Ogród Botaniczny w Łodzi

 

Wystawa „Tulipany kolorem malowane” w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi. 

 W łódzkim Ogrodzie Botanicznym zaczyna kwitnąć 50 000 cebul tulipanów.

 

Tegoroczna edycja wystawy tulipanów łódzkiego Ogrodu Botanicznego odbywa się pod hasłem „Tulipany kolorem malowane”. W jej ramach zobaczyć będzie można ponad 30 odmian tych wiosennych roślin, w tym około 20 odmian prezentowanych po raz pierwszy.
Z uwagi na hasło tegorocznej wystawy dominowały będą odmiany o nazwach opisujących barwę ich kwiatów  tj.: ‘White Heaven’, ‘Pink Lady’, ‘Orange Monarch’, ‘Yellow Crown’, ‘Apricot Beauty’. Będą to głównie tulipany o kwiatach pojedynczych, z grupy Triumph. Szczególnie ciekawymi kwiatami charakteryzować się będą odmiany:  ‘Red Wing’ – czerwona o strzępiastych płatkach oraz ‘Green Valley’ z grupy Viridiflora – różowa z zielonymi cętkami.

Nazwa tegorocznej wystawy ma zwrócić uwagę zwiedzających na fakt, iż kwiaty tulipanów charakteryzują się najbogatszą paletą barw oraz największym stopniem ich wysycenia w świecie roślin, żaden inny rodzaj pod tym względem im nie dorównuje.

Tulipany pochodzą z Azji Środkowej. Naturalnie występują w zachodniej Turcji, do gór Pamir na wschodzie. W XVI w. w Turcji były już uprawiane na ogromnych plantacjach. Nazwa „tulipan” pochodzi od perskiego słowa „dolbend” (tureckiego „tulbend”) oznaczającego materiał wykorzystywany do upinania turbanów, kształtem przypominających kwiat tulipana. Tulipany do Europy sprowadził, w połowie XVI wieku z dworu sułtańskiego, austriacki ambasador w Turcji, a ich uprawą zajął się botanik Karol Clusius.  Początkowo pielęgnował je w ogrodach dworu austriackiego, potem na terenie Holandii. Z upływem czasu powstawały nowe odmiany, a same tulipany stawały się coraz bardziej popularne.

 


 

 

Oto kilka zdjęć z koncertu Pamiętajcie o Ogrodach

(więcej o wydarzeniach z Ogrodu i nie tylko na http://www.zielonalodz.info/index.php?id=52)

 

 

 


 

 

 29 listopada br. w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi odbyło się
III Walne Zgromadzenie Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce
oraz spotkanie grupy roboczej d.s. edukacji przy Radzie

 

 


 

 Dziękujemy wszystkim uczestnikom "Babiego Lata w Ogrodzie Botanicznym" 
za tak wspaniałą atmosferę!
 

A oto kilka zdjęć z imprezy

 


 

Więcej informacji dotyczących wyników biegów na stronie organizatora: http://www.babelsport.pl/

 


 

Stoisko Ogrodu Botanicznego na 9. JARMARKU WOJEWÓDZKIM, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Serdecznie dziękujemy za pozytywne opinie na temat naszej ekspozycji, którą przedstawiają niżej umieszczone fotografie.

 

 

 

 


 

W dniach 23 i 24 czerwca 2012 r. w Ogrodzie odbywała się impreza plenerowa poświęcona ziołolecznictwu zorganizowana we współpracy z Zakonem Bonifratrów - Zakonem Szpitalnym Św. Jana Bożego. Impreza ta poprowadzona była na terenie działu roślin leczniczych i przemysłowych Ogrodu. W trakcie trwania imprezy prezentowana była wystawa posterowa p.t. Działalność Zakonu Szpitalnego Świętego Jana Bożego w Polsce.Odbyły się również prelekcje, a  podczas spaceru po dziale roślin leczniczych i przemysłowych prezentowane były przez pracowników Ogrodu Botanicznego żywe przykłady roślin leczniczych.  

 


 

Majówka w Ogrodzie za nami 

Nie dopisała pogoda, lecz na szczęście wytrwałym uczestnikom dopisywały humory. Dziękujemy bardzo za uczestnictwo w piątej już edycji tej imprezy. Kolejna za rok, a póki co pozostaną nam miłe wspomnienia.

 


 

Tak prezentowało się stoisko Ogrodu Botanicznego zorganizowane w dniach 21-22.04.2012 r. w ramach Pikniku Naukowego XII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztukina terenie Manufaktury, gdzie można było poznać egzotyczny i inspirujący świat roślin. Dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili.

 

 


 

Zadanie Prace leczniczo-pielęgnacyjne starodrzewia na terenie Ogrodu Botanicznego w 2012 roku zostało dofinansowane z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

 

 

Zadanie Posiadam wiedzę - potrafię chronić. Zagrożone gatunki roślin i ich siedliska - wydanie "Czerwonej księgi roślin województwa łódzkiego" i kart pracy do zajęć oraz przeprowadzenie szkoleń nauczycieli dofinansowane zostało ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi