentacja roślin z kolekcji członków Polskiego Towarzystwa Miłośników Storczyków

 - warsztaty i prelekcje (PRACOWNIA OGRODNICZA)

 

środa (11 listopada)

 

12.00 „Storczyki z rodzajów Vanda i Phalaenopsis w uprawie parapetowej” - Laura Barylska (Oddział Łódzki PTMS)

 

14.00 Warsztaty storczykowe - Krzysztof Łatkowski i Laura Barylska (Oddział Łódzki PTMS)  

 

sobota (14 listopada)

 

12.00 „Rodzaj Epidendrum - charakterystyka i sposoby uprawy wybranych gatunków w warunkach domowych” - Krzysztof Łatkowski (Oddział Łódzki PTMS)

 

14.00 Warsztaty storczykowe - Julian Krol (Oddział Łódzki PTMS)

 

niedziela (15 listopada)

 

11.00 „Amatorska uprawa Paphiopedilum” – warsztaty dr Piotr Łuchniak (Salon Orchidei)

 

12.00 „Życie erotyczne storczyków z punktu widzenia zapylania” - dr hab. prof. UG Piotr Rutkowski (Oddział Pomorski PTMS)

 

14.00 „Preparaty roślinne w ochronie roślin” – mgr inż. Celina Kozubek-Euejda (Ogród Botaniczny w Łodzi)

 

 - kiermasz roślin i akcesoriów do ich uprawy i pielęgnacji oraz fachowej literatury

 - konsultacje i specjalistyczne porady

 

Wstęp na ekspozycję, prelekcje i warsztaty za okazaniem biletu wstępu do Palmiarni

Wystawa czynna w godzinach otwarcia Palmiarni: 9.00 – 16.00.

Kasa biletowa czynna od 9.00 do 15.30.

 

 W DNIU 11 LISTOPADA PALMIARNIA JEST CZYNNA – ZAPRASZAMY!!!DRZEWA I KRZEWY W SZTUCE BONSAI

Zapraszamy do Palmiarni w dniach 2 – 4 października, na wystawę pt. DRZEWA I KRZEWY W SZTUCE BONSAI

W programie:

- ekspozycja drzewek bonsai pochodzących z kolekcji Członków Polskiej Asocjacji Bonsai. Rośliny eksponowane będą w specjalnie na tą okazję zaaranżowanym pawilonie, nieudostępnionym na co dzień zwiedzającym;

- ekspozycja kakemono (japońskie obrazy-zwoje) pochodzących z prywatnej kolekcji Dariusza Szpakowskiego

- pokaz i warsztaty formowania drzewek w stylu bonsai:

pokaz - sobota godz.: 12.00, prowadzą Michał Malawski, Rafał Wodzicki oraz Bartosz Koblański (I miejsce w Konkursie Młodych Talentów – Litwa 2015)

warsztaty – niedziela godz.: 11.00, prowadzą Dariusz Zając oraz Michał Malawski(na warsztaty można przynieść własne drzewko, w celu uzyskania wskazówek pielęgnacyjnych), miejsce pokazu i warsztatów: pracownia ogrodnicza;

- konsultacje i porady

Wystawa czynna w godzinach otwarcia Palmiarni od 9.00 do 16.00 (kasa biletowa do 15.30)

Wstęp na wystawę za okazaniem biletu wstępu do Palmiarni


 

WYSTAWA ROŚLIN MIĘSOŻERNYCH

W dniach 18-27 września br. zapraszamy do Palmiarni na WYSTAWĘ ROŚLIN MIĘSOŻERNYCH

 Rośliny mięsożerne od dawna wzbudzały zainteresowanie i zachwyt. Z roku na rok przyciągają kolejnych entuzjastów, próbujących zgłębić ich tajemnice. Choć najczęściej są małe i niepozorne, potrafią skutecznie zwabić, a następnie schwytać i strawić zwierzęta, głównie drobne owady .Oryginalnie zbudowane liście muchołówki, połyskujące w słońcu rosiczki, smukłe kapturnice i mięsiste tłustosze przyciągają dodatkowo uwagę swym wyglądem. Ponadto wiele gatunków wykształca okazałe, barwne kwiaty.

W programie wystawy:

- ekspozycja kilkudziesięciu gatunków i odmian roślin mięsożernych, w tym: okazałych kapturnic, tłustoszy, muchołówek, rosiczek, dzbaneczników,

- prelekcja „Tajniki uprawy roślin mięsożernych” - prowadzi Albert Janota
19, 20 września (sobota, niedziela) godz. 14.00, pracownia ogrodnicza

- sprzedaż roślin i akcesoriów do ich uprawy i pielęgnacji, konsultacje i specjalistyczne porady

 Wstęp na wystawę za okazaniem biletu wstępy do Palmiarni

 UWAGA – w poniedziałek 21 września Palmiarnia jest nieczynna


 

ASTROOBSERWACJE

W dniu 13 września br. (niedziela) zapraszamy do Palmiarni wszystkich miłośników gwiazd i kosmosu na spotkanie z Piotrem Borasą – pracownikiem Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Łodzi. W trakcie multimedialnej prelekcji przybliżona będzie budowa Wszechświata, a także omówione zostaną liczne, interesujące zjawiska astrofizyczne.

 Miejsce prelekcji: pracownia ogrodnicza Palmiarni

Godzina rozpoczęcia – 14.00

Wejście za okazaniem biletu wstępu do Palmiarni.


15 SIERPNIA - PALMIARNIA CZYNNA!!!
Informujemy, że w dniu 15 sierpnia Palmiarnia jest CZYNNA!!!

Zapraszamy w godzinach 10.00 - 18.00 (kasa biletowa otwarta do 17.30).


BARWY W ŚWIECIE MOTYLI

Zapraszamy na kolejną prelekcję poświęconą motylom. W niedzielę 23 sierpnia entomolog –           dr Marek Michalski, pracownik Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Łódzkiego, przybliży zagadnienia dotyczące wyglądu i zachowań motyli.

Miejsce prelekcji: pracownia ogrodnicza Palmiarni

Godzina rozpoczęcia – 14.00

Wejście za okazaniem biletu wstępu do Palmiarni


MOTYLE – ŻYWE KLEJNOTY POLSKIEJ PRZYRODY

W niedzielę 9 sierpnia zapraszamy do Palmiarni na prelekcję poświęconą krajowym motylom. W niezwykły, barwny świat motyli wprowadzi przyrodnik Tadeusz Kurzac. W trakcie prelekcji omówione zostaną zagadnienia z zakresu różnorodności, biologii i ekologii dziennych i nocnych motyli krajowych. Całość zilustrowana będzie barwnymi fotografiami.

Miejsce prelekcji: pracownia ogrodnicza Palmiarni

Godzina rozpoczęcia: 14.00

Wejście za okazaniem biletu wstępu do Palmiarni


 

WYSTAWA MOTYLI I ROŚLIN NEKTARODAJNYCH

 

W sierpniu największą, a także długo wyczekiwaną atrakcją dla zwiedzających, będzie wystawa żywych motyli w Palmiarni. Egzotyczne motyle  eksponowane będą w jednej ze szklarni kolekcyjnych, na co dzień nieudostępnionej do oglądania. Na potrzeby wystawy sprowadzone są do Palmiarni poczwarki kilku gatunków motyli dziko występujących w tropikalnej Ameryce Południowej i Azji Południowo-Wschodniej. Przez cały sierpień, każdego dnia kilkadziesiąt, a w niektórych momentach nawet około 200 pięknych, barwnych, dużych motyli będzie uprzyjemniać pobyt w Palmiarni. Ekspozycję żywych motyli wzbogacą gabloty tematyczne przygotowane przez pracowników Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Łódzkiego. Dodatkowo, w ramach wystawy, w Ogródku Dydaktycznym oraz w szklarni z motylami, prezentowanych będzie kilkadziesiąt gatunków i odmian roślin nektarodajnych, w tym pachnących lantan, budlei, róż.

 


 

MUZEALNA KOLEKCJA BEZKRĘGOWCÓW

 

W sierpniu i wrześniu, w pawilonie wejściowym prezentowana będzie Muzealna Kolekcja Bezkręgowców. Umieszczone w szklanych gablotach największe i najpiękniejsze bezkręgowce z całego świata, głównie ze strefy równikowej i podrównikowej, to kolejny fragment kolekcji entomologicznej Krzysztofa Turzańskiego, którą gościliśmy już w Palmiarni w minionych latach. Na kolekcję tą składają się olbrzymie chrząszcze, barwne motyle, modliszki, skorupiaki i pajęczaki gromadzone i opisywane przez ponad 30 lat.

 


 

MUSZLE – KLEJNOTY MORZA

Po raz kolejny gości w Palmiarni wspaniały zbiór tworów morskich. Na antresoli, w pawilonie wejściowym eksponowane są muszle egzotycznych ślimaków i małży. Prezentowane są także rozgwiazdy, jeżowce, koralowce oraz inni przedstawiciele bezkręgowej fauny morskiej. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Kawiarni 7 Kontynentów w Palmiarni Poznańskiej.

Wystawa trwa od 15 lipca do 30 września. Czynna jest codziennie (za wyjątkiem poniedziałków oraz pierwszego tygodnia września) w godzinach otwarcia Palmiarni, tj. od 10.00 do 18.00, kasa biletowa czynna do 17.30. ZAPRASZAMY!!!

 


WYSTAWA BEGONII

W dniach 19-21 czerwca br. zapraszamy do Palmiarni na WYSTAWĘ BEGONII.

W PROGRAMIE:

- prezentacja kilkudziesięciu gatunków i odmian z rodzaju Begonia, pochodzących z kolekcji roślin szklarniowych Ogrodu Botanicznego w Łodzi

- prelekcje i warsztaty

sobota, 20 czerwca, godz. 14.00

“Begonie - okiem botanika” prezentacja, Justyna Wylazłowska (Ogród Botaniczny w Łodzi)

niedziela, 21 czerwca, godz. 14.00

“Pielęgnacja begonii i innych roślin egzotycznych w warunkach domowych” warsztaty, Celina Kozubek-Euejda (Ogród Botaniczny w Łodzi)

- porady ogrodnicze

Wstęp na wystawę za okazaniem biletu wstępu do Palmiarni

Wystawa czynna w godz. 10.00 - 18.00, kasa do 17.30

 


KONKURS „Najładniejszy ptak wystawy” – rozwiązanie

W kategorii PAPUGI zwyciężyła papuga żako z numerem 14 – hodowca Marek Mistrzak

W kategorii DROBNE EGZOTYCZNE zwyciężyły amadyny wspaniałe z numerem 19 – hodowca Marek Mistrzak

W kategorii KANARKI: zwyciężył kanarek gloster z numerem 9 – hodowca Bogdan Zelech

Spośród Typujących zwycięskie ptaki wylosowano następujące Osoby

1. Julia Szczupak

2. Monika Firsow

3. Nadia Berent

Wymienione Osoby zapraszamy po odbiór nagród – od wtorku do niedzieli w godzinach 7.00 do 18.00 na portierni Palmiarni.


WYSTAWA PTAKÓW EGZOTYCZNYCH

Jak co roku w maju zapraszamy do Palmiarni na WYSTAWĘ PTAKÓW EGZOTYCZNYCH. W dniach 15-17 maja w pawilonach ekspozycyjnych Palmiarni prezentowane będą papugi, kanarki i inne ptaki o egzotycznym pochodzeniu.

 W programie:

- ekspozycja ptaków egzotycznych: papugi: nierozłączki, faliste, nimfy, modratka, amadyna wspaniała; kanarki: garbus japoński, gloster, harceński i inne

 - prelekcja (sobota,16 maja) godz. 14.00

„Hodowla ptaków w warunkach domowych” - Marek Mistrzak, Piotr Jabłoński (Członkowie Łódzkiego Stowarzyszenia Hodowców Kanarków i Ptaków Ozdobnych)

- porady odnośnie pielęgnacji i hodowli ptaków ozdobnych udzielane przez Członków Łódzkiego Stowarzyszenia Hodowców Kanarków i Ptaków Ozdobnych

 - konkurs na „Najładniejszego ptaka wystawy”

Zapraszamy Zwiedzających do typowania najładniejszych ptaków (w trzech kategoriach konkursowych) prezentowanych na wystawie. Dla hodowców zwycięskich ptaków oraz osób wylosowanych spośród głosujących przewidziane są nagrody.

Wstęp na wystawę za okazaniem biletu wstępu do Palmiarni.
Godziny otwarcia Palmiarni: 1000 – 1800, kasa biletowa czynna do 1730


ROŚLINNE OBRAZKI
Zapraszamy do Palmiarni w dniach 17-19 kwietnia br. na wystawę roślin z rodziny obrazkowatych. Filodendrony, anturia, skrzydłokwiaty, difenbachie, aglonemy i wiele innych barwnych roślin zaprezentowanych zostanie w oryginalnej ekspozycji. W sobotę oraz niedzielę (18, 19 kwietnia) odbędą się warsztaty przybliżające zagadnienia związane z pielęgnacją tych roślin w warunkach domowych. Warsztaty odbędą się w godzinach 14.00 - 15.00 w pracowni ogrodniczej Palmiarni.

Wystawa czynna od godziny 10.00 do 18.00 (kasa biletowa czynna do 17.30).
Wstęp na wystawę za okazaniem biletu wstępu do Palmiarni 


W dniach 25 – 31 marca br. Palmiarnia będzie NIECZYNNA, z powodu planowanych, wiosennych, intensywnych prac pielęgnacyjnych i remontowych.

Od kwietnia Palmiarnia będzie ponownie otwarta codziennie, za wyjątkiem poniedziałków oraz pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych, w godzinach 10.00-18.00 (kasa pracuje odpowiednio do 17.30).


WALENTYNKI WŚRÓD PALM

Zapraszamy do Palmiarni w Walentynki 14 lutego (sobota). Tego dnia Palmiarnia otwarta będzie w godzinach 9.00 - 22.00 (kasa biletowa czynna do 21.30).

PO GODZINIE 16.00 POBYT W PALMIARNI UPRZYJEMNI NASTROJOWA MUZYKA, A SZCZEGÓLNĄ, ROMANTYCZNĄ ATMOSFERĘ PODKREŚLI DODATKOWE OŚWIETLENIE

W godzinach 18.00-20.00 egzotyczne rośliny stworzą niepowtarzalną scenerię dla koncertu znanych utworów romantycznych w wykonaniu kameralnej grupy muzycznej

Osoby chcące samodzielnie wykonać upominek dla bliskiej osoby zapraszamy w  godzinach 13.00–15.00 oraz 17.00-19.00 na warsztaty plastyczne (miejsce warsztatów – pracownia ogrodnicza)

Osoby Urodzone 14 lutego oraz Walentynkowi Solenizanci obdarowani zostaną drobnymi upominkami. Na miejscu czynna będzie kawiarnia, a w niej m.in.: ciepłe przekąski, pyszne desery lodowe oraz inne smakołyki.

wejście za okazaniem biletu wstępu do Palmiarni


„AFRYKA – MOJA INSPIRACJA…”

Zapraszamy do Palmiarni na spotkanie ze Zbigniewem Błońskim – miłośnikiem kultury i sztuki afrykańskiej, rzeźbiarzem, autorem prezentowanej w Palmiarni wystawy masek afrykańskich.

W niedzielę 8 lutego, o godzinie 13.00 odbędzie się prelekcja poświęcona podróżom Autora do Afryki, zilustrowana barwnymi, oryginalnymi fotografiami.

W trakcie spotkania Zbigniew Błoński pokaże także swoją ostatnią pracę, będącą jeszcze w trakcie rzeźbienia.

MIEJSCE PRELEKCJI – PRACOWNIA OGRODNICZA  


 

 


FERIE W PALMIARNI (2-15 lutego 2015 r.)

 

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego zaprasza w czasie ferii dzieci i młodzież szkolną do zwiedzania kolekcji roślin egzotycznych oraz na warsztaty.

W czasie ferii, w dni powszednie (poniedziałek - piątek), dzieci do ukończenia 16 roku życia zwolnione są z opłat za bilet wstępu do Palmiarni!

  

WARSZTATY

 

Poniedziałek 02, 09 lutego 

- godz. 10.00 „Pielęgnujemy i rozmnażamy rośliny w domu” (dla grup zorganizowanych)

- godz. 12.00 Walentynkowe upominki” (dla grup zorganizowanych) 

- godz. 12.00 „Pielęgnujemy i rozmnażamy rośliny w domu” (dla uczestników indywidualnych)

 

Wtorek 03, 10 lutego

- godz. 10.00 „Zabawy z sizalem” (dla grup zorganizowanych)

- godz. 12.00 Poznajemy życie ptaków(dla grup zorganizowanych) 

- godz. 12.00 Walentynkowe upominki” (dla uczestników indywidualnych)

  

Środa 04, 11 lutego

- godz. 10.00Proste sposoby na piękne ozdoby(dla grup zorganizowanych) 

- godz. 12.00 „Maski afrykańskie” (dla grup zorganizowanych) 

- godz. 12.00 „Zrób to sam – oryginalne dekoracje i ozdoby” (dla uczestników indywidualnych)

  

Czwartek 05, 12 lutego

- godz. 10.00 „Proste sposoby na piękne ozdoby” (dla grup zorganizowanych) 

- godz. 12.00 Pamiątka z Palmiarni” (dla grup zorganizowanych) 

- godz. 12.00 Walentynkowe upominki” (dla uczestników indywidualnych)

  

Piątek 06, 13 lutego 

- godz. 10.00 „Pielęgnujemy i rozmnażamy rośliny w domu” (dla grup zorganizowanych) 

- godz. 12.00 Walentynkowe upominki” (dla grup zorganizowanych) 

- godz. 12.00 „Maski afrykańskie” (dla uczestników indywidualnych)

  

W PRZYPADKU UDZIAŁU W WARSZTATACH KONIECZNA WCZEŚNIEJSZA REZERWACJA TELEFONICZNA! 

LICZBA MIEJSC OGRANICZONA, DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ TEL. 42 674 96 65

  


(Nie)ziemskie anioły

W dniach 12-31 grudnia zapraszamy do Palmiarni na kolejną wystawę. Tym razem hasłem przewodnim naszych ekspozycji i warsztatów będą anioły.  

W programie:

- ekspozycja aniołów wykonanych w różnych technikach plastycznych i rzemieślniczych, pochodzących z kilku prywatnych kolekcji 

- prelekcja ”Obyczaje świąteczne”; spotkanie poprowadzi etnograf Pani Aldona Plucińska,  Pracownik Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi

niedziela 14 grudnia, godzina: 12.00  

- warsztaty ozdób świątecznych dla najmłodszych

sobota 13 grudnia

niedziela  21 grudnia

w godzinach 13.00 - 15.00

 

Wstęp na wystawę i warsztaty za okazaniem biletu wstępu do Palmiarni

Wystawa czynna w godz. 9.00 - 16.00, kasa do 15.30

(w poniedziałki oraz 25 grudnia Palmiarnia NIECZYNNA)

 


MIKOŁAJKI W PALMIARNI

 

Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia Palmiarni w MIKOŁAJKI 6 grudnia (sobota).

W tym dniu WSTĘP WOLNY!!! Obiekt będzie otwarty od godz. 900 do 1600.

 

Tego dnia Palmiarnię odwiedzi Święty Mikołaj. Chętnie zapozuje do pamiątkowego zdjęcia i pomoże Rodzicom wręczyć prezenty przewidziane dla ich Pociech. Oprócz tego obdaruje Zwiedzających słodkościami i drobnymi upominkami od Zielonej Łodzi.

 

W dniu 6 grudnia, w godzinach 12.00-15.00 odbędzie się również Pokaz Układania Serwetek. Pokaz poprowadzi młodzież z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Łodzi. Zaprezentowanych zostanie kilka sposobów układania serwetek, z użyciem motywów świątecznych. Każdy uczestnik pokazu może sam spróbować wykonać określony wzór – wszyscy zainteresowani proszeni są o przyniesienie własnych serwetek w celu praktycznej nauki układania wybranych wzorów oraz zatrzymania wykonanych prac.

 

Ponadto dla dzieci przewidziano warsztaty plastyczne (miejsce warsztatów – pracownia ogrodnicza).

 

11.00 „Sizalowe Mikołaje”

12.30 „Sizalowe Mikołaje”

 

Warsztaty „Sizalowe Mikołaje” poprowadzi Danuta Ledzion. Zajęcia realizowane będą w dwóch grupach i rozpoczną się o podanych powyżej godzinach. Chcąc wziąć w nich udział należy przyjść punktualnie. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność przyjścia w dniu warsztatów.

 

 14.00-16.00 „Ciekawe pomysły na świąteczne ozdoby i upominki”. Zajęcia poprowadzą pracownicy Palmiarni. Zajęcia o charakterze otwartym.


ANDRZEJKI W PALMIARNI

Zapraszamy do odwiedzenia Palmiarni w Andrzejki - 29 listopada br. (sobota).

W tym dniu obiekt będzie otwarty od godz. 900 do 2200!!!

 

Po godzinie 16.00 wnętrza Palmiarni wypełnią się nastrojową muzyką, a szczególną atmosferę podkreśli dodatkowe oświetlenie

 

Atrakcje wieczoru od godziny 17.00 do 21.00

- andrzejkowe wróżby

- indywidualne rozmowy z bioenergoterapeutą

- spotkanie z wróżką-numerologiem

- koncert na żywo – znane utwory w wykonaniu duetu: altówka, gitara

- warsztaty plastyczne „Laurka dla Bliskiej Osoby” 17.00 – 19.00

- w nastrojowym wnętrzu i klimacie w Kawiarni serwowane będą smaczne przekąski i desery

 

Na każdego Andrzeja oraz Osobę urodzoną w dniu 29 listopada czekać będzie drobny upominek

 

Wstęp za okazaniem biletu wstępu do Palmiarni

 


 KONKURS WIEDZY O STORCZYKACH – rozwiązanie

 

ODPOWIEDZI POPRAWNE

 1. Ile gatunków storczyków występuje obecnie na Ziemi? – około 30 tys.

 2. Jak nazywa się charakterystyczny element kwiatu storczyka? - warżka

 3. Większość storczyków to: epifity

 4. Poprawna botanicznie nazwa owocu wanilii to: torebka

 

LISTA OSÓB NAGRODZONYCH:

 1. Agata Wiśniewska

 2. Agnieszka Sławińska

 3. Błażej Rakowicz

   

Osoby Nagrodzone prosimy o odbiór nagród – od wtorku do niedzieli w godzinach 7.00 - 16.00 na portierni Palmiarni.

 


 

 


 Konkurs „Nasze drzewa” - rozstrzygnięcie

W Ferie 2014 r. ogłosiliśmy konkurs pt.  „Nasze drzewa”. Konkurs adresowany był do dzieci uczęszczających do klas IV-VI szkoły podstawowej i polegał na samodzielnym przygotowaniu zielnika. Zielnik należało wykonać zgodnie z zasadami przekazanymi w trakcie warsztatów zielnikowych, które odbyły się w czasie ferii w Palmiarni. Wszystkim zainteresowanym dziękujemy za podjęty wysiłek.

Szczególne gratulacje przekazujemy Agacie Kwiatkowskiej i zapraszamy ją po odbiór nagrody (w sprawie odbioru nagrody prosimy o kontakt telefoniczny:(42 674 96 65)


 

Pokaz Układania Serwetek 

W sobotę 25 października, w godzinach 12.00-15.00 zapraszamy do Palmiarni na Pokaz Układania Serwetek. Pokaz poprowadzi młodzież z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Łodzi. Zaprezentowanych zostanie kilka sposobów układania serwetek. Każdy uczestnik pokazu może sam spróbować wykonać określony wzór – wszyscy zainteresowani proszeni są o przyniesienie własnych serwetek w celu praktycznej nauki układania wybranych wzorów oraz zatrzymania wykonanych prac.

 

wejście za okazaniem biletu wstępu do Palmiarni

 


 

 

 


 

WYSTAWA: MUSZLE - KLEJNOTY MORZA 15 sierpnia - 30 września

Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie kilkaset oryginalnych muszli z akwenów wodnych całego świata. Kolekcja pochodzi ze zbiorów poznańskiego miłośnika przyrody i świata podwodnego.

 

  

 

UWAGA!!! Przypominamy, że w poniedziałki oraz w  pierwszym tygodniu września (tj.1-7 IX z powodu planowanych intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych) Palmiarnia będzie nieczynna.

 

LATO W PALMIARNI

 

Zapraszamy latem do odwiedzenia Palmiarni. Gdy na zewnątrz deszcz, tu pod szklanym dachem, można korzystać z uroków bezpośredniego kontaktu z egzotyczną przyrodą, bez obawy, że zmokniemy. Z kolei w upalne dni, system sterowania klimatem utrzymuje temperaturę powietrza w pawilonach ekspozycyjnych w okolicach 20-25°C, a delikatny półcień i zamgławianie dają przyjemną ochłodę i wytchnienie.  

 

WYSTAWA MOTYLI I ROŚLIN NEKTARODAJNYCH 1 sierpnia – 31 sierpnia

 

W sierpniu zapraszamy do Palmiarni na ekspozycję motyli tropikalnych oraz roślin nektarodajnych. Piękne, barwne, duże motyle kilku gatunków, pochodzących z tropikalnej Ameryki Południowej i Azji Południowo-Wschodniej eksponowane, są w jednej ze szklarni, nieudostępnionej na co dzień zwiedzającym. W Ogródku Dydaktycznym oraz przy południowej fasadzie Palmiarni, prezentowanych jest kilkadziesiąt gatunków i odmian roślin nektarodajnych, w tym pachnących lantan, budlei, róż i innych.

 

Ekspozycję żywych motyli wzbogacają gabloty tematyczne przygotowane przez dr Marka Michalskiego (Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego).

 

Zapraszamy również na multimedialne prezentacje poświęcone motylom. Prelekcje poprowadzą zoolodzy-entomolodzy: mgr Tadeusz Kurzac (Ogród Botaniczny), dr Marek Michalski (Muzeum Przyrodnicze UŁ). 

 

17.08.2014 niedziela
godz. 14.00 – „Przegląd motyli krajowych” (prowadzi mgr Tadeusz Kurzac)
godz. 15.30 – „Barwy w świecie motyli” (prowadzi dr Marek Michalski)

 

24.08.2014 niedziela
godz. 14.00 – „Przegląd motyli krajowych” (prowadzi mgr Tadeusz Kurzac)
godz. 15.30 – „Barwy w świecie motyli” (prowadzi dr Marek Michalski)

  

WYSTAWA: LITOPSY - ŻYWE KAMIENIE 8–10 sierpnia 

W jeden weekend sierpnia zapraszamy na wystawę kikludziesięciu sukulentów Afryki pochodzących z prywatnych kolekcji.

 


 

 

„Mikroświat Ogrodów”

Od 19 czerwca do 31 sierpnia br. w pawilonie wejściowym Palmiarni podziwiać można wystawę fotografii pt.: „Mikroświat Ogrodów”. Prace autorstwa Pawła Wojtyczki (Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK) przedstawiają dobrze znane i popularne rośliny w niecodziennej, artystycznej odsłonie.

Wystawa czynna w godzinach otwarcia Palmiarni: codziennie (za wyjątkiem poniedziałków) od 10.00 do 18.00. Serdecznie zapraszamy. 

 

 


 

 

Wystawa paproci
w dniach 19-22 czerwca 2014 r. zapraszamy do Palmiarni na „Wystawę paproci”

 

W programie:
- ekspozycja około 50 taksonów paproci tropikalnych i subtropikalnych, pochodzących z kolekcji Ogrodu Botanicznego w Łodzi
- konsultacje, porady odnośnie uprawy paproci i innych roślin w warunkach domowych oraz w ogrodach

dodatkowe atrakcje
- wystawa fotografii „Mikroświat Ogrodów” autorstwa Pawła Wojtyczki (Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK)
- prelekcja „Krajowe paprocie dziko rosnące” – prowadzi Justyna Wylazłowska (Ogród Botaniczny w Łodzi) sobota, niedziela (21, 22 czerwca, godz. 14.00 - Pracownia ogrodnicza)

Wstęp na wystawę za okazaniem biletu wstępu do Palmiarni, w godzinach 10.00 – 18.00 (kasa biletowa czynna do 17.30).

 

 

  


 

 KONKURS „Najładniejszy ptak wystawy” – rozwiązanie

 

W kategorii PAPUGI zwyciężyła papuga żako z numerem 5 – hodowca Marek Mistrzak

W kategorii DROBRA EGZOTYKA zwyciężyły amadyny wspaniałe z numerem 12 – hodowca Jan Fedorowicz

W kategorii KANARKI: zwyciężył kanarek czerwony z numerem 38 – hodowcaCzesław Pietrzak

 

Spośród Typujących zwycięskie ptaki wylosowano następujące Osoby

1. Julita Przybyszewska

2. Zosia Jarzyna

3. Miłosz Baranowski

Wymienione Osoby zapraszamy po odbiór nagród – od wtorku do niedzieli w godzinach 7.00 do 18.00 na portierni Palmiarni.

  

 


 

Wystawa ptaków egzotycznych

Zapraszamy do Palmiarni w dniach 16 – 18 maja na Wystawę ptaków egzotycznych. Przez cały weekend Palmiarnia rozbrzmiewać będzie śpiewem i okrzykami rodem z amazońskiej puszczy, czy dzikich lasów Afryki. Kilkadziesiąt barwnych ptaków zaprezentowanych zostanie w scenerii przypominającej ich naturalne środowisko.

 W programie:

- ekspozycja ptaków egzotycznych: papugi: nierozłączki, faliste, nimfy, modratka, amadyna wspaniała; kanarki: garbus japoński, gloster, harceński i inne

- prelekcje (sobota, niedziela)

godz. 13.00

„Hodowla ptaków w warunkach domowych” - Marek Mistrzak (Prezes Łódzkiego Stowarzyszenia Hodowców Kanarków i Ptaków Ozdobnych)

godz. 14.30

Ptaki Ogrodu Botanicznego w Łodzi” - Tadeusz Kurzac (Ogród Botaniczny)

- porady odnośnie pielęgnacji i hodowli ptaków ozdobnych udzielane przez Członków Łódzkiego Stowarzyszenia Hodowców Kanarków i Ptaków Ozdobnych

- konkurs na „Najładniejszego ptaka wystawy”

Zapraszamy Zwiedzających do typowania najładniejszych ptaków (w trzech kategoriach konkursowych) prezentowanych na wystawie. Dla hodowców zwycięskich ptaków oraz osób wylosowanych spośród głosujących przewidziane są nagrody.

 

Wstęp na wystawę za okazaniem biletu wstępu do Palmiarni.
Godziny otwarcia Palmiarni: 1000 – 1800, kasa biletowa czynna do 1730